A női holokauszt-visszaemlékezések
A női holokauszt-visszaemlékezések
A feminista kutatók az elmúlt évtizedekben gyakran bírálták a Holocaust establishment-et, mely szerintük tudatosan figyelmen kívül hagyta a női túlélők élményeit. Bírálataik eredményeként ma már a Holokauszttal kapcsolatos női visszaemlékezések és kutatások a Holokauszt tanulmányok külön részét alkotják. Pedig a „női emlékezet” mindig is jelen volt, hiszen közvetlenül a Soá után már női visszaemlékezések is megjelentek nyomtatásban, mint Lengyel Olga 1947-es vagy Ida Fink, Gerda Klein, Charlotte Delbo, s a nemrég elhunyt Ember Mária későbbi könyvei.
A társadalmi nemek (gender) iránt fogékony tudományos Holokauszt-kutatást három tényező tette lehetővé. Az első magának a Holokausztnak mint témának az elfogadtatása, a második a demokratikus és újszerű vizsgálati módszer, az oral history meghonosítása, mely lehetővé tette, hogy az emlékezet a történeti kutatás megbízható forrásává válhatott, és ezzel maga az emlékezetkutatás is teljesen átalakult. A harmadik ok pedig a társadalmi mozgalmakkal együtt fejlődő nőmozgalom „tudományosulási” törekvése, melynek eredményeképpen a gender studies elfogadott tudományos kutatási ág lett.
A sikerek eredményeképpen a Soá történeti kutatásában a társadalmi nemek közötti különbségek négy szinten vizsgálhatók. Az első a társadalmi nemek közötti különbségek vizsgálata, melyek meghatározzák, hogy a zsidó férfiak és nők milyen tudással rendelkeztek és milyen viselkedési mintákat sajátítottak el a zsidó kultúrában. A második annak elemzése, hogy a zsidók mit gondoltak a náci politikáról, és milyen reményekkel próbálták azt túlélni. A harmadik magának a náci politikának a vizsgálata, hiszen az különbözött a zsidó férfiak, illetve a nők és a gyerekek tekintetében. A negyedik pedig a zsidó nők és férfiak életének és esetleges ellenállásának különbözősége a gettókban, a bujkálás során és a koncentrációs táborokban. Az újszerű, minden társadalmi csoportra kiterjedő vizsgálatnak azonban, ahogy Lawrence L. Langer kimutatta, nem lehet célja, hogy azt firtassa vagy méricskélje, ki szenvedett többet: a fiát elvesztett apa vagy éppen az anya. Mára a „zsidó” kategória nem egyfajta tapasztalatot és életformát ír le, ahogyan a „nő” sem.
Az áttörést az a döntés hozza, mikor elhatározzuk, hogy emlékezünk. Többféle oka lehet ennek az elhatározásnak: kísérlet az öngyógyításra, emlékállítás az utókor számára, vagy politikai megfontolás. Ám mindezen motiváció a jövő iránt érzett felelősségből ered. Alább egy személyes visszaemlékezést szeretnénk bemutatni. Amikor a személytelen tudományos elemzések helyett inkább a szubjektív emlékezetet választottuk, „az első írás” fontosságával együtt a Soá sokmilliónyi női áldozatáról is szeretnénk megemlékezni.
A hiányzó, legelső írás…
Barátnémmal szakmai úton voltunk külföldön, ahol a hosszú, téren és időn kívüli utazásban előkerültek a családi történetek is. Barátném elmesélte édesanyja testvérének történetét, aki két változatban is megírta emlékiratait, melyeket aztán rábízott. Az én történészi ösztöneim rögtön felébredtek: elkapott az ismeretlen, eddig még senki által nem látott dokumentum megtalálásának hübrisze. Mivel Kati néni nagyon szerette volna magyarul megjelentetni a visszaemlékezését, barátnőm az Esztertáskának szívesen odaadta a kéziratot.
Ahogy a kéziratot a kezembe vettem, megdöbbentem a terjedelmén. Mindössze 25 gépelt oldalból állt, melynek tartalma két-három év különbséggel írt – visszaemlékezés volt. Az ún. második írás azt is megfogalmazza, hogy mi a visszaemlékezés célja az öngyógyításon túl: „Nehéz mindenre visszaemlékezni, de megpróbálom, mert nem akarom magammal vinni a sírba, mit tettek velünk, magyar zsidó nőkkel (kiemelés tőlem: P. A.) a német koncentrációs lágerekben. Talán ezek után fogok tudni újra aludni.”
„ Valamikor harminchárom évvel ezelőtt megpróbáltam leírni, mi történt. Elkezdtem, és abba kellett hagynom két oldal leírása után. nem bírtam tovább írni. Újra mindent átélni – nem az akkori leromlott idegeimnek való volt. Azóta is minden éjjel felébredek, vagy el sem tudok aludni, vergődve órák hosszat, mert megjelennek előttem e képek, arcok, események…”
Kati néni két írása hasonló szerkezetet használ, mint a visszaemlékezések nagy része: a háború előtti békés polgári élet bemutatása után a zsidóüldözés, a haláltábor, majd a felszabadulás, a hazatérés és az újrakezdés nehézségeinek leírása következik. A mondatok töredezettek, érződik az emlékeket emlékezetté formáló írás közben érzett fájdalom és szenvedés. Az „írások” nehéz olvasmány. Mégis olvasni kell, el kell olvasni, nemcsak azért, hogy a két szöveget összehasonlítva megérezzük a közöttük vibráló feszültséget: a történelmet magát, ahogy a szerző küzd a saját megélt múltjának feltárásával, hanem azért is, hogy megértsük: az írások bizony azért születtek, hogy mi a saját fájdalmunkat, félelmeinket és közönyünket legyőzve elolvassuk, és megértsük belőle az emlékezés fájdalmának szükségességét.
A szerző, Kati néni, visszaemlékezéseiben már legyőzte saját rémképeit: az ő erejéből mindannyian tanulhatunk. De éppen a legelső, a legfájdalmasabban, a legnehezebben megszülető írás nem maradt fenn, és ezt értelmezhetjük szimbolikusan is. Saját küzdelmünk múltunkkal, családi árnyainkkal nem mindig a nyilvánosság számára íródik. Viszont ami a külvilágnak szól, azt kötelességünk közzétenni. És talán egyszer a nők által írt Soá-élmények is mindannyiunk számára hozzáférhetőek lesznek egy kötetben, amelynek olvasása sokunknak segíthet abban, hogy azok a bizonyos „legelső írások” megszülethessenek *.
Pető Andrea
*Az Esztertáska szeretne önálló kiadványt összeállítani a Holokauszt-túlélő nők visszaemlékezéseiből. Ebben a kötetben lát majd napvilágot Kati néni szövege is. Örömmel fogadjuk olvasóink írásait is.
A női emlékezet tárának szép példája az a honlap, melyet a magyar származású Judy Cohennek köszönhetünk, s melynek címe Virginia Woolf feminista körökben elhíresült regényére (Saját szoba) utal. Az elmúlt időszak tudományos és irodalmi eredményeit rendszerezi a Women and the Holocaust – A Cyberspace of their own (Nők és a Holokauszt – Saját virtuális tér) nevű oldal. A honlap a téma angol nyelven hozzáférhető szakirodalmát mutatja be, s abból szemléz. Hasznos web-linkek mellett az oldal női visszaemlékezések teljes szövegét is közli. www.mighty.com
Címkék:2002-02