A nyugat-európai békemozgalmak mindig zsarnoki rendszereket védtek
„A nyugat-európai békemozgalmak mindig zsarnoki rendszereket védtek”
Beszélgetés Heller Ágnessel és Tatár Györggyel
Lapunk „Kávéházi estek” sorozatában szeptember elején a két neves filozófus volt a vendégünk. A beszélgetést Gadó János vezette.
– „A zsidókérdés megoldhatatlansága” című könyvének címadó tanulmányában Heller Ágnes a Hágai Nemzetközi Bíróság eljárását – melynek során az Izrael által épített biztonsági kerítést jogellenesnek nyilvánította – kirakatpernek nevezi.
Heller Ágnes: A kirakatper során előre el van döntve, hogy mi lesz annak végeredménye. A könyvemben szereplő első tanulmányban – mely jóval a Hágai Bíróság ítélete előtt született – megírtam: előre lehet tudni, mi lesz a végeredmény. Az előszóban ehhez csak annyit tettem hozzá, hogy mindehhez nem kellett különösebb jóstehetség, mivel a Hágai Nemzetközi Bíróság az ENSZ határozatának végrehajtását vállalta magára. Ezenközben eltekintett a nemzetközi jog számos mértékadó szabályától, például az önrendelkezési jogtól vagy attól, hogy bizonyos előírások egy másik állam területére történő behatásról beszélnek, holott palesztin állam egyelőre nincsen, ezt senki el nem ismerte. Ha tehát nemzetközi jogilag vesszük szemügyre a kérdést, ennek ellent mondott ez a határozat, de előre látható volt, mert megfelelt egy bizonyos közhangulatnak.
– Hogyan jön létre ez a közhangulat? Végtére ma az ENSZ-ben nincs olyan ország, mint hajdan a Szovjetunió, amely ott karmesteri feladatokat látna el. Ki vagy mi helyettesíti ma a Szovjetuniót?
H. Á.: Itt nincs szó helyettesítésről. Szimbolikus aktusról van szó, amelynek nincs következménye, mert nem rendelkezik törvényi erővel. A dolog azért problematikus és szomorú, mert egy bíróság gyakorolja a szimbolikus politikát, ami a populizmus sajátossága. Hiszen bíróságnak egyáltalán nem lenne szabad politikával foglalkozni. Így a nemzetközi bíróságnak is kívül kéne állnia a politikai megfontolásokon. A döntésből de facto nem következik semmi, de szellemi szinten igen.
Tatár György: Az elmúlt napokban azon tűnődtem, hogy az ENSZ és elődje, a Népszövetség között mik a hasonlóságok és mik a különbségek. Egy fontos különbséget látni vélek: annak idején Olaszország az abesszin háború miatt, a Harmadik Birodalommal együtt végül kilépett a Népszövetségből. Politikájuk összeegyeztethetetlen volt a Népszövetség általános irányvonalával. Azt gondolom, ironikusan szólva, hogy ha a fasiszta Olaszország és a Harmadik Birodalom ma ENSZ-tagállam volna, nem kellene kilépniük. A mai ENSZ minden további nélkül megengedi, hogy olyan tagállamai legyenek, amelyek más tagállamokat nem tekintenek létezőnek és bevallott politikai céljuk annak megsemmisítése. Úgy vélem, a hajdani Népszövetség kereteibe ez nem fért volna bele, míg az ENSZ-be simán belefér. Márpedig a Hágai Nemzetközi Bíróság az ENSZ-nek egy nyúlványa.
– Az ENSZ egyik tagállama, Szudán tagja az ENSZ Emberjogi Bizottságának is. Egy amerikai szakértő nemrégiben a BBC-ben elhangzott nyilatkozata szerint a szudáni kormány tagjai közönséges tömeggyilkosok. Ilyen tagállamai vannak az ENSZ-nek és ezek az országok mondanak rendszeresen ítéletet Izrael fölött.
