A kárpátaljai megmaradtak
A Bethlen téri Oneg Sábbát Klubban Baruh Oberländer rabbi, a lubavicsi közösség magyarországi képviselője számolt be a közelmúltbeli kárpátaljai tapasztalatairól. A nehéz körülmények között élő maradék zsidóság élete, problémái bontakoztak ki szavaiból.
Lustig úr, az Igaz Szó című lap volt munkatársa fogadta a rabbit a határon, s abból is észre lehetett venni a határ átlépését, hogy megszűnt a fűtés a vonaton. Állandó a fűtőanyag hiány.
Az út első állomása Ungvár volt. Hatvanan vettek részt az összejövetelen. Az egykori nagy hitközségből ennél valamivel több zsidó él a városban. Most tervezik Menóra néven kultúrkör alakítását. Visszakérik majd a posta melleti egykori mikve épületét, ez lesz majd a gyülekezet háza.
Huszton kevés időt töltött Baruh Oberländer: a huszti hitközség teljes vezetősége alijázott. Ez a törekvés egész Kárpátalján megfigyelhető. Szlatinán három család maradt csak a faluban, ők egy leningrádi könyvből tanulnak héberül.
Munkácson viszont mindennap van minján. Az 1989es népszámlálás szerint 2600 zsidó van Kárpátalján. Ez a háború előttinek 2 %-a. Értenek magyarul, de otthon jiddisül beszélnek. Érdekes módon az orosz zsidókat „keletieknek” nevezik, és nem szívesen fogadják be őket. Működik az Ukrán-Izraeli Baráti Társaság, de van külön Kárpátaljai-Izraeli Baráti Társaság is. Kevés a kóser mészáros, de ez nem olyan nagy probléma, mivel hús a legritkábban kapható. Más élelmiszer is nehezen hozzáférhető: 1 kg alma 60 rubel, vagy 50 ukrajnai „kupon.” Napirenden vannak az olyan ügyletek, melyeknek során élelmiszerekre cserélnek értéktárgyakat. Sanyarú helyzete ellenére a helyi zsidóság meg akarja őrizni hagyományait. Ehhez azonban segítséget várnak, többek között a magyarországi zsidó közösségtől is.
(róbert)
Címkék:1992-05