A katasztrófa-cionizmus vége, a minőség cionizmus kezdete?
A cionista felfogásnak alfaja és ómegája volt az a tétel, hogy a zsidóság problémái a „galutban” (a száműzetés héber neve) nem oldhatók meg, az önálló állam viszont megvédi és megoltalmazza a zsidókat minden veszéllyel szemben. Az 1948 és 1990 közötti időszak történései példaértékűen támasztották alá ezt a tételt. A kommunista országokban (mindenekelőtt a Szovjetunióban) élő zsidóság elnyomatása példázta a zsidókérdés megoldatlanságát a diaszpórában, míg a pusztító szándékú és túlerőben lévő szomszédaival szemben hősiesen és győzelmesen küzdő Izrael volt a példa arra, mire képes a zsidó nép saját országában.
A kommunizmus összeomlását követő öt évben azonban olyan folyamatok indultak meg, amelyek az elmúlt negyven évben ezen uralkodó felfogását egyre inkább megkérdőjelezték. Immár minden zsidó közösség előtt nyitva áll a kapu: ha akar, alijázhat. A lehetőséggel éltek is sokan, de az a tény, hogy a volt Szovjetunió zsidóságának nagyobb része nem alijázik (legalábbis nem Izraelbe), élesen világít rá az eddig is ismert tényre, hogy a diaszpóra zsidóságnak döntő többsége ott akar maradni, ahol eddig élt és elég gyors ütemben asszimilálódik – kikezdve a cionizmus egyik fő ideológiai tartóoszlopát, a zsidókérdés galutbeli megoldhatatlanságáról szóló tételt. A békefolyamat előrehaladtával a pusztító túlerővel hősiesen szembeszálló Izrael képe is egyre inkább a műié. Az ország hatalmas tudományos, gazdasági, társadalmi teljesítménye a cionista kísértet kétségtelen sikerét igazolja ugyan, de a közvetlen pusztító veszély elmúlása az országgal való szolidaritás csökkenéséhez vezetett. A fentiek miatt a klasszikus, intranzigens cionista ideológia egyrészt kevésbé legitim, másrészt érzelmileg kevésbé vonzó is. A legnagyobb nyugati zsidó közösség, az amerikai vezetői egyre nyíltabban példálóznak az ókori párhuzammal, mikor két nagy zsidó központ volt a világon: Izrael királysága és a virágzó babiloni közösség
Izraeli társadalomtudósok egy csoportja nemrég felhívást tett közzé. Ebben egyebek közt arról szólnak, hogy a zsidó világ decentralizálódik. Izraelen kívül is egyre nagyobb legitimációval bíró központok jönnek létre. Izraelnek föl kell hagynia a diaszpóra tagadásával és a felsőségtudattal, azzal a szemlélettel, hogy ő az egyetlen legitim központ. Hosszú távon ken berendezkedni a diaszpórával való együttélésre.
Alija helyett elmélyültebb zsidóság?
A cionista ideológia jelentőségének visszaszorulása valamint Izrael gazdagodása Középosztálybeli országgá válása egyre jobban kikezdi a nagyhatalmú intézmény, a Szochnut legitimitását is. Mi szükség a bevándorlás ügyében ilyen mamutszervezetre, ha a bevándorlók nem jönnek és emiatt még lelkifurdalást sem éreznek többé? Az izraeli és a külföldi zsidóság politikai elitje nem volt érzéketlen a fent leüt változások iránt, mikor a Szochnut (és vele együtt a Cionista Világszövetség, a WZO) elnöki székébe a 41 éves Avraham Burgot választotta, a korrupció gyanújába keveredett Szimcha Dinitz helyett. Burg több alkalommal a nyilvánosság előtt ütköztette nézeteit a klasszikus cionizmust képviselő Ezer Weizmannal. Izrael nagy tekintélyű elnökével. Míg Weizman az alija előmozdítását tekinti az egyetlen feladatnak és ennek eszközeként pánija Izrael fejlett gazdaságának, technológiaijának bemutatását, addig Burg arról beszél, hogy mindez nemigen keltheti fel a hasonlóan fejlett viszonyok közt élő nyugati zsidóság érdeklődését, ha nem társul hozzá a spirituális elem, az erős zsidó tudat. Enélkül még Izrael is elveszítheti egyediségét és „héberül beszélő idegenek országává” válhat. Éppen ezért Burg előbbre valónak tartja a zsidó szellemiség erősítését, a világ zsidóság összekötő spirituális kapcsolatok újrafonását – akár az alija közvetlen célja nélkül is.