H. Á.: Nem kell ennyire messze menni: az ENSZ-nek a kezdet kezdetétől voltak tömeggyilkos tagjai, mint például a Szovjetunió, amely a Biztonsági Tanácsnak is tagja volt. Az ENSZ rossz intézmény, úgy ahogy van. Mégsem lehet belőle kilépni, mert egy eszmét képvisel: hogy a konfliktusokat békés eszközökkel kell megoldani. Az ENSZ ugyanakkor teljesen ellentmond mindenféle eszmének, igazak tehát a fentebb elhangzott kifogások. Mégis: még Izraelnek sem jut eszébe, hogy kilépjen az ENSZ-ből. Más országnak sem, bár ezt az intézményt át kéne alakítani, de nem adhatjuk fel a mögötte húzódó gondolatot, miszerint világunk közös és osztozunk bizonyos közös értékekben, mint például a konfliktusok békés megoldásának elve. Mindenesetre egészen más ENSZ-re lenne szükség, mint ami van.
T. Gy.: Az ENSZ tagállamainak száma 190 körül van, ebből 22 arab állam, 57 állam pedig tagja az Iszlám konferenciának. Az ENSZ-t tehát ez a tömeg bármikor el tudja téríteni. Nem a Biztonsági Tanácsot, de az ENSZ-közgyűlést bármikor.
H. Á.: Pontosan így van. De az ENSZ-ről azt is tudni kell, hogy mintegy 15-20 évig amerikai szavazógép volt. További életében szovjet szavazógéppé vált. Most lényegében az iszlám országok vagy az úgynevezett harmadik világ szavazógépe. Ez tehát csak folytatása egy régi történetnek. Hogy miképp lehet egy másik történetet elkezdeni: ez a kérdés. Nem szabad úgy tálalni az ENSZ többségi határozatokat, mintha ezek relevánsak lennének. Diktatúrák vannak többségben az ENSZ-ben, nem demokráciák. Fundamentalisták, nem demokratikusan gondolkozó népek országai. És mégis fenntartjuk ezt a csontvázat, hátha más hússal és vérrel lehetne feltölteni.
T. Gy.: Az ENSZ-nek, mint a modern nyugati világnak valóban az az alapeszméje, hogy az államok közötti konfliktusok tárgyalásos úton rendezhetők. Ha azonban visszanézünk a történelemre, és azt keressük, hol volt olyan konfliktus, amit tárgyalásos úton megoldottak – bevallom, ilyen nem jut az eszembe. Vajon a pún háborúk melyikét lehetett volna tárgyalásos úton megoldani? A két harcoló fél között az volt a konfliktus alapja, hogy az egyik Róma volt, a másik Karthágó. A tárgyalásos rendezések elmélete azt előfeltételezi, hogy – például – nincsenek vallási jellegű, avagy olyan konfliktusok, amelyek az egyik vagy másik fél dicsőségvágyából törnek ki.
H. Á.: Olyan országok közötti konfliktusokat lehet tárgyalásos úton megoldani vagy legalább ezek erejét csökkenteni, ahol a viszályokat az országon belül is így intézik el. Kant ezt úgy mondta: csak respublikák tudják a világbékét megteremteni. Csak demokratikus államok tudnak így működni. A többiek sosem fogják ezt tenni, ott mindig az erőszak győz.
„A BALOLDALI ANTISZEMITIZMUS OLYAN RÉGI, MINT A BALOLDAL”
De épp a respublikák, a nyugati demokráciák politikai, értelmiségi elitje használja manapság a zsidóellenességnek új, baloldali, anticionista nyelvezetét. Egyáltalán nem csupán az iszlám államok, a diktatúrák, hanem a respublika szellemében nevelt, azokat tiszteletben tartó elit veri el a port Izraelen, baloldali lózungokat használva.
H. Á.: Én nem azt mondtam, hogy nem lesz antiszemitizmus a respublikákban, csak azt, hogy ezt nem erőszakkal fogják kihordani. Egyébként a baloldali antiszemitizmus olyan régi, mint a baloldal. Legföljebb ezt Magyarországon nem tudjuk, mert itt az antiszemitizmus tipikusan jobboldali volt. De például Franciaországban nagyon erős volt a baloldali antiszemitizmus: a XIX. század közepén a szocialisták majdnem kivétel nélkül antiszemiták voltak. Ez nem újdonság. Az újdonság az, hogy ma az antiszemitizmust Izrael államra vetítik ki.
T. Gy.: Ehhez csak annyit tennék hozzá, hogy utóbbi még az izraeli baloldal egy részére is igaz. Ami az Izraelre irányuló antiszemitizmust illeti: a zsidókérdésről szóló tanulmányában Bibó István leírja az antiszemitizmus tulajdonságait. Egyebek közt megemlíti, hogy egyébként értelmes, művelt és tájékozott emberek egészen elképesztő dolgokat is képesek elhinni, ha a zsidók kerülnek szóba. A világsajtót olvasva feltűnő, hogy Bibó e megállapítása mennyire igaz Izraellel kapcsolatban: művelt és tájékozott emberek Izraellel kapcsolatban képesek olyan dolgokat elhinni, hogy az eszem megáll.
