A magyar-zsidó képzőművészet létformái
Kiállítás készül
A fenti címmel a Budapesti Zsidó Múzeum a millecentenárium rendezvényeihez kapcsolódóan 19-20. századi képzőművészeti anyagára támaszkodva ez év őszén kiállítást és konferenciát rendez.
A művészetek nyelve a 19. század végén, a 20. században újrafogalmazódott. Ebben kreatív szerepet vállaltak a zsidó és a zsidó származású művészek. A kiállításon szeretnénk bemutatni, hogy ők milyen utakat jártak be az új keresése vagy a tradíciók őrzése közepette.
Célunk megmutatni azt is, hogy a zsidóság milyen mecénási feladatokat vállalt a képzőművészeti modernizációban és milyen attitűdökkel látta el ezt a szerepet. Ezt fontosnak érezzük a magyar-zsidó viszony korrekt szemlélete érdekében, valamint a világ zsidó kultúrájában teljesítményéhez képest nem megfelelően prezentált magyarországi zsidó képzőművészet nemzetközi érvényesítésére is. További célunk, hogy egy sikeres kiállítás esetén, ötven év kimaradása után, a kortárs művészek alkotásával bővítsük a gyűjteményt.
A kiállítás műfaja – számos külföldi zsidó múzeum tárlataihoz hasonlóan – megköveteli, hogy az alapos kutatómunkára támaszkodó, a kortárs vizuális antropológia és a múzeumpedagógia friss eredményeit hasznosító tárlatot, kifejező installációt hozzunk létre: igazi sikerkiállítást. A Budapesti Zsidó Múzeum képzőművészeti gyűjteményének egy része sajnálatos módon magán viseli a múlt pusztításának nyomait. Az adott helyzetben kénytelenek vagyunk a festmények egy részét a meglévő „romos” állapotban bemutatni. A másik részét restaurátorokkal és festőművészekkel kívánjuk letisztíttatni és olyan állapotba hozni, hogy kiállítható legyen.
A kiállításhoz kapcsolódó konferencia témái: A magyar-zsidó képzőművészet fogalmának tisztázása. Identitásproblémák. Kettős kötődés. Az asszimiláció és következményei. Zsidókérdés a politika, a hatalom szempontjából s ennek megjelenése a képzőművészetben. Zsidó (származású) művészek szerepe az avantgárdban, a modem magyar művészetben. Holocaustábrázolások. Magyar-zsidó képzőművészet a 19-20. századi sajtó tükrében.
A kiállítás előkészítői, tervezői, a kétnapos konferencia szervezői: S. Nagy Katalin művészettörténész, a szociológiai tudomány doktora; Szántó T. Gábor, a Szombat főszerkesztője; Szegő György építész, művészeti szakíró; Thury Levente Ferenczy-díjas keramikus, szobrász; B. Turán Róbert, a Budapesti Zsidó Múzeum igazgatója.
Címkék:1996-09