A kazár zsidóság – legenda és valóság
Beszélgetés Róna-Tas Andrással
PÁR ÉVVEL EZELŐTT a világ több rangos magazinja és napilapja is tekintélyes teret szentelt a jugoszláviai író és irodalomtörténész, Milorad Pavič regényének, a Kazár szótárnak. Divatos lexikonregény formájában jelenítette meg elképzelését az író a történelem egyik rejtélyéről, a török kazárok vezető rétegének zsidó hitre téréséről, illetve egyfajta kettős tudatáról. Nem is a lexikon- regény forma, hanem a tartalom keltette fel az érdeklődést, s akkortájt ismét ráirányult a figyelem. A tizenharmadik törzsre is, a Magyarországról elszármazott Arthur Koestler könyvére. Eszerint a magyarokhoz csatlakozó kabarok, a tizenharmadik törzs utódai a hazai zsidóság egy része. Pavič könyvéhez kevesen juthattak hozzá itthon, mert az újvidéki Fórum magyar nyelvű kiadásának példányai hamar gazdára leltek – köztük voltak szerencsére a nagyobb könyvtárak is. Az altajisztika kutatója, Róna-Tas András természetesen felfigyelt a kötetre.
-A regény és a legenda mellett mi a valóság?
-A valóság hallatlanul izgalmas. Európát a VII. századtól kezdve egy óriási bekerítő hadművelet fenyegette. Egyrészt a Pireneusokon, másrészt Bizáncon, harmadrészt a Kaukázuson át próbálta elfoglalni az iszlám arab világ. Az, hogy ezt a támadást megállították, nemcsak a történelemkönyvekből jól ismert frank uralkodónak, Martell Károlyiak tudható be, hanem a kazár birodalomnak is. A kazár birodalom világpolitikai jelentősége nem utolsósorban éppen ez volt, nem kis mértékben rajtuk múlott, hogy ma Európában keresztény vagy zsidó-keresztény kultúráról beszélhetünk, nem pedig az iszlám európai ágáról esetleg a berlini kalifátus történetéről. Ennek megvolt a lehetősége a történelemben, mégis attól tartok, a kazárok jelentőségét még ma sem ismerik eléggé.
-Mert elmerültek a történelem hullámaiban?
-Elmerültek, s viszonylag kevés emlékük és emlékezetük maradt fenn. Ennek az az oka, hogy nem volt utódállam, amely fenntartotta volna öröküket. E birodalomnak sem nyelve, sem területe nem olyan volt, hogy valamely államalakulat megtartotta volna. A kazár birodalom a VII. században alakult ki, s a X-XI. századig világbirodalom volt, egyenrangú kapcsolatokat tartott fenn Bizánccal és az akkor létrejövő kijevi Oroszországgal, valamint az európai hatalmakkal. Török államalakulat volt, amelynek gazdasági-politikai viszonyai igen sajátosan alakultak, nem kis mértékben bizánci és európai hatásra. Azt, hogy ők a zsidó vallást választották, azzal lehet megokolni, hogy két nagy világhatalom – a keresztény Bizánc és az iszlám arab világ – között egy harmadik vallás vállalásával akarták biztosítani függetlenségüket. Egyébként a kazár birodalom judaizálódása több lépcsőben ment végbe, és az is bizonyos, hogy csak egy viszonylag vékony vezető réteget érintett.
-Érinthette-e a magyar törzsszövetséghez csatlakozó tizenharmadik törzset, a kabarokat?
-Ez Arthur Koestlernek a koncepciója, bár nem ő találta ki, de ő tette népszerűvé. Eszerint a hitleri holocaustban elpusztított zsidóság jelentős része a kazár közösségből ered. Meg kell mondanom, hogy ez a koncepció általában nem védhető. A kazár vezető réteg egy olyan vékony réteg volt, amely felolvadt a nép- vándorlás hullámaiban. De addig a kazár állam virágzott, és ismerjük azt a levelezést, amelyet az akkori córdobai kalifának a zsidó minisztere, Haszdaj ben Saprut folytatott a kazár birodalom uralkodójával, József kagánnal. E levelezés ránk maradt szövege körül filológiai viták lehetnek, de a benne foglalt ismeret- anyagban nem lehet kételkedni. Sokat beszélgettünk erről Scheiber Sándorral. A döntő az, hogy akkor az egész világon szétszóródott zsidóság számára valóságos csoda volt, hogy van egy ország, ahol a zsidók nem elnyomottak, megtűrtek, idegen hatalom kiszolgálói, hanem a hatalom részesei. Ezért az akkori világ nagyon sok helyéről próbáltak kapcsolatot teremteni a kazár birodalommal. E kapcsolatkereséseket jól bizonyítják a fönnmaradt dokumentumok.
-Mármost, a magyarság is e kazár birodalomban élt.
-Így van, de alig érinthette a vékony uralkodóréteg által felvett zsidó vallás. Már csak azért sem, mert e réteg egy olyan időszakban fordult a zsidó vallás felé, amikor a kazár birodalomban a magyarok már önnálósultak, társadalmi-vallási képletük kialakult. A kapcsolat tehát csak felületes lehetett, a hatás a nyelvből már csak azért sem mutatható ki, mert a kazár birodalom nyelve török volt, a hébert liturgikus nyelvként használták. S a magyarság kiválása a 830-as években egybeesett nagyjából azokkal a belső válságokkal, amelyek e birodalomban a judaizálódó vezető réteg és a vele szembe került csoportok küzdelmébe torkollottak, s átmenetileg meggyöngítették a birodalmat. Nagy a valószínűsége, hogy a magyarság a vezető réteggel szembekerült csoportokkal lehet szövetségben, s ehhez a politikai szárnyhoz tartozhattak a kabarok is, egyébként nem kellett volna menekülniük. így hát nem kell azon csodálkoznunk, hogy számos próbálkozás ellenére nem tudjuk kimutatni a kazár birodalomban végbement judaizálódás hatását a magyarságra. Egy-két esetben találtak ugyan zsidó szimbólumokat a korai magyarországi sírokban, ám kitűnt, hogy nem kabar, hanem helyi zsidó lakosokra utalnak. A honfoglalás korából is van ilyen tárgyi emlék. E tekintetben különösen érdekes, hogy az említett córdobai miniszter levelét magyarországi zsidók közvetítésével juttatta el József kagánnak.
-Tehát a kabaroktól függetlenül éltek itt, vagy csatlakoztak a magyarokhoz a zsidók?
-Aki ismeri világrészünk IX—X. századi történetét, tudhatja, hogy a zsidóság akkor már Európa-szerte jelen volt szétszóródva, kereskedve, így a Kárpát-medencében is, a frank birodalom területein is.
-Végül egy tudománytalanul naiv kérdés: mi van, ha a székelyek kabar eredetéről vallott feltételezéseket összevetjük előszeretetükkel az ótestamentumi nevek iránt.
-A történelem ismerete elkerülhetetlen! Erdélyben megkésve a reformáció szombatos irányzata érvényesült, mégpedig a fejedelemség fénykorában, s onnan ered e nevek kedveltsége. Mióta Győrffy György segítségével könnyen hozzá tudunk férni az Árpád-kori forrásokhoz, láthatjuk, hogy korábban nem volt ilyen névkultusz. Egyébként pedig a székelyek kabar eredete bizonyosan téves: ez a határőrzőnek Biharba, majd a mai székely területekre kihelyezett magyar népcsoport később szerveződött etnikummá – ma már egybehangzóan ezt a nézetet vallják a történészek, régészek, nyelvészek. Most Erdély vízneveivel foglalkozom, vagyis, hogy ezek milyen eredetűek, tehát kik voltak ott korábban. Bizonyos, hogy a Marostól északra a magyarság szláv helyneveket vett át, ezt már Kniezsa munkásságából is tudjuk, délebbre pedig a szláv helyneveket magyarok és románok vették át, ezenkívül még szászokról lehet szó. De törökség nem mutatható ki.
Németh Ferenc
Címkék:1990-10