Ha önök manapság baloldali liberális körökben azt mondják, hogy Izrael vette át a zsidók bűnbak szerepét, milyen visszhanggal találkoznak? Nem érzik magukat ezzel a véleményükkel magányosnak?
T. Gy.: Nekem kétségkívül megfogyatkozott a baráti köröm. Mióta visszajöttem Izraelből, ez nyilvánvalóvá vált számomra.
H. Á.: Én semmi ilyesmit nem érzek. Nekem Magyarországon is olyan baráti köröm van, akikkel nyugodtan meg tudom ezeket a kérdéseket beszélni. Vagy egyetértünk, vagy nem. Egy angliai barátommal beszélgettem nemrég: ugyanúgy gondolkodik ez ügyben, mint én. Nem érzem, hogy elfogyott volna körülöttem a levegő.
Az én tapasztalatom az, hogy olyan barátaim, akik a régi típusú antiszemitizmust fenntartás nélkül elítélik és engem, mint zsidót, fenntartás nélkül elfogadnak, hajlandók Izraelt a legszélsőségesebb kijelentésekkel illetni, nácinak nevezni, stb.
H. Á.: Jelenleg a legkülönfélébb politikai álláspontok az Izrael-ellenességben találkoznak. És az Amerika-ellenességben is. Találkoznak abban, aminek nincs köze egyéb politikai eszméikhez, céljaikhoz, csak épp közös érzelmi tónust kapnak és ennek nyomán valamiféle testvériség jön létre olyan emberek között, akiknek egyébként voltaképp semmi közük egymáshoz.
És nem épp ez a legsúlyosabb veszély, hogy a legkülönfélébb előítéletek épp az Izrael-ellenességben találkoznak? Hogy az egyik történész által „kulturális kódnak” nevezett antiszemitizmus működik itt, s hogy az alapvető, zsigeri ellenségesség a zsidókkal szemben a legkisebb közös nevező?
H. Á.: Én a zsidókérdést nem azonosítom az antiszemitizmussal. Erről szól a könyvem. Az antiszemitizmus tárgya örökké változik. Eleinte azt mondtuk, az antiszemitizmus oka az, hogy a zsidó pajeszos, jesivában tanul és nem ül le kereszténnyel egy asztalhoz. A zsidók ezután levágatták a pajeszukat, lemondtak a kóserságról és tessék: a régi vágású zsidók jók lettek és az a zsidó volt rossz, aki elvette a helyet az egyetemen a keresztény gyerekek elől, akinek üzleti sikerei miatt a keresztények tönkrementek, stb. Mikor ez az antiszemitizmus is kezdett kifulladni és Auschwitz következtében ma már nem „szobatiszta” (legalábbis Európában), a zsidóellenesség új csatornát keresett magának. A cionizmus azzal az igénnyel lépett föl, hogy ha a zsidóknak lesz saját államuk, ha olyanok lesznek, mint a többi nép, akkor megszűnik majd az antiszemitizmus. Ám az antiszemitizmus, a zsidókérdés mutál és kivetítődik Izraelre. Jelenleg itt tartunk. Nem tartom azonban lehetetlennek, hogy ötven év múlva nem Izrael lesz az antiszemitizmus, a zsidókérdés gyűlölt centruma. Majd találnak mást.
T. Gy.: Franz Rosenzweighez írt egyik levelében anyja egyszer azt kérte a filozófustól, hogy nevezzen meg egyetlen komolyan vehető Istenbizonyítékot. Fia rövid levélben azt válaszolta: a „risesz” – ami jiddis kifejezés az antiszemitizmusra. Van egy megfogható, tartós, furcsa élőlényünk, amiről nem tudhatjuk, hogy honnan jön, miért van, de hihetetlenül életképes, és mutációi során előző tulajdonságait igazából nem veszíti el, csak új tulajdonságokkal bővül. De klasszikus formája attól még megvan, hogy létrejött egy új formája, az Izrael Államra irányuló antiszemitizmus. Aki végigolvasta a durbani antirasszista konferenciáról szóló beszámolókat, az egy állam ellen irányuló, ám a 30-as 40-es évekből ismert atmoszférájú, totális őrjöngést láthat, melyben mérhetetlenül sok szervezet vett részt.
