„A hazai zsidóság politikai hagyománya volt az államhatalomhoz való kötődés”
Beszélgetés Csorba László történésszel
Mit kell tudni Sós Endre „előéletéről”?
Jó tollú újságíró volt, kezdetben rendelkezett tekintéllyel mind a szélesebb nyilvánosság, mind a zsidóság köreiben. 1957-ben lett a hitközség elnöke, olyan emberként, aki nem kompromittálódott a szocializmus építésének korábbi változata mellett, mint a Rákosi-kor- szak zsidó vezetői. Sós meghirdetett egy új politikát, amely főleg az értelmiség számára volt rokonszenves: „kultúrzsidónak” kell lennünk -, mondta – nem maradhatunk meg „népkonyhazsidóságnak”. Ezért elsősorban a kulturális intézményeket kell fejleszteni, mert a magyarországi zsidóság kulturális öröksége olyan jelentős, amelyet tovább kell vinni. Ez sokaknak tetszett, csakúgy, mint a nyíltságra, őