A nagykőrösi zsidóság kétszáz éve
Kisebb vidéki városaink közül – többek között – nagykörösön, ebben a 25.000 lakosú városban igen aktív zsidó közösségi élet folyik. Évek óta „regionális” központként ide gyűlik össze a környező városok, falvak, települések szórvány-zsidósága ünnepelni, közösségi életet élni. Ennek a folyamatnak volt fontos állomása a december 13-án, Hanuka első gyertyájának meggyújtását megelőző tanácskozás: A nagykőrösi zsidóság kétszáz éve.
A konferencia élénk érdeklődést váltott ki a város lakói között. Meglepő módon mintegy 60-70 ember – jórészük nem hitközségi tag – követte figyelemmel az előadásokat Képviseltette magát a város vezetése, jelen volt országgyűlési képviselője, a református egyház helyi vezetői, számos helyi és fővárosi közéleti személyiség.
Megnyitó beszédet mondott dr. Feldmájer Péter, a Mazsihisz elnöke, aki helyi lakos és édesanyjával, húgával a közösségi élet motorja. Kósa István, a város polgármestere hosszabb bevezetőben méltatta a nagykőrösi zsidóság szerepét a századfordulón kapitalizálódó városban.
Az első magyar nyelvű zsinagógai beszéd
Dr. Schőner Alfréd előadása az első magyarul elhangzott zsinagógai beszédet idézte fel, mely Krakkauer Salamon zsinagóga-avató beszéde volt nagykörösön 1817-ben.
Schőner főrabbi megemlékezett a Biblia első zsidó magyarra fordítóiról: BLOCH MÓRIC bibliafordítása 1840-ben jelent meg. Ez nemcsak a szöveget adta közre, hanem Rási (1040-1104) kommentárjait is, ami az egyik legfontosabb és legismertebb magyarázat; 1847-ben pedig Rosenthal Móricz kétnyelvű, héber-magyar bibliafordítása hagyta el a nyomdát. Ugyancsak 1847-től olvasható a Magyar Zsinagóga című periodika. 1899-től Baranyamákocsonyon a helyi rabbi szerkeszti és adja ki húsz éven keresztül a prédikációs füzeteket, magyar nyelvű zsinagógái beszédekkel.
Az első magyar nyelvű zsidó imádság 1840-ben hangzik el Bauer Márti Henrik szájából, aki a Magyarító Egylet egyik fő alakja. 1844-től a Lőw Lipót rendszeresen prédikál magyar nyelven.
Az előadás után Feldmájer Sándor szólt Brück Gyula századfordulón élt nagykőrösi születésű, európai hírű, zsidó származású zeneszerző, zenetanár életéről és tevékenységéről, műveiről, majd a helyi zsidó közösség két fiatal hölgy tagja, Alba Mirjam és Feldmájer Lea játszott egy négykezes darabjából részletet.
Arany János biblikus témájú költeményei
Tóth Tibor a helyi Arany János gimnázium igazgatója, a költő munkásságának kutatója, bevezetőjében arról beszélt, hogy felmérhetetlen azon műalkotások száma, melyek a biblia közvetlen vagy közvetett hatására jöttek létre a irodalom, zene és a képzőművészet legkülönbözőbb ágaiban.
Az irodalom kimeríthetetlen ihletet kapott e kivételes műből. Két lehetséges utat választottak az alkotók: történeteit feldolgozták, kiragadva egy-egy fontos részt: mint például Thomas Mann József és testvérei, vagy adaptálták a tanításokat, mint Pilinszky János, aki bibliai tanítások egy-egy motívumát használja verseiben. Arany János mindkét lehetőséggel élt képeket vett át metaforikusán felhasználva, vagy közvetlenül motívumokat vett át
Arany verseinek bibliai utalásai fölsorolhatatlanok, csak néhány ízelítőül: Évnapra (1850), Rendületlenül (1860), írjak, ne újak (1856), A dalnok búja (1866), és a befejezetlen Juliska emlékezete (1866).
