A japán Schindler
A japán Schindler
Csiune Szugihara kaunasi japán konzul 1940 nyarán személyesen szervezte a második világháború egyik legnagyobb, tömeges zsidómentési akcióját. Becslések szerint 6-10 ezer embert mentett meg.
Szugihara a japán Oskar Schindler. A legtöbb országban ünnepelt hős lenne, humanitárius kitüntetéseket neveznének el róla, Japánban viszont alig ismerik a nevét.
1940 nyarának egy reggelén Jukiko Szugihara, a litvániai japán konzul felesége meghökkentő, furcsa lármára lett figyelmes. A zaj a Kaunas elővárosában levő villájuk előtt támadt, és amint az asszony kikandikált a konyhaablakon, a kert alacsony vaskerítése előtt összeverődött tömeget pillantott meg. Az emberek egy része épp készült átmászni a kerítésen. Csiune Szugihara, az asszony férje elébük ment.
– Szörnyű volt – meséli Jukiko. – Emberek százai, férfiak, nők, gyermekek, szinte mind elnyűttek, piszkosak. Emlékszem a véreres szemükre, az elgyötört, kétségbeesett tekintetükre. Egy kislány ott ült előttem a piszokban, fáradtan, remegve. A konzulátus előtti tömeg lengyel zsidókból verődött össze, akik keletről menekültek, részben gyalogszerrel, a nácik elől. Átutazó vízumra volt szükségük, hogy a Szovjetunión keresztül elhagyhassák Litvániát. Ilyen okmányhoz jutni azonban szinte lehetetlen volt. Az amerikai, angol és francia konzulok – a kormányaiktól kapott utasítás értelmében – megtagadták tőlük ezt az életfontosságú papírt. Velük ellentétben Csiune Szugihara úgy döntött, hogy szembeszegül felettesei és a tokiói külügyminisztérium kifejezett rendelkezésével. 1940 augusztusában ezrével adott ki japán átutazó vízumokat.
Csak most, hatvan év múltán támadt nemzetközi érdeklődés iránta. Hillel Levine, a bostoni egyetem tanára nagy elismeréssel fogadott tanulmányt publikált róla. Szugihara nyomában című könyve készítette elő a terepet a kiállítás számára, mely „Menekülés keletre” címmel 2000 májusában nyílt meg a washingtoni holokauszt-emlékmúzeumban. Még azt megelőzően, áprilisban látott napvilágot egy amerikai dokumentum-kiadvány is a „jóság összeesküvéséről” (Sugihara: The Conspiracy of Kindness). Hollywoodban már dolgoznak a filmen, mely nyilván világszerte ismertté teszi a történetet. Szülővárosában park viseli ugyan a nevét, országosan azonban mintha még most sem vennének tudomást róla.
Jukiko Szugihara folytatja az elbeszélést. – Öt zsidó megbízott jött a konzulátusra. Szörnyű történeteket beszéltek el a német- és lengyelországi zsidók sorsáról, meg a Kaunasba vezető útról. Megölik őket, ha nem tudnak elmenekülni – mondották.
Szugihara instrukciókért táviratozott Tokióba, ám a válasz elutasító volt. Nem engedélyezték átutazó vízumok kiadását, kivéve, ha a kérelmező végleg Japánban akart maradni, és ehhez elegendő pénze is volt. Szugihara nem sok ilyet ismert a menekülők között. Odakint az emberek tovább várakoztak. Két nap múlva a konzul ismét sürgönyzött Tokióba, de a válasz ugyanaz volt.
– Nehéz döntés volt – meséli Jukiko. – Csiune tudta, hogy egyértelműen szembeszegül a rendelkezésekkel, és azt is tudta, a németek meg is ölhetik, ha rájönnek, hogy vízumot adott a zsidóknak. A harmadik nap alkonyatkor Szugihara lement a villa lépcsőjén a kapuhoz. Kihirdette, hogyan határozott: – Mindegyiküknek megadom a vízumot, kivétel nélkül. Várjanak hát türelemmel.
– Egy pillanatig csend volt – meséli Jukiko – aztán mintha áramütés érte volna a sokaságot, az emberek összeölelkeztek, egymást csókolgatták és az ég felé emelték karjukat.
Szugihara az egész augusztust íróasztalánál töltötte. A vízumblanketták hamarosan elfogytak, kézzel kellett kiállítania a vízumokat, ami csak szaporította a munkáját. A Szovjetunió épp akkor foglalta el Litvániát. Külföldi konzulátusokra nem volt szükség, a szovjet hatóságok felszólították, hogy zárja be hivatalát. Ugyanígy rendelkezett a tokiói külügyminisztérium is.
Szugihara fáradhatatlanul dolgozott. Amikor átadta a vízumot az embereknek, megmondta nekik, hogy ha japán kormánytisztviselőkkel találkoznak, így szóljanak: „Banzaj Nippon!” Éljen Japán!
Augusztus 28-án csakugyan be kellett zárnia hivatalát. A kapun értesítést hagyott kaunasi szállodája címével. A hotelben még három napon át folytatta a vízumok kiállítását. Amikor végül elhagyta a szállodát, ezt mondta az embereknek: – Kérem, bocsássanak meg. Több vízumot nem adhatok.
Rejtély, hogy mi késztette Szugiharát tettére. Levine könyve jelentős részében erre keresi a választ, végül arra jut, hogy Szugihara az életet szerette, ezért egyszerűen nem hagyhatta az élet elpusztítását.
A társadalomtudós Levine-nal szemben Murray Sayle japánszakértő azt állítja, hogy Szugihara indítékait a busidóban találhatjuk meg, a kard nemességének sokszor félreértelmezett életstílusában.
A busidó erényei – a bosszúállás és a méltósággal végrehajtott öngyilkosság kötelességén kívül, melyek oly visszatetszők a nyugati ember számára – magukban foglalják az együttérzést, az erkölcsi tisztességet, a megalkuvás megvetését és a tettben közvetlenül kifejezésre jutó hitet. Ide tartoznak a gyengék védelmében a következmények latolgatása nélkül tett nemes gesztusok.
Szugihara elképesztőn eredményes volt. Az általa kiállított 2139 vízum tulajdonosai közül 2132-en meg is érkeztek Japánba. Ez a szám azonban csak a családfőket jelzi – Levine becslése szerint a hozzátartozókkal együtt hat vagy tízezer emberről is lehet szó. És még ez a szám sem foglalja magában az üres papírokra hamisított vízumok felmutatóit.
Miért nem vettek hát tudomást Szugiharáról élete hátralevő részében? Mos, ennek részben ő maga is oka volt. Jukiko szerint „amikor hazaértünk, senkinek sem szóltunk a litvániai dolgokról. Azt sem tudtuk, életben maradt-e valaki a litvániai menekülők közül.”
Szugihara csak akkor szerzett tudomást arról, hogy erőfeszítései nem voltak hiábavalóak, amikor – már 1968-ban – a tokiói izraeli nagykövetség útján kapcsolatba került az egyik túlélővel. A következő évben ellátogatott Izraelbe, ahol interjút készítettek vele, tisztázandó, hogy megadják-e neki a népek Igaza kitüntetést. Ennek egyik feltétele, hogy életét kockáztatta a zsidók megmentéséért.
Nem tudták, mit tegyenek vele – mondja Levine. – Egyre arról faggatták, milyen kockázatot vállalt, miféle szenvedéseken ment át akciója következtében. Ő pedig egyre azt válaszolta, hogy „elvesztette az arcát”. Teljes kulturális félreértés volt ez. Csupán 1985-ben, egy évvel a halála előtt kapta meg – egyetlen ázsiaiként – a kitüntetést.
Szugiharát 1947-ben valóban lemondatták állásáról. Visszavonulása után az embermentő konzul szerény nyugdíjban részesült. Élete hátralevő részét az ismeretlenség homályában töltötte. Először villanyégőkkel házalt, később egy áruházban, majd egy kereskedelmi vállalatnál dolgozott. Amikor meghalt, hazája még mindig nem részesítette semmiféle elismerésben.
Szülőföldjén változatlanul vegyes érzelmeket ébreszt Szugihara tette. Inkább zavarba hozza a japánokat, semhogy büszkék lennének rá, hisz mivé lesz egy konformista társadalom, ha megszegik a szabályait?
Ma mintegy negyvenezerre tehető azok száma – túlélőké és leszármazottaiké -, akik Szugiharának köszönhetik életüket. Mindez egyetlen ember egy hónapos munkájának köszönhető, akinek egy töltőtoll és egy bélyegző volt minden fegyvere.
A Financial Times nyomán Gadó György
Címkék:2001-01