A magyar hatóságok mentegetéséről szó sincs
„A magyar hatóságok mentegetéséről szó sincs”
Köszönettel vettem olvasói levelemnek februári számukban történt közzétételét. Érdeklődéssel olvastam ahhoz fűzött kommentárjaikat is. Ugyanakkor kérem, hogy ezen észrevételemet következő számukban szintén közöljék:
Szerkesztőségi megjegyzésükben olyan állítást utasítanak vissza, amely részemről soha, semmilyen körülmények között nem hangzott el. Az akkori magyar hatóságok mentegetéséről szó nincsen. Fájlalom viszont, hogy a náci tengely országainak felsorolásánál a T. Szerkesztőségnek – úgy tűnik – nincs ismerete ezeknek „zsidópolitikájáról”.
Tehát akkor, a félreértés elkerülése végett, ki kell fejtenem:
Finnország – a náci nyomás ellenére semmiféle megkülönböztetés nem érte a zsidókat, az egyetlen atrocitás 8 hontalan zsidó kiadása volt a Gestaponak. Az ő emlékükre tavaly Helsinki központjában szobrot emeltek, az avatáson a kormányfő is részt vett.
1. Bulgária – a bolgár zsidóságból – főleg a cári család közbenjárására – senkit nem deportáltak, ugyanakkor a bolgár megszállás alatt álló Trákia és Macedónia zsidóinak javarészét elpusztították.
2. Olaszország – a saloi köztársaság kikiáltásáig, ill. a Rómába történt náci bevonulásig – bár addig a zsidóságot a magyar- országihoz hasonló megkülönböztető intézkedések érték – nem esett különösebb bántódásuk. Az itáliai zsidók 85%-a túlélte a holokausztot.
3. Japán – az ott élő kisszámú, de a meghódított területeken (pl. Shanghaj) népesebb zsidó kolónia szintén átvészelte a világháborút. Ezenkívül megemlítendő a kaunasi japán konzul embermentő tevékenysége, amelyet a tokiói adminisztráció, bár különösképp nem helyeselt, de eltűrt.
4. Vichy Franciaország – zsidótörvények, korlátozások, de a zsidók 90%-a túlélte a vészkorszakot.
Szlovákia – a kormányzat maga szorgalmazta a zsidók deportálását, s azért még pénzt is fizetett a németeknek.
5. Románia – a magyarok által meg nem szállt területekről deportálás nem volt, helyi és besszarábiai tömeggyilkosságok viszont igen!
Nem írtam még Horvátországról, mely az előbbi ponthoz kapcsolható, de a tömeggyilkosságok sokkal nagyobb hatékonysággal zajlottak (Jasenovac).
Ez tehát az akkori magyar kormányzat mentegetése – a szerkesztőségre, netán az olvasóra bízom, hogy a Horthy-Szálasi rezsimeket melyik kategóriához lehetne közelíteni.
Még egy megjegyzés szerkesztői üzenetükhöz: az akkori magyar kormányzat a vidéki zsidóság deportálását nem állította le, sőt a Budapest közigazgatásához akkor nem tartozó peremkerületekből is elindította a halálvonatokat. A leállítás csak ezek után történt meg, s a vita, hogy ebben a nemzetközi, vagy a belföldi nyomás volt az erősebb tényező, utólag sokat nem segít…
Bognár Sándor
*
Előző havi szerkesztőségi válaszunkban tévesen fogalmaztunk: az akkori magyar kormányzat természetesen nem a vidéki zsidóság deportálását, hanem a zsidóság deportálását állította le a nemzetközi tiltakozás hatására.
(A szerk.)
Címkék:2002-03