Külön kiemelendő életművéből két ballada és két költemény: Rachel, Rachel siralma, Az örök zsidó, Az utolsó főpap. A Rachel versekben majdnem azonos bibliai textusokat találunk. A Heródes kivégezte gyermekek tragédiája utalás (1851) a nemzet 1848-as tragédiájára, amikor egy egész nemzedék veszett el. Kiemelkedők a lélekrajzok ebben a versben, a két idősík összehangolása mesteri. Rachel lélekrajza a kettétört világ jelképe.
Az örök zsidó Arany monológja önmagáról. Metaforikus az „örök zsidó” kifejezés és cím, utalva az örök vándorlókra.
Levéltári források a nagykőrösi zsidóságról
Dr. Böőr László, a nagykőrösi Levéltár igazgatója előadásában elmondta, hogy a levéltárakban őrzött dokumentumok két fő csoportra oszthatók: az elsődleges anyagok, melyek az eseményekkel azonos időben jöttek létre (ilyenek a hitközség iratai, a közigazgatási iratok, valamint a másodlagos források (történeti összefoglaló munkák, pl. Zsidók a Duna-Tísza közén.)
Az elsődleges dokumentumok jó része megsemmisült. A másodlagos források (adókönyvek, születési anyakönyvek) jelentenek korlátozott forrást a kutatónak. 1828-tól másolatok találhatók az anyakönyvekből, 1834-1895 között kötelező anyakönyvi másolatok 1890-től összeírások is. Igen fontosak az adózás előtti vagyonösszeírások.
Feltárható dokumentumok még: iskolai iratok 1948-ig, iparos kereskedői engedélyek, a zsidótörvények követően kiadott rendeletek és adatgyűjtések, a gettósítás anyagai, 1944. április végi utolsó összeírás, a városi árvaszék anyagai, helyi bíróság holttányilvánítási iratai, cégek iratai, egyletek-egyesületek okmányai.
A zsidóság szerepe a „három város” polgárosodásában
Novák László, a helyi Városi Múzeum igazgatója, több fontos helytörténeti könyv szerzője, a téma nagyhírű kutatója. Mint mondta: Kecskemét-Nagykőrös- Cegléd 1540 után a török birodalom része volt a három város, különleges kereskedelmi státussal. A török fennhatóság idején nem éltek zsidók e tájon. Az első, akit Nagykőrösön okiratok említenek, egy Zsidó András nevű jövevény volt, aki taxát fizetett, 1681-ben mint régebben itt élő személyt említik. 1712-ben Kecskemét városa korlátozni igyekezett a zsidók jogait. Egy 1777-ből származó rendelet szerint csak Pest megyei zsidók kereskedhettek. Szerepük jelentős az árucserében és a felvásárlásban (bőr, toll, gabona). 1798-ban megalakul a hitközség, elnököt választanak.
Abban az időben a kereskedelem jelentős része még görög, illetve rác kézben volt. Szerepüket a XVIII. század végén, a XIX. század elején zsidó kereskedők vették át. 1817-ben a vagyonszerzési korlátozás ellenére a közösség zsinagógaépítéshez gyűjt; a templom még abban az évben megnyílott, ám 1925-ben földrengés miatt összedőlt. 1925-ben épült meg a most is álló új zsinagóga.
Nagykőrösi adókönyvek szerint: 1830-ban harminc zsidó család, 1844-ben hetvennégy család adózott, 1876 után megjelentek a polgárosodás jelei főképp a lakóházak építése során, és ebben a zsidó családok elöl jártak. 1880-90 táján klasszicista-eklektikus lakóházaik épültek.
A XIX. század végén átalakuló társadalmi viszonyok között a helyi zsidóságnak a polgárosodásban jelentős szerepe volt Jelentős szabad tőkével rendelkeztek, megteremtettek ennek segítségével a helyi agráripart, bankokat alapítottak, meghatározó volt szerepük a kereskedelemben. A három város kapitalizálódása és polgárosodása elképzelhetetlen lett volna a fel- emelkedő zsidóság nélkül. Ezt a polgárosodást szolgálta a zsidó asztalos, cipész, fényképész, kárpitos, órás, sütő, üveges, s az orvosok, ügyvédek többsége 1944. március 19. előtt zsidó volt, s került ki közülük mérnök, tanár és más diplomás.
M. A.
Címkék:1999-03