“A Mazsikének a kultúra terén kell talpra állnia” – Beszélgetés Székely Gáborral
Miben különbözik az egyesület filozófiája mondjuk a Bálint-házétól?
Az egyesület jelenleg nem a zsidó kulturális hagyományokat ápolja, ezen szeretnék változtatni.
Mik ezek a zsidó kulturális hagyományok?
Például a zsidó képzőművészet, jiddis kultúra, a vallási hagyományok. Ez lenne az egyesület feladata. És a mai társadalomban, kultúrában szereplő zsidók megszólítása, megjelenítése, kiállítása.
Amit elmondtál, azok – talán a jiddis kivételével – már az egyesület 1989-es köreiben, programjaiban is szerepeltek. Egy idő múlva az egyesület mégis „leült”. Most viszont van sok zsidó szervezet, mindenki csinálhat azt, amit akar. Miért lenne ma a Mazsike vonzó?
Először: azoknak az embereknek, akiket érdeklődnek iránta, ezeket a kulturális programokat meg kell szervezni. Másodszor: ma Magyarországon néhány ezer embert ér el a hitközség, illetve az egyéb zsidó szervezetek, mint a cionisták vagy a B’nai B’rit. A kulturális egyesületnek az volna a feladata, hogy a mindezekből kimaradó zsidóságot szólítsa meg. A Magyarországon élő zsidóság 80-90 százalékát. Akik nem tartoznak a hitközséghez. Nem fognak soha templomba járni.
Ezt csinálják például a Bálint-házban, ahol rabbik vagy rabbinövendékek magyarázzák a hagyományt laikus érdeklődőknek.
Igen, tudom, de ez nem baj. Ezt csinálhatjuk sokan. Én azt mondom, hogy akiben az identitás „fölpiszkálható”, aki elindítható a zsidóság felé, azt az egyesület tudja megszólítani. Erre a hitközség nem jó, erre a cionisták nem jók. Alkalmas erre a Bálint-ház, csak kérdés, hogy meddig tudja ezt a feladatot ellátni, mert jelentős anyagi támogatásra szorul. Eljöhet még az idő, amikor a Mazsikének be kell segítenie a Bálint-ház működésébe, programjaiba, mert ha a Joint ezt már nem fogja finanszírozni, akkor ott azonnal hézag keletkezik.
Mit keli másképp csinálni, mint 1988- 89-ben, amikor számtalan jó programja volt az egyesületnek, amelyek aztán lassan-lassan megszűntek?
Alapvetően semmit, mert a Mazsike akkor is az önszerveződés alapján működött. Ezt az önszerveződést kell segíteni.
De nem éppen az a baj, hogy az önszerveződés igénye tűnt el?
Olyan igény, ami 1988-ban támadt föl az emberekben, többé már nem lesz. De az igényt föl lehet ébreszteni. Ha a Buber-kört újra elkezdjük, egy idő múlva önfenntartóvá, öngerjesztővé válhat. De azt is el tudom képzelni, hogy ez nem történik meg, kiderül, hogy nincs több kulturális igény, mint a szombat esték. Mindenesetre most elindítunk több új programot: a jiddis klubot, a vallási előadásokat a Lauder-iskolában…
A Lauder-iskolában indított előadássorozat mennyiben kötődik a Mazsikéhez?
Szervezünk rá tagokat Megjelent a programunkban. Mintegy negyven ember jár most oda, de azt persze nem tudom, hogy ezek közül hányán jöttek az egyesület hatására. De nagyon kevés az egyesületi tag is. Mintegy négyszáz ember fizet ténylegesen tagdíjat.
– Ez is csak azért ennyi, mert a legutóbbi közgyűlésen sokan beléptek.
Mintegy 5080 ember lépett be. A hírlevél viszont mintegy 1200-1500 címre jut el. Nem szeretném, ha ez sokáig így lenne: aki legkésőbb jövő év februárig nem fizeti be az 1200 forintra leszállított éves tagdíjat, az márciustól nem fogja kapni a hírlevelet. Öt ugyanis ez valószínűleg nem is érdekli. Meg kell próbálni viszont olyan tagokat keresni, akiket tényleg érdekelnek a programok.
Mit csinált eddig a megválasztott új vezetőség?
Programokat próbáltunk szervezni. A szombat esték most jó kézben vannak, de a többit megpróbáljuk hivatásos formában működtetni – jelenleg két fizetett munkatársunk van.
Ma tehát a jiddis kultúra iránt van érdeklődés…
…akkor nekünk meg kell teremteni hozzá a feltételeket – az anyagiakat is értve ez alatt. A jiddis klub jelenlegi vezetője társadalmi munkában dolgozik, de ha később így nem vállalja, ezt is el kell fogadni. A héber-tanfolyamot a Szochnut nem volt hajlandó finanszírozni. Azt is végig kell gondolni, hogy ha a Lauder iskolában befejeződik Raj Tamás előadás-sorozata, és érdeklődés mutatkozik, nem kell-e indítani egy ivrit tanfolyamot az egyesületben. Mindenképpen meg akarjuk szervezni, hogy ne csak szombat este, hanem hét közben is legyen program. A későbbiek folyamán – de belátható időn belül – egy klub-félét is szeretnénk csinálni, ahová be lehet ülni beszélgetni – ahogy ez a Bálint-házban is működik.
A nem túl vonzó Garay utca környezetből nem terveztek elköltözni?
Egyelőre ennek nincs esélye. A Mazsikének ahhoz először kulturálisan kell talpra állnia, hogy egy ilyen igényt a Mazsök vagy esetleg a hitközség felé előterjeszthessünk.
Mennyi idő szükséges ehhez a talpra álláshoz?
Én úgy gondolom, egy fél év. Az a program, amelyik egy fél év alatt nem indul el, az már nem is fog elindulni.
Címkék:1999-01