A népszámlálási adatok torzak lesznek
A népszámlálási adatok torzak lesznek
1. Kell-e félnünk a népszámlálási kérdésektől?
Liberális demokráciákban az egyenrangú és egyenjogú állampolgárok vallási és etnikai hovatartozása magánügy, az állam nem kényszerítheti megválásukra az állampolgárokat. Ha kötelező adatszolgáltatásnak minősülne a vallási és etnikai hovatartozást firtató kérdések megválaszolása, az állam súlyos alkotmánysértést követne el. A most kezdődő népszámlálás esetében azonban nem ez a helyzet: az állampolgárok döntésére van bízva, hogy válaszolnak-e a vallásra és a nemzetiségre vonatkozó kérdésekre. Ez nem kivételes megoldás: nyugati demokráciákban is szokásos, hogy ezeket a fontos társadalmi információkat tartalmazó adatokat hasonló módon – népszámlálás során, önkéntesen megválaszolható kérdésekkel – gyűjtik össze az állami szervek (lásd az egyesült államokbeli cenzusról: http://www.2000.census.gov és http://www.doi.gov). Ezt minden bizonnyal azért teszik, mert úgy gondolják, minden esély megvan arra, hogy hiteles képet kapjanak a kérdések tárgyáról, hiszen a megkérdezettek óriási többsége nem fog vonakodni a válaszadástól – bízva a jogbiztonságban és az adatvédelemben.
Úgy látszik, ma Magyarországon nincs meg mindenkiben ez a bizalom. Nem tudom, mekkorák azok a csoportok, amelyek tartanak attól, hogy az államhatalom visszaélhet adataikkal – a napokban pl. a Hit Gyülekezete szólította fel híveit arra, hogy tagadják meg a vallással kapcsolatos kérdések megválaszolását, de tudom, hogy sok zsidóban is él a „listázástól” való félelem. És az elmúlt század történelme alapján nem is mondhatjuk, hogy alaptalanul. (Nemcsak nálunk van ez így: emlékszem, a nyolcvanas évek elején Nyugat-Németországban komoly mozgalom indult a népszámláláson való részvétel megtagadására.) Személy szerint én nem hiszem, hogy lenne ok félni: nagyon más időket élünk, mint azok, amelyekben diktatúrák kezében a listák a tömeggyilkosság eszközévé váltak, mint a világháborús években, vagy „csak” a kiüldözés eszközei lettek, mint 1968-ban, Lengyelországban. (Mellesleg adott esetben mindig akad néhány jó szomszéd, aki kiegészíti a lista hiányosságait…) Ez persze csak racionális okoskodás, ami alkalmatlan zsigeri – és még egyszer mondom, megérthető – félelmek eloszlatására. Aki fél, tagadja meg a választ.
A népszámlálási kérdésekkel a nagyobb baj az, hogy azok közül is sokan kénytelenek lesznek tartózkodni a válaszadástól, akik egyébként nem tartanak attól, hogy ezzel óvatlanul kiszolgáltatják magukat a majdani üldözőknek. Ma Magyarországon zsidónak lenni sokféle dolgot jelent – ebből a népszámlálási kérdőív csak kétféle azonosságdefiníciót tartalmaz, ráadásul két olyat, amellyel a Magyarországon élő zsidóknak csak egy kisebbsége jellemzi magát. A felmérés során, amelyet tavaly készítettünk a magyar zsidóságról, az egész zsidó népességet reprezentáló megkérdezetteknek ugyan 65%-a azt mondta, hogy zsidó vallású (a 18-34 éveseknek 51%-a, a 35-54 éveseknek 55%-a, az 55-69 éveseknek 73%-a és a 70 éven felülieknek 83%-a), de csak 18%-uk tartotta a zsidósághoz tartozás szempontjából fontosnak vagy nagyon fontosnak önmaga számára a zsidó vallás gyakorlását. Egy másik kérdés kapcsán a megkérdezetteknek 23%-a választotta a nemzeti-kisebbségi öndefinícióhoz legközelebb eső, de annál azért jóval szélesebb „Magyarországon élő zsidó vagyok” identitáscímkét, és kb. egynegyedük mondta azt, hogy „erős összetartozást” érez Izraellel. A zsidó identitás tartalmát a nagy többség számára az üldöztetések, a holocaust emléke (84%), a zsidósághoz tartozás szubjektív érzése és a zsidó kultúra iránti érdeklődés (68-69%) jelenti. Nos, mindazok, akik így éreznek, még akkor sem fogják megtalálni a helyüket a népszámlálási kérdőív rubrikáiban, ha egyébként erős a zsidó identitásuk, és nem félnek a válaszadás következményeitől. A népszámlálási adatok tehát mindenféleképpen torzak lesznek, jóval alacsonyabb lélekszámúnak fogják mutatni a magyar zsidóságot, mint amekkora az valójában.