– Tegyük hozzá, hogy mindez az európai államok jámbor szemlélődése közepette zajlott le, és csak Izrael és az Egyesült Államok vonult ki a konferenciáról. Úgy tűnik, Izraelnek egyetlen valóban megbízható, tartós szövetségese van: az Egyesült Államok. Ezt általában napi politikai és gazdasági érdekekkel szokták magyarázni. Én azonban ennek a mélyén sokkal inkább kulturális okokat látok.
H. Á.: Izrael történelmét ismerve tudjuk, hogy az országot először a Szovjetunió támogatta, aztán Anglia és Franciaország és csak utána jött az Egyesült Államok. Egyetértek Nietzsche mondásával: az államok hidegvérű állatok, soha önzetlenül senkit nem támogatnak, de ez minket cseppet sem érdekel. Nem önzetlenül szabadítják fel az országokat: Németországnak sem önzetlenül adták a Marshall segélyt – de a cselekedet és a következmény a fontos. A támogatás, amit Izrael kap, az fontos, függetlenül a motivációtól. Vannak kulturális gyökerek, ezek azonban, bár fontosak, nagyon problematikusak. Így például a keresztény fundamentalizmus azon meggyőződése, hogy Krisztus második eljövetele csak akkor következik be, ha már minden zsidó Izraelben él. Ők – fundamentalista okokból – nagyon erősen támogatják Izraelt.
T. Gy.: Az Izrael ellen irányuló gyűlöletnek is vannak – negatív értelemben – spirituális gyökerei. Mert egyébként irracionális, megfejthetetlen lenne a jelenség. Egyébként az Egyesült Államok csak 1967 után lépett szövetségesi viszonyra Izraellel. Az „Igaz barátok” című, az amerikai-izraeli kapcsolatok történetét bemutató könyvben* olvasható, hogy amikor Teddy Kollek 1947-ben Amerikába érkezett, hogy fegyvereket vásároljon a függetlenségi harcát vívó Izrael számára, jobb híján az amerikai zsidó maffiózókkal kezdett tárgyalni, akik – az olasz maffia segítségével – valóban szereztek is fegyvereket. De ez nem az Egyesült Államok kormánya volt. Később is történnek kísérletek, de elég megnézni Izrael fegyverzetét a Hatnapos Háborúban: Izraelnek egyetlen amerikai repülőgépe sincsen, francia Mirage gépekkel harcol. Mindez csak 1967 után változik meg.
Ne keressünk tehát semmiféle mélyebb morális indítékot a mögött, hogy az Egyesült Államok támogatja Izraelt? Nem tartozik hozzá az amerikai kultúrához, hogy ennek az országnak sosem volt hivatalos antiszemitizmusa?
H. Á.: Valóban, állami antiszemitizmus nem volt Amerikában. Társadalmi antiszemitizmus viszont volt. Német zsidó emigránsok, Amerikába érkezve, nem egyszer nagyobb antiszemitizmussal találkoztak, mint odahaza. Ez Amerika sajátosságával függ össze: Európa nagyon az államokra épül, Amerika pedig a társadalomra. Mivel azonban ez így volt, az antiszemitizmus nem emelkedett törvényerőre, mint az Európában sokhelyütt történt.
A POLITIKAI KORREKTSÉG MEGSZÁLLOTTJAI
Beszéljünk végül az úgynevezett politikai korrektségről, arról a szemléletről, amely nagyon szeret újabb és újabb elnyomott, tehát felszabadítandó csoportokat találni a nemzetközi politikában. Ezek lehetnek nők, színes bőrűek, romák, homoszexuálisok, rokkantak a politikai korrektség nagyon szereti a velük kapcsolatos összes problémát elnyomó-elnyomott viszonyra redukálni. Ez a felfogás minden bonyolultabb összefüggést kiiktat a jelenségek magyarázatából. Úgy látom, az európai szellemi elit igen kedveli ezt a felfogást. És az izraeli-palesztin viszály is gyakran ebben a hamis dimenzióban jelenik meg: előbbi az elnyomó, utóbbi az elnyomott képét ölti fel.
