A megtalált élet
A mai negyvenesek-ötvenesek közül sokan a 60-70-es években talán maguk is ott leselkedtek a Gerlóczy-klub elhíresült E épületében. Ott játszott valamiféle sajátos soult és dzsesszzenét egykor az Atlas. Vezetője Flamm Ferenc rekedtes, lélekbe ható hangú énekes, „mellékesen” az Iparművészeti Főiskola hallgatója. Az utolsó vizsgát hagyta félbe a benne megszólaló zenéért. Épp úgy, ahogyan húsz esztendővel később a mindennapi kenyér keresetét a visszafordíthatatlan identitástudat képi megjelenítéséért.
Későn vállalt, ám annál fontosabbnak megélt zsidóságáért.
– Ahhoz a generációhoz tartozom, amelynek tagjai ugyan a világégés után születtek, mégis egész lényükben hordozzák a traumát. Ez azt jelenti, hogy számomra a zsidóság a holocausttal kezdődött, ahol sajnos millióknak végződött. A Spitzerekből és a Flammokból álló családomból csupán szüleim és akkor még két apró bátyám s egy nagybátyám élte meg a rémálom végét. Gyermekkoromra gondolva sajnos nem tudok egy tradicionális zsidó otthonról beszélni. Szüleim haragudhattak a Jóistenre, aki cserbenhagyta népét, vagy csak egyszerűen titkolták hovatartozásukat. Engem már nem is mertek születésemkor „megjelölni”. Ezt, az akkor tizenkét éves Ádám és tízéves Gábriel Fiammal együtt, 47 évesen pótoltam be, Svédországban. Az iskolai évek alatt a környezet gyűlölete szembesített a hovatartozás élményével.
A Práter utcai általános iskolában, ahol dél-olasznak vallotta magát – ki tudja, honnan véve az eredettant -, az osztálytársak csúfolódásából értette meg, miféle déli stigmák mutatják hovatartozását. Az antiszemitizmus egyik mellékfunkciójaként évezredek óta újra és újra eszébe juttatja a feledékenyeknek igazi identitásukat.
– Konzuli útlevéllel telepedtem le Svédországban. Ezek az évek egy összefüggő fejezetet alkotnak sokféle szempontból. Sohasem volt kétséges számomra, hová is húz a szívem, de vagy nem mertem, vagy nem tudtam, hogyan közelítsek egy zsinagógához.
1987-ben, egymást szorosan követve hagyott itt bennünket anyám, majd apám. Ahogy mondani szokás, valaki akkor válik igazán felnőtté, amikor elveszíti szüleit. Az én esetemben ez a felnőtté válás több értelmet kapott. Magyarországon élő két bátyám, mialatt rendbe tette a magára hagyott budai lakást, az ágyneműszekrény mélyén egy kis csomagra bukkant. Megtalálták 45-ben meggyilkolt nagyapám imakendőjét, kapellijét és imakönyvét. Anyánk rejtegette mindezt negyven évig talán még előlünk is. Mivel egyikük sem tudta, mit csináljon a holmikkal, az enyémek lettek. Két öreg sabeszgyertyatartóval, egy nagyanyám hímezte sabeszdeklivel. A Wallenberg-menlevelekkel és anyám sárga csillagával kiegészítve. Ez lett az én zsidó örökségem.
Új fejezethez érkeztem. Választanom kellett: elrakom-e mindezt ismét további negyven évre egy vitrinszekrénybe, vagy megpróbálok életet varázsolni beléjük. Megtanuljam, hogyan kell őket használni? Megtanítsam gyermekeimet is? Fel kellett nőnöm ehhez a választáshoz.
És akkor az én svéd feleségem mondott valamit. „Ha nem folytatod őseid útját, hiába küzdött Wallenberg; azok győznek, akik ki akarták radírozni a zsidóságot örökre Európa történelméből.”
A két nagyobbik gyermekemmel elindultam a héber betűk között, találkoztam könyvekkel, dalokkal, imákkal és gyönyörű, ősi ünnepekkel. Az érzést nem kellett megtanulni. Fejemre tettem az öreg kapellit. váltamra borítottam az imakendőt, és elindultam találkozni ismeretlen nagyapámmal és mindazokkal, akik taleszt viseltek, hazaindultam.
Az Idő Törvénye
– Vannak nehéz periódusok az életben, amikor muszáj megpróbálnunk valahogy megállítani az időt. Muszáj időt adni a gyógyulásnak. Különben elveszíthet az ember egy darabot magából. Feláldoztam utolsó anyagi tartalékainkat, és megállítottam az időt. Egy egész éven át festettem. Az én képeimet. A vágyakozás vezette kezemet, és a képeim engem haza. Szétszakítottam az Idő Törvényét, találkozhattam nagyanyámmal, unokatestvéreimmel és mindazokkal, akiket sohasem ismerhettem meg. Találkoztam identitásommal.
E vágyakozás évének eredményét, húsz nagyobb méretű festményt, 1992-93-ban Stockholmban, Göteborgban és Koppenhágában, zsidó vallásos és kulturális központokban állították ki, a Svéd Rádió és Televízió székházában és galériákban mutatták be. A svéd tévé egy interjúban foglalkozott munkáival, a holocaust 50. évfordulóján a város polgármestere kiállítást szervezett a városházán – Flamm képei képviselték Magyarországot! Raoul Wallenberg portréja pedig a koppenhágai Wallenberg-otthonba került.
De az én identitásom nem a holocaust. Tudtam, a továbblépés szükségszerű. Folytatnom kell a történelmet. A Wallenberg-dokumentumok óriási felelősséget jelentenek számomra, nekem ajándékozták a lét lehetőségét. És vele együtt a tehetség felelősségét.
Ami ezután következik, olyan, mint valami Don Quijote-i történet. Flamm Ferenc harcot vív az értetlen külvilággal, barátokkal. – Kitűnő reklámgrafikus vagy – mondják. – Élj a mában. A négy gyerek sorsa nem tölt el felelősséggel? – korholták.
New York-i bemutatkozásom alkalmával találkoztam Sylvia Herskowitz- cal, aki a Yeshiva University Museum, New York második legrangosabb zsidó múzeumának igazgatója. Mrs. Herskowitz megbízott egy önálló, nagyobb szabású kiállítás anyagának elkészítésével, 1997 tavaszán, Manhattan szívében, a Zsidó Múzeumban. Egy emberöltő alatt valószínűleg egyszer kap az ember hasonló lehetőséget.
A göteborgi zsidó hitközségen belül alapítottam egy alkotói kört, a rabbinkkal együtt, barátaimmal, akik a liturgia és vallásfilozófia szakértői. A választott témánk Baal Sem Tov Legendái, Martin Buber összeállítása alapján. Az 1700-as évek Kelet-Európájába varázsol vissza. A munkát talán vizuális költeménynek nevezhetném, 15-20 nagyobb méretű, színes litográfia formájában képzelem megvalósítani.
Sajnos, a múzeum nem rendelkezik a művészek anyagi támogatásának lehetőségével. Egymagám képtelen vagyok egy ilyen szabású munkát véghezvinni. A hónapok múlásával egyre kevesebb a remény, hogy sikerül elkészülni a kiállítás anyagával.
Az ősi tanítás szerint mindnyájunknak megvan a saját külön feladata itt a földön. Az ember egyik értékmérője, hogy milyen módon tudja megvalósítani. Tragikusnak érzem feladni az én személyes küldetésemet.
Címkék:1996-03