A mai Magyarországon nincsenek nemzetiségek
A mai Magyarországon nincsenek nemzetiségek
A levelükben feltett kérdések közül az elsőre („van-e oka bárkinek is félni az adatközléstől?”) nem tudok válaszolni, a második kérdést illetően viszont egyetértek a szerkesztőségnek azzal az álláspontjával, hogy jó lenne, „ha a zsidó közösség tagjai félelemmentesen fejeznék ki hovatartozásukat”. Ezzel kapcsolatosan legfeljebb az a megszorításom, hogy a magyar zsidók hovatartozásának, miként a múltban, ma sem egészen világosak a keretei, sőt hogy pontosak legyünk, talán még a tegnapinál és a tegnapelőttinél is kevésbé világosak. Ez azonban már átvezet a harmadik kérdéshez, ahhoz, hogy mit gondolok „a zsidóság nemzetiségi-etnikai meghatározásáról”, célszerűnek tartom-e egy ilyenfajta besorolás elfogadását és a népszámlálási íven történő önkéntes és explicit bevallását? Fontosnak tartom-e ezt a magyar zsidóság jövője, érdekérvényesítése, képviselete szempontjából? Részletesebben csak erre a kérdésre kívánok válaszolni, eközben persze óhatatlanul kitérve a „biztonságérzet” vonatkozására is (4. kérdés), amely az előbbinek mintegy alkérdése.
Lehet-e a zsidóságot „nemzetiségi-etnikai” kategóriának – rövidebben és kevésbé tudálékosan: „népnek” – tekinteni? Természetesen lehet. De mint tudjuk, sem a magyar közjogi tradíciót, sem a magyarországi zsidóság nagyobb részének önmagáról alkotott képét nem ez a felfogás jellemezte. Az 1918-at megelőző ötven vagy hetven évben a zsidóság egyértelműen vallási különbözőséget jelentett. Az ezt követő, 1945-ig tartó korszakban ez annyiban módosult, hogy a „zsidónak lenni” fogalma a származási különbözőség tudatával is kiegészült, már csak azért is – sőt főleg azért -, mert az antiszemita kurzus által bevezetett zsidóüldözés egyaránt sújtotta az izraelita hitfelekezethez tatozókat és azokat, akik az (mármint a felekezetet) valamilyen úton-módon elhagyták. Az 1945-től 1989-ig tartó, előbb republikánus, majd kommunista alapú államjogi gyakorlat két szempontból is új helyzetet teremtett: egyrészt magánüggyé nyilvánította a vallást (a keresztényt csakúgy, mint a zsidót), illetve az ahhoz való tartozást: másrészt minden vallási, faji vagy ehhez hasonló diszkriminációt szigorúan elutasítva, voltaképpen még azt is tanácsosnak látta eltiltani, hogy ilyesfajta különbségekről egyáltalában szó essék. A háborút túlélő és azután is itt, Magyarországon maradó zsidón vallású vagy származású magyar állampolgárok a társadalmon belüli vallási különbségtételnek ezt a radikális kiküszöbölését szívesen vették és általában támogatták, szinte függetlenül attól, hogy a kommunizmussal mint uralkodó államelvvel szemben máskülönben milyen érzelmekkel viseltettek. Aligha vitatható egyébiránt – megint csak függetlenül a kommunizmus jóságától vagy rosszaságától -, hogy a vallási (stb.) különbségeknek ez az elhessegető, lefojtó, már-már nemlétezőként való kezelése elősegítette a zsidóknak mint egyedeknek a társadalomban való elvegyülését, azt a folyamatot, amely úgyszólván mindenütt másutt is végbement, ahol az államélet és a kultúra szekularizálódott, s amelyet asszimilációnak is szoktak nevezni, holott stricto sensu nem az társadalmilag.
Nos, ilyen előzmények után megjósolható, hogy a soron következő, 2001. évi népszámlálás alkalmával a magyarországi zsidóknak csupán egy kis hányada fogja magát „etnikailag” s pláne „nemzetileg” zsidónak vallani. Ha a kérdőív külön kérdez rá a vallásra, akkor a magukat vallásosnak tudó izraelita hitfelekezetűeknek egy ennél föltehetőleg jóval nagyobb hányada fogja ezt a besorolást kérni. S ha volna olyan kérdés, hogy műveltségében, szimpátiáit és affinitásait tekintve közel érzi-e magát a zsidósághoz, a zsidó sors alakulásától érintve érzi-e magát a válaszoló egyed, akkor – megint csak föltehetőleg – még az előbbinél is több volna a pozitív válasz. Csakhogy ilyen megfogalmazással egyetlen népszámlálási ív sem jelentkezhet! Hiszen érzelmekre a népszámláló nem kérdezhet rá: az identitásnak ez a minőségi latolgatása a szó szoros értelmében magánügy, nem pedig a születési évvel, az iskolázottsággal vagy a szobaszámmal összevethető tárgyi tényállás. Mint ahogy magánügy, nem bevallásra való adat az is, hogy ki miért érzi magát a zsidósághoz többé-kevésbé tartozónak: azért-e, mert zsidónak született, vagy mert ebben a minőségben szenvedett (ő vagy a családja) üldöztetést, vagy pusztán kulturális affinitásból (amihez nem is kell zsidónak születni)?