T. Gy.: A politikai korrektség megszállottjainak nézeteiről én azt gondolom, hogy ez nem más, mint a hazudozás egy sajátos formája: valami olyasféle zsargonban beszélnek, mint amilyen a marxista-leninista nyelvezet volt. Amelyen éppen lehetett igazat mondani, de maga a nyelv nem volt igaz, tehát a legnagyobb erőfeszítéssel sem lehetett volna fontos és egyértelmű igazságokat mondani rajta.
H. Á.: De Európában sem mindenki osztja ezt a vélekedést. Vannak olyan környezetvédő vagy kisebbségvédő csoportok, tömörülések, amelyek támogatják Izraelt. Elég például a Hit Gyülekezetét említeni. Vannak olyan lobbi-csoportok tehát, amelyek e főiránnyal szembe mennek. Azonkívül a palesztinoknak vannak jogos igényeik és jogos panaszaik. Hazug érvelés persze, hogy e jogos igények következtében a terrorcselekmények is jogosak lennének. Azt nem veszem zokon, hogy a palesztinok gyűlölik Izraelt, hiszen ellenségekről van szó. Én csak azt veszem zokon, hogy Európában is ezt a gondolatmenetet követik, hogy úgy gondolkodnak, mintha ők is palesztinok lennének. Ha a „nézők” az egyik féllel azonosulnak, akkor baj van. Ennek nagyon sok motívuma van, nem csupán az antiszemitizmus. Európa fél, nem tudja magát megvédeni, Európában – legfőképp Francia- országban – sok a moszlim lakos, ők is szavazók, akiket nem akarnak elidegeníteni. Félnek a terrortól az országon belül, engednek, mint azt Spanyolországban láttuk. Ám ez sem újság: a Szovjetuniótól is félt Nyugat-Európa. A nyolcvanas évek békemozgalmai Amerika-ellenesek voltak és így indirekt módon a Szovjetuniót támogatták félelemből. Mióta Sztálin 1952-ben meghirdette a békemozgalmat, a nyugat-európai békemozgalmak mindig zsarnoki rendszereket védtek.
– Valóban természetes, hogy a palesztinok gyűlölik Izraelt? Hisz ilyen alapon az erdélyi magyarok is gyűlölhetnék a románokat. Órájuk azonban mégsem jellemző az a vad és féktelen agresszió, amellyel a palesztin tüntetők azt kiáltják, hogy „Halál a zsidókra”. Valóban így néz ki egy szabadságharc?
H. Á.: Magyarország és Románia között nincs fegyveres konfliktus, nem robbantjuk egymást, nem halnak meg gyerekek, a hasonlat tehát nem egészen stimmel. A második világháború idején viszont a franciák gyűlölték a boche-okat, de még mennyire. Háborús konfliktusban létrejön a gyűlölet, ám ez nem jelenti azt, hogy a gyűlölet örökkévaló. Én nem tartom kizártnak e konfliktus békés rendezését. Minden lehetséges – de ameddig ott a fegyveres konfliktus, ott a gyűlölet.
T. Gy.: Egyetértek azzal, hogy a palesztinoknak vannak jogos igényeik, csakhogy a Harmadik Birodalomnak is voltak jogos igényei, ám emellett még elkövetett egy-két dolgot, amit nem kellett volna.
H. Á.: A németeknek voltak jogos igényei, nem a Harmadik Birodalomnak. Én azt mondtam, hogy a palesztinoknak vannak jogos igényei, nem a palesztin államnak, Jasszer Arafatnak vagy a bombahajigálóknak.
T. Gy.: Amit mi a palesztinok jogos igényének tartunk, az a mi felfogásunkat tükrözi, és nem a palesztinokéit. Nekik Izrael elpusztítása az igényük.
H. Á.: Ez is lehetséges. Ha egy ország demokrácia és az ott élőknek van jogérzéke, akkor ők mondják meg, hogy a másiknak vannak jogos igényei. Egy nem demokratikus szituációban nem is lehet kifejezni ezeket az igényeket. A palesztin területeken semmiféle demokrácia nincs. Ezt csak Izraelben tudják kifejezni, nemcsak a maguk számára, hanem a palesztinok számára is. Demokráciában lehet a jog nyelvén beszélni. Ez történt például akkor, amikor az Izraeli Legfelsőbb Bíróság megváltoztatta a védelmi fal nyomvonalát, mert azt jogtalannak tekintette.
* Josszi Melman – Dan Raviv: Igaz barátok. Osiris kiadó, 1997.
Címkék:2004-12