A jó ízlés határán túl
Reagálás a Szombat 1997/2. számában Törvényszegés pályázat után címmel megjelent írásra
Az egész cikkre, úgy ahogy van az a régi vicc illik, mely szerint Moszkvában Mercedeseket osztogatnak, de aztán kiderül, hogy nem Moszkvában, hanem Kijevben, nem Mercedeseket, hanem Moszkvicsokat és nem osztogatnak, hanem fosztogatnak.
Az iromány szinte minden mondata helytelen információt közöl. Sokoldalas tanulmányban lehetne csak részletesen cáfolni az összehordott adatokat, de most csak a lényegesebbekre szorítkozunk.
1. A címben szereplő és a cikkben vezérfonalként végigvonuló törvényszegés egyszerűen nem igaz, mivel erre az iskolaépítésre nem vonatkozik a közbeszerzési törvény.
Lehet dobálózni paragrafusokkal, cikkelyekkel, milliókkal, de a szerző ismeretei az 1995. évi XL. törvényről (az ún. közbeszerzésiről) igen sok kívánnivalót sejtetnek. Ez viszont nem akadályozza abban, hogy véleményt mondjon.
Nagyon tetszetős az igazság bajnokának a póza, népszerű dolog korrupciót sejtetni a nagyobb beruházások körül. Ám az ilyen támadásokkal előre számolva a BZSH vezetése úgy döntött, hogy quasi közbeszerzésszerűen jár el az építkezés ügyében annak érdekében, hogy az ellendrukkerek a másképpen érdekeltek, a kedvezményezett hibakeresők stb. ne támadhassák az építtetőt.
2. A pályázatokról
A szerző figyelmét elkerülte, hogy eddig csak az ún. építési engedélyezési terv készült, melynek pályázatán három gazdasági társaság vett részt. Az engedélyezési terv annak érdekében készül, hogy az építési hatóság és a közművállalatok előzetesen elbírálhassák azt. Ez az engedélyezési terv módosítható, ha a kivitelezési tervben attól a megrendelő el kíván térni.
Most került kiírásra az ún. lebonyolítói pályázat, melynek a beadási határideje körüli kérdésfeltevés is a szerző tájékozatlanságát bizonyítja. A lebonyolító feladata lesz, hogy pályázatot hirdessen a kiviteli tervek elkészítésére, és pályáztassa a kivitelezőket. Ezért nem láthatta Berend Rózsa igazgatónő az iskola terveit. Egyébként pedig az engedélyezési tervet többször látta az igazgatónő mielőtt beadásra került volna az önkormányzathoz.
3. Egyéb ún. hitközségi beruházások (felvetés a műből)
A Centrál Szálló és a Révay utcai Bálint Közösségi Ház cseréje, illetve a Révay utcai ingatlan felújítása tekintetében nem a hitközség volt az építtető.
A hitközség készen, felújítva kapta birtokba az ingatlant, a szerződésnek megfelelően. A számlák ellenértéke nem a hitközséget terhelte, azokat a megrendelő fizette ki. Való igaz, hogy az építtető (megrendelő) megbízottja lebonyolítóként a Kreatív 2000 Kft. volt.
A Kreatív 2000 Kft., a Zuglói Önkormányzat helyesen tette, hogy nem adott semmiféle felvilágosítást a cikk szerzőjének. Egyrészt valószínűleg üzleti titok tárgyát képezik a részletek, másrészt az államigazgatási eljárási törvény szerint egy sajtótermék nem érdekelt fél konkrét építési hatósági ügyben, tehát nem kötelességszerű az informálása.
4. Megerősítve érezheti magát a hitközség, hogy jól végzi a munkáját.
A szerző felsorolja az ún. lebonyolító feladatait és kötelmeit azzal, hogy nem lehet sem személyi, sem gazdasági összefüggés az építtető képviseletében eljáró lebonyolító és a kivitelező között.
Egyetértünk.
Azért tesszük, amit teszünk, hogy ez ne így legyen. Nem kívánunk „független” szakértőket felkérni, hanem egy anyagilag és erkölcsileg is felelős gazdasági társaságot kívánunk, ellenérték fejében, megbízni e feladattal. Úgy gondoljuk, nem szükséges tovább taglalni a tárgyi tévedések sorát és összevetni a feltételezésekkel anélkül, hogy magunk is feltételezésekre ragadtatnánk magunkat az értelmi szerzők, súgók, szakértők érdekeltsége tekintetében.
A BZSH vezetőségének csak egyféle érdeke van: a tiszta, befolyásmentes, egyéni anyagi érdekektől mentes eljárás. Nyilvánvaló, hogy az építőipari beruházások terén is érdekcsoportok mozognak, de mindent meg kívánunk tenni annak érdekében, hogy személyek, érdekcsoportok és személyi kapcsolatok „kijárói” ne kerülhessenek előnyös helyzetbe e (már eddig is) sokat támadott beruházás tekintetében.
A fentiek erkölcsi vonatkozásainak összegezése
Törvényszegéssel vádolni természetes vagy jogi személyt lehet, de ha nem igaz, akkor becsületsértés. Mindezt nagy nyilvánosság előtt elkövetni, bűncselekmény.
Tudatlannak lenni nem bűn csak kellemetlen. Rosszul tájékozottnak lenni egyéni probléma. Ezt nyilvánosságra hozni – minősíti a cikk (?) íróját.
Ha és amennyiben nem ismernénk a zsidó vallás e tárgyban kötelező eljárását, magánváddal élnénk, és jelentős kártérítést követelnénk a BZSH javára.
Az iskolaépítés – mondhatni – meghatározó jelentőségű közösségünk jövője szempontjából.
Ha a cikk erre akarta felhívni a figyelmet, akár fontosnak is tekinthetjük. De hát szerkesztő urak! A szónak (és ki tudhatná ezt jobban önöknél) súlya van. Butaságot írni felesleges, hazudni pedig nem szabad!
Budapest, 1997. február 17.
Címkék:1997-03