A „levelibéka” magánbeszédei
(Konrád György: Az újjászületés melankóliája. Pátria Nyomda, 1991. 347 old., 220 Ft.)
„Ötvenkét éves regény- és esszéíró. Állampolgársága és anyanyelve magyar: Vallása zsidó.” (7.old.) – mutatkozik be szerényen a szerző kötetnyitó írása első három mondatában, azzal a nyílt tekintetű közvetlenséggel, ami személyét hitelesíti, még (egykorvolt s mai) ellenfelei szemében is. „Magánbeszéd” – határozza meg műfaját 1985-91 között keletkezett szövegeinek, melyek a dolgozószoba s a családi ház intimszférájától glóbuszunk jövőjéig ívelő témákat és gondolatmeneteket rögzítenek. Írjon akár egykorvolt ellenzéki életérzéseiről, korábban kényszerű, a rendszerváltozás után önként vállalt, ám koloncnak bizonyuló külföldi előadókörútjairól, a Balaton parti kisvendéglő felszolgálónőjének teltkarcsú alakjáról, gyermekei reggeli kakaójának elkészítéséről, a lakható város kritériumairól, vagy legújabb kori magyar pártviszályról – meghitt, testközeli, minden pórusát ismerő viszonyban van tárgyával. Megfontolt utópista, anarchista rendpárti. Sejti, hogy régiónkban mindig csak a jövő bíztat, s hogy csak a hatalom minimalizálása teremt esélyt harmonikus rendre, méltó emberi létre.
Magyar, zsidó, világpolgár és végzetesen közép-európai. Tudja, a kéziratok errefelé könnyen égnek, „elkobzódnak”, ezért előszeretettel rejti el műveinek egy-egy példányát. Előrelátó, mert maga mögé néz, s nem felejt. Két totalitarianizmust túlélve, az értelmiségi elővigyázatossá válik. „Lehetséges, hogy a jobboldali pártok szélén keletkezik valami agresszív nacionalista képződmény” (288. old.) – vizionál rosszabb pillanataiban. Optimizmusa azon alapul, hogy a kelet-közép-európai csendes forradalmak, Románián kívül nem követeltek emberáldozatot, továbbá, hogy a hatalomra törés személyes ambíciói kioltják egymást. Válság van Magyarországon, de az alkotmányos jogállam, polgárainak alapvető emberi jogait „eddig még nem sértette meg” (290. old.). Vannak vészjelek, ezt Konrádnak tudnia kell, hiszen személyében megtapasztalta e térség históriáját, társadalmi ismeretekkel bíró közgondolkodóként, közíróként s „levelibékaként” – ahogy önmagát aposztrofálja – pedig előre kell éreznie a tekintélyuralomra s a diktatórikus módszerekre való hajlamosság lehetséges következményeit.
Az évtized fordulón keletkezett írásaiból várakozó álláspont körvonalazódik. Visszahúzódna a privát lét vattamelegébe. Jóllehet tisztában van felelősségével, kellemetlennek érzi a hínárként ráfonódó szerep diktálta dramaturgiát. A Demokratikus Charta gondolata (közép-európai hálózatként) már korábban felmerült benne – tanúskodik e könyv, s hogy szüksége valós – tanúskodnak róla mindennapjaink. Nem elsietett viták érvei, de a végsőkig letisztult elvek, gondolatmenetek, maga számára megfogalmazott imperatívuszok desztillátumai Konrád jegyzetei.
Korántsem laboratóriumi ridegségű társadalomtudományi tanulmányok azonban, hanem a hús-vér élet példáiból kiinduló következtetések. Gyermekeire pillantva hasít belé az érzés, nem felelőtlenség-e itt alapozni utódai jövőjét, hisz a történelem mókuskereke a már ismert grádicsra pöröghet, amikor felhánytorgatják, ki volt apjuk, anyjuk. Holott: „Az ember leírásához sokkal több szó kell, mint az, hogy zsidó vagy keresztény.” (212. old.)
Korábban a hatalom, ma a piac bilincse a nívós és hiteles gondolatok könyvformájú terjedésének. E gyűjtemény publikálására nem vállalkoztak kiadók, mert a terjesztői visszajelzések nem bizonyultak elegendőnek a megjelentetés gazdaságosságához. Illesse elismerés a Pátria Nyomdát, mely maga vállalkozott a kiadásra, nívós küllemű, értékes belbecsű kötetet bocsátva útjára.
Címkék:1992-03