A menekülő könyvtár
A híres vilnai YIVO Intézet könyveinek útja – 1941-1996
A New Yorkban székelő YIVO Intézetbe ez év januárjában 26 ládányi dokumentum és egyéb tárgy érkezett Litvániából. A hajdan Vilnában (ma Vilnius) működő híres intézet anyagának maradéka ez, amit Avraham Szuckever jiddis nyelvű költő és író, maga is a gettó túlélője mentett ki kalandos úton.
1942-ben a nácik antiszemita főideológusa, Alfréd Rosenberg ideiglenesen a vilnai YIVO intézetbe tette át székhelyét azzal a céllal, hogy az intézet egyedülállóan gazdag judaika anyagát nagyobbrészt szisztematikusan megsemmisítse, kisebb részt pedig a felügyelete alatt álló „Zsidókutató Intézetbe” szállíttassa. A válogatást vezető zsidó intellektüelekkel végeztette – közöttük volt Szuckever is. Rosenberg különleges osztagai szisztematikusan kutattak mindenekelőtt a könyvek után, és éppoly szisztematikusan igyekeztek azoket megsemmisíteni, mint magukat a zsidókat. A pusztításról kéthetenként precíz jelentést küldött Berlinbe.
Ilyen körülmények között a megsemmisítendő anyag szortírozására kijelölt „papírbrigád” a pusztításra szánt anyag egy részét igyekezett visszalopni a gettóba. 1942 márciusától szeptemberéig több ezer könyvet és több tízezer dokumentumot csempésztek ki az intézetből. „A gettólakók bolondnak néztek – mesélte Shmerke Kaczerginski, maga is költő, a brigád másik kulcsembere -, aki csak tudott, élelmet csempészett a gettóba, mi viszont könyveket és mindenféle egyéb papírt.”
A kicsempészett anyag egy részét Szuckever saját gettóbeli lakásában rejtette el, nagyobbrészt pedig egy bunkerben. Mivel azonban az intézet anyagainak így csak egy töredékét tudták megmenteni, magában az intézetben, pontosan annak padlásán is dugtak el könyveket.
A mentést mindaddig folytatták, míg a vilnai gettót 1943 szeptemberében likvidálta az SS. A „papír-brigád” embereinek többsége elpusztult, Szuckever és Kaczerginski azonban kiszöktek az erdőkbe, és csatlakoztak egy zsidó partizánbrigádhoz. 1944 júliusában tértek vissza a szovjet hadsereg egységeivel. Azonnal hozzáláttak az elrejtett könyvek felkutatásához, ám azok jelentős része elpusztult. Az intézet padlása leégett, az egyik legnagyobb gettóbeli rejtekhelyei néhány nappal a felszabadulás előtt fölfedezték a németek és tartalmát a ház udvarán elégették. Más rejtekhelyek viszont érintetlenül maradtak és ezek tartalmából Kaczerginski és Szuckever megalapították a Zsidó Művészét és Kultúra Múzeumát – tizenhat nappal a felszabadulás után. A Litván Szovjetköztársaság Művészeti Minisztériumának engedélyével működő intézmény beköltözött az egykori gettókönyvtár épületébe, amely egyben a gettó börtöne is volt. (A zsidó közösség összes többi épületét kisajátították a szovjet hatóságok.) Az irodák egy részét az egykori börtöncellákban rendezték be. A megmentett anyagok között megtalálták egyebek közt a könyvtár meggyilkolt igazgatójának gettónaplóját, Sólem Áléchem leveleit, Bialik, Gorkij, Mendele kéziratait. Váratlanul mintegy ötven tonnányi anyag is előkerült, amit a nácik elfelejtettek megsemmisíteni.
A szovjet hatóságok a munkához semmilyen segítséget nem nyújtottak, de eleinte legalább közömbösek voltak. A múzeum hivatalos bejegyzése után azonban a körülmények rosszabbodtak. Csak három embernek engedélyezték, hogy a múzeumban dolgozzon, ami a hatalmas anyag katalogizálását, rendszerezését lehetetlenné tette. Az NKVD munkatársai egyre sűrűsödő látogatásaik során figyelmeztették Kaczerginskit, a múzeum igazgatóját, hogy előzetes engedély nélkül semmilyen könyvet nem lehet kikölcsönözni. Az engedélyezésre beküldött könyvek viszont soha nem érkeztek vissza. Az igazgató azt is megtudta, hogy a hatóságok mintegy harminc tonnányi anyagot bezúzattak, nem tellett bele sok idő és a YIVO-könyvtár mentői megértették: kezdhetik a mentést elölről. A szovjet hatóságok talán nem fogják a múzeum anyagát elpusztítani, de örökre elsüllyesztik őket a zsidó világ szeme elől.
Szuckever és barátai sorra nyugatra szöktek, és kicsempésztek annyi könyvet és más anyagot, amennyit tudtak – nem kevésbé kalandos utakon, mint 1942-43-ban. Szuckever 1947-ben Palesztinában volt, Kaczerginski pedig Párizsban. 1948-ban érte őket a hír: a hatóságok felforgatták, majd bezárták a múzeumot, anyagát pedig ömlesztve bezúdították a Litván Állami Könyvtár pincéjébe. Az eltűnt anyagnak 1988-ban bukkantak nyomára, és most, hat évvel később ez érkezett meg az Egyesült Államokba. Szuckever kétségbeesett önfeláldozása, midőn a gettóban mentette a „zsidó szót”, nem volt teljesen hiábavaló.
Címkék:1996-05