A dolog nehézségét egyébként – s itt most már közeledünk a definíciós problémához – nem is a „bevallás” képezi elsődlegesen. Hanem inkább az a körülmény, hogy sok esetben – még az is meglehet, hogy az esetek többségében – nincsen világos, egyértelműen meghatározható tényállás. Magyarországon a XX. század eleje óta tömegesen köttettek keresztény-zsidó vegyes házasságok, amely frigyek másod- vagy harmadgenerációs leszármazottairól eleve semmilyen kijelentést nem lehet tenni. Legfeljebb annyit, hogy e halmaz minden egyes tagja hajlama és neveltetése szerint, de végsőleg szabad elhatározásból lesz inkább keresztény, inkább zsidó vagy inkább egyik sem! A szabad önmeghatározás törvénye azonban arra is vonatkozik, aki zsidó vallásának született, de a továbbiakban felekezeti kötelmeit elhagyta, aktív élete során pedig oly mértékben elvegyült a környezetét képező magyar (vagy román, vagy belga, vagy dél-afrikai…) társadalomban, hogy inadekvátnak találná zsidóként definiálni magát. Tréfásan szólva, inkább elektromérnök, mint zsidó.
A körkérdésben – s lehet, hogy a népszámlálási tervezetekben is – még a „nemzetiség” szó is megjelenik. Engedtessék meg, hogy minden udvariaskodás mellőzésével ezt egész egyszerűen ostobaságnak minősítsem. Mégpedig nemeseik azért, mert a magyar államjogi gyakorlatban a zsidóság soha nem volt „nemzetiség”. Hanem azért is, mert – etnikai-nemzeti kisebbségek szakértői, figyelem! – a mai Magyarországon egyáltalában nincsenek nemzetiségek. Tíz éve várom, mindhiába, hogy az említett szakterület politikai és szellemi művelői végre kegyeskedjenek észrevenni, hogy ezen a fogalmon túlhaladt az idő. nemzetiségek addig voltak, amíg a nemzetté alakulás cseppfolyós állapotban volt az európai kontinensen, különösen ennek a keleti felén. (Megjegyzéseim szigorúan Európára korlátozódnak.) De attól kezdve, hogy kialakult, megszilárdult, s az egymást követő újrarendezések után állampolitikailag véglegessé és területileg mozdíthatatlanná vált Európa nemzetállami struktúrája, a szó protonemzeti vagy irredenta értelmében vett „nemzetiségeknek” nincs többé helyük a térképen. Elismert helye van a belső kisebbségeknek, amelyeknek – vallási, nyelvi vagy ezzel analóg szempontok szerint – esetleg valamiféle autonómia is jár, feltéve, hogy az államot képező politikai közösség részének ismerik el magukat. De nincsen hely kifelé orientálódó nemzetiségeknek, amelyek – szerencsére – Magyarországon nincsenek is. A mai magyarországi ún. „nemzetiségek” közös jellemzője, hogy egyikük sem akar egy másik államhoz tartozni: sem az itt élő románok, sem a szlovákok, sem a németek stb. De ha már ők sem „nemzetiségek” – a szónak ebben az avítt, protonemzeti vagy irredenta értelmében -, akkor miért kellene a magyarországi zsidókból (akárki tartozzék is e halmazhoz) „nemzetiséget” kreálni?! Ezt legfeljebb azok szorgalmazhatják, akik minden zsidóban (definíció mint fent) Izrael állam kihelyezett nemzeti meghosszabbítását látják. E szövegösszefüggésben nem tárgyalható probléma, hogy – szemben Magyarországgal – igenis van hagyományos értelemben vett „nemzetiségi kérdés” olyan országok területén, ahol máshonnan leszakított nemzetrészek élnek. Magyarok Szlovákiában (stb.), oroszok Ukrajnában, albánok Szerbiában. Helyzetüket az teszi reménytelenné, hogy a megoldást jelentő területrendezés nem következett be, s félő, hogy egyhamar nem is fog bekövetkezni.
A magyar zsidó kultúra fejlődése öntörvényű, ami egyebek között azt is jelenti, hogy minden állami besorolás, elismerés vagy támogatás nélkül is halad a maga útján. Több életerős hajtása van, amelyek közül a vallási kötődésű és meghatározottságú csak egy. A zsidó identitás kifejezésére (amelyből szintén több van) véleményem szerint elsősorban írók és művészek hivatottak, nem hivatásos érdekvédők vagy választott tisztségviselők. A zsidó kultúra intézményei általában önfenntartók (vagy legalábbis ez volna a kívánatos), s már csak ezért sem szükséges, hogy statisztikai önmutogatással a kollektív érdekérvényesítést, magyarán: az állami fejőstehenet célozzák meg. Meggyőződésem szerint más kisebbségek is jobban tennék, ha az önazonosság ápolását nem kevernék össze közpénzek legombolásával.
Mármost a biztonság. A kérdés fontossága nem vitás, csak azt nem látom, hogy mi köze van a számszerűsítéshez. Tegyük föl, hogy valami felbuzdulás nyomán mindenki zsidónak deklarálja magát, akinek valami csepp köze is van ehhez a minőséghez. Vagy tegyük fel az ellenkezőjét. Kérdem: nagyobb biztonságban vannak a zsidó magyarok, ha kiderül róluk, hogy kétszázezer van belőlük, mint hogyha harminc- vagy ötvenezerre taksálják a létszámukat? Nem azon múlik-e a jogbiztonságuk és a szubjektív biztonság- érzetük, hogy milyen a magyar állam? A válasz már a kérdésben is benne van. Ebből következően nem hiszem, hogy a zsidóknak, ha kedves az életük és a biztonságuk, alapvetően más teendőik volnának, mint a nem zsidó magyaroknak. Ezzel együtt igaz és helyes: ne féljenek nyíltan megvallani hovatartozásukat!
Kende Péter
politológus
Címkék:2001-02