2. Haszonnal járhat-e a zsidóság számára a „pozitív válaszok” nagy száma?
A Szombat kérdéseinek egy része azt sugallja, hogy pragmatikus-politikai megfontolásokból mégiscsak hasznos lehet a „pozitív állásfoglalás”. A megfontolások egyszerűek – ezek állnak a különféle felekezetek és kisebbségek vezetőinek válaszadásra buzdító felhívásai mögött: ha nagyobbak a számok, nagyobb szeletre tarthatunk igényt az állami egyház-, illetve kisebbségtámogatás tortájából. Nos, remélni merem, hogy az egyház- és kisebbségpolitika nem teszi magáévá ezt a szemléletmódot, amely egyértelműen a felekezeti és kisebbségi elitek szempontjait tükrözi. Vallás- és kisebbségszociológiai kutatások igazolják, hogy a különféle konjunkturális megfontolásoktól erősen befolyásolt statisztikai jellegű önazonosítás nem ad megfelelő alapot annak eldöntésére, hogy hányán és milyen mértékben kötődnek felekezetekhez és kisebbségekhez.
Ami a szerkesztőségnek a zsidó kisebbségi öndefinícióra vonatkozó kérdéseit illeti, a „hasznossági” megfontolások még kétségesebbek. Természetesen egy demokratikus államban a kisebbségi státus nem jelenthet jogfosztást, hanem éppen ellenkezőleg: többletjogokat, hiszen a kisebbség különleges támogatásra és védelemre jogosult. (Más kérdés, hogy ennek közjogi státus és kollektív jogok biztosítása-e a legcélravezetőbb útja.) De ha az adott „kisebbség” túlnyomó része nem tekinti magát kisebbségnek – és a magyar zsidóság esetében kétségtelenül ez a helyzet -, akkor a nemzetiségi-kisebbségi státus esetleges elnyerésének nagyobbak a hátrányai, mint az előnyei. A kisebbségi státus esetleges elnyerése kellemetlen konfliktusok és következmények okozója lehet – elsősorban a zsidóságon belül. Erről a kilencvenes évek elején – az 1993-as kisebbségi törvényt megelőző időszakban – már folyt vita a zsidó nyilvánosságban, és nem hiszem, hogy a kisebbségi státus ellen akkor felsorakoztatott érvek mára elvesztették volna érvényüket. Ezek abból az evidenciából indultak ki, hogy egy zsidó nemzeti-kisebbségi önkormányzat nem képviselheti legitim módon az összes magyarországi zsidót. Ha viszont a zsidó kisebbségi önkormányzat csak azok képviseletére tartana igényt, akik bejegyzett tagjai (és itt persze újra felmerülnek a listázással kapcsolatos összes aggodalmak: „pár százan vagy pár ezren a magányos fenyegetettségből a kollektív fenyegetettségbe menekülnek” – fejezte ki ezeket az akkori vitában az író, Spiró György), akkor is elfogadhatatlan helyzetek sorát hozhatja létre azok számára is, aki nem kívánnak élni a kisebbségi státus megszerzésének lehetőségével. Ők zsidónak fognak minősülni olyan helyzetekben, amelyekben ezt irrelevánsnak tartják, hiszen a „zsidó kisebbség” nevében rendszeresen megszólalók hangját az ő hangjuknak is fogják tekinteni, másfelől nézve pedig „rossz” zsidók maradnak, még akkor is, ha sok mindenben nyíltan vállalják zsidóságukat. Ezt a félelmet Földes Anna foglalta össze a legtömörebben a vita során. „Vitába kell szállnom a nemzetiségi jogokra törők óhajtásának céljával, jogosultságával, időszerűségével. (…) Megvallom, tartok tőle, hogy néhány száz ember kívánságának teljesítése – ezreket sért, és milliókban erősítheti meg a káros, hamis beidegződéseket. Nem rangot, hanem bélyeget jelenthet azoknak is, akik soha nem tartottak, most sem tartanak igényt a törvényes megkülönböztetésre. (…) Tiltakozom, berzengek és borzongok, mert ez a besorolás – még ha csak az önként jelentkezők státusát változtatja is meg – olyan teher lenne, amit valamennyi magyar zsidónak cipelnie kellene…” Mindez beláthatatlan konfliktusok fonása lehet a zsidóságon belül, és ezek kedvező alkalmat kínálnak mindenféle külső politikai beavatkozásra, manipulációra. Addig, amíg nagyon sokan gondolkodnak úgy, ahogy az idézet szerzője – és ma még ez a helyzet -, a zsidó érdekek képviseletét más intézményes formákban kellene keresni.
Kovács András szociológus
Címkék:2001-02