A pályázat elbírálása jogsértő volt
Holokauszt Múzeum
A pályázat elbírálása jogsértő volt
Döntést hozott a Közbeszerzési Döntőbizottság a Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékhely (közkeletű nevén: a Holokauszt Múzeum) leendő állandó kiállítása ügyében. A döntés helyt adott a Rajk László nevével fémjelzett Mafilm Szcenika panaszának, amely az állandó kiállítás bírálóbizottsága eljárásának inkorrekt voltát kifogásolta. A döntés ellen senki nem fellebbezett. A panaszos a benyújtott dokumentumokhoz csatolta a Szombat májusi számában megjelent cikket, amely betekintést adott a döntési eljárás egyes részleteibe.
A közbeszerzési döntőbizottság harminc oldalnál is nagyobb terjedelmű (és lapzártánkig nyilvánosságra nem hozott) határozatában számos helyen marasztalta el a pályázatot kiíró és elbíráló programirodát, de új eljárás lefolytatására csupán egy pontban kötelezte: a látogatók tájékozódását szolgáló ún. audio-guide rendszerek terén módosíthatja pályázatát a vesztes Mafilm Szcenika. Itt ugyanis a bírálóbizottság a másik pályázónak lehetővé tette, hogy ajánlatát menet közben megváltoztassa, s erről a vetélytársat nem értesítette. Ugyancsak nem megfelelőnek nyilvánította a Közbeszerzési Döntőbizottság a szakmai zsűri működését, amelynek négy tagja külön-külön értékelte a pályázatokat, de testületként nem funkcionáltak. (E tényt a Szombat májusi cikke dokumentálta, s a felperesek ezt terjesztették a döntőbizottság elé.)
A döntés után a programiroda köteles az audio-guide rendszerrel kapcsolatban a Mafilm Szcenika számára lehetővé tenni pályázata módosítását. Egyéb kötelezettséget a határozat nem ró a programirodára, így ennek értelmezésétől függ, hogy a számos ponton kifogásolt döntési mechanizmusát mennyiben módosítja – ha egyáltalán szükségét érzi ennek.
A bírálóbizottság két – névtelenül nyilatkozó – tagja úgy tájékoztatott, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság határozatáról csupán a sajtóból értesültek, a programirodától – lapzártánkig, tehát két héttel a döntés után – nem kaptak tájékoztatást.
Molnár Judit, a programiroda vezetője nem kívánt nyilatkozni, de felhívta a figyelmet az MTI-hez eljuttatott nyilatkozatra. Ebben a Magyar Nemzeti Múzeum közbeszerzési Bizottságának elnöke Szikossy Ferenc történész (a bírálóbizottság tagja) arról értesíti a nagyközönséget, hogy az ügyben a törvénynek megfelelően döntést fognak hozni. (A Programiroda képviseletében egyébként a Közbeszerzési Döntőbizottság meghallgatásakor és a határozat kihirdetésekor senki sem volt jelen, a bizottság írásban kért választ egyes kérdésekre a felügyeleti szervként működő Nemzeti Múzeumtól, és azokra írásban kapott választ.)
Ács Tamás, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának helyettes államtitkára, a bírálóbizottság tagja – aki e sorok írásakor szabadságon tartózkodott – az Index internetes folyóiratnak május 12-én úgy nyilatkozott, hogy „nincs köze az ügyhöz… ő csak azért ült a testületben, hogy pénzügyi szempontból vizsgálja a beruházást, ’az ügy egyéb része nem érdekli’.”
Mint májusi cikkünkben megírtuk, a győztesnek nyilvánított Trifólium Kft. a maga terveiből semmit nem hozott nyilvánosságra. Rajk László úgy tájékoztatott, hogy e terveket – szerzői jogokra hivatkozva – a tárgyaláson sem mutatta be a Trifólium, és csak hosszas küzdelem után nézhetett bele azokba képviselőjük. Egyáltalán nem nyílt módjuk arra, hogy a bíráló- bizottság jegyzőkönyveibe betekintsenek.
A Közbeszerzési Döntőbizottság egyáltalán nem foglalkozott az ügy egyik legszomorúbb részével, azzal, hogy a pályázaton indulni kívánó neves angol céget a programiroda formai okokra hivatkozva kizárta – ez ügyben ugyanis senki nem tett panaszt. Május 18-án a Napkeltében Rajk László úgy nyilatkozott, hogy amennyiben az újabb fordulót megnyerik, az angol céget szakértőnek fogják felkérni.
jég
Címkék:2005-06