Weizman elnök számára így vetődik fel a kérdés: alijázik-e a diaszpóra zsidóság vagy nem? Burg viszont már azt kérdezi: megmaradnak-e zsidónak a zsidó közösségek (Izraelt is beleértve) az uniformizáló fogyasztói világban vagy nem? A diaszpóra alijázni nem kívánó zsidóságának kedvesek ezek a szavak, főleg amikor Búig megtoldja ezeket ilyen – izraeli szájból szentségtörőnek hangzó – mondatokkal: „Meg kell tanulnunk együtt élni a diaszpóra zsidóságával és az egyenlők nyelvén kell velük tárgyalnunk… Az alijáról szóló szlogenek csak menekülést jelentenek a párbeszéd elől… akár magunkkal is, és nagymértékben fundamentalistának mondhatók… A katasztrófacionizmus kora, mikor a zsidók az altjával az életüket mentették, a végéhez közeledik. A fő kérdés ma már az, hogyan küzdjünk az asszimiláció ellen, amely népünk felét fenyegeti.” A spirituális megújulásban Burg szerint a vallásnak is meg lehet a helye, ami a munkapárt hagyományait valló Weizman elnöktől távol áll.
Bevándorlási hivatal helyett zsidó szabadegyetem
A nagy koncepciójú Burg új filozófiájának megfelelően át kívánta alakítani a cionizmus klasszikus intézményrendszerét is. Céljait és ezek elérésének módját „Brit Am” (a nép szövetsége) című pamfletjében fejtette ki. Ebben elsőszámú célnak nem az aliját, hanem az asszimiláció leküzdését tünteti föl és ennek megvalósítására nagyszabású oktatási programot javasol. Egyebek közt egységes zsidó tantervet szeretne kialakítani az izraeli és a diaszpórabeli zsidó iskolák számára, magas szintű tanárképzéssel emelni akarja az oktatás színvonalát, Jeruzsálemben létre akarja hozni a „Zsidó nép Szabadegyetemét”, ami a judaica tanulmányok központja lenne az egész világon. Az amerikai „békehadtest” mintájára javasolta létrehozni a „Jewish Peace Corps” nevű testületet, amely a hátrányosabb helyzetben lévő közösségek és egyének számára nyújtana sokoldalú segítséget. A pénzgyűjtésbe – amely eddig szinte kizárólag az amerikai zsidóság terrénuma volt – be akarja vonni a gazdagodó Izraelt is, hiszen az ország gazdaságilag már nagykorúvá vált. A pénzügyi fedezet megteremtésének egyik forrásaként pedig a Jewish Agency és a WZO összevonását nevezte meg, hisz e két tiszteletre méltó szervezet munkájában rengeteg az átfedés.
A nagy koncepció mellett azonban Burg megfeledkezett arról, hogy átfogó terveinek támogatókat is szerezzen, így azokat sorra elutasították a két szervezet egyesített közgyűlésén. Ezekben ugyanis még a régi gárda emberei vannak túlsúlyban, akik egyrészt elvi okokból nem támogatják a változásokat, másrészt funkciójuk (és így az állásuk és hivatali rangjuk) is az alijaközpontú régi rendszerhez kötődik, az új felállásban tehát nagyrészt fölöslegessé válnának.
A nagy reformer első nagy veresége után a Jerusalem Report tudósítója megkérdezte tőle: ha valóban igazak a Brit Am dokumentumban leírtak vagyis, hogy mind a nyugati, mind az izraeli zsidóság befelé fordul, és egyre kevésbé érdeklődik a másik iránt, nem kéne ezt tudomásul venni és levonni a konzekvenciákat, tehát megszüntetni a Jewish Agencyt? Burg erre a következőket válaszolta: „Éppen ezek a trendek mutatják számunkra, miért van Izraelnek és a diaszpórának szüksége egy közős szervezetre. Meggyőződésem, hogy ha ma bezárnánk az Agencyt, holnap egy új születne, többé-kevésbé ugyanazokkal az emberekkel, fia nem cselekszünk drámai erővel, hogy megfordítsuk az elszigetelődés tendenciáját, nem leszünk képesek az asszimiláció ellen sem fölvenni a küzdelmet”. Burg vereségét a fent nevezett lap így kommentálta: Burg szélmalomharcában a szélmalmok l:0-ra vezetnek.
Címkék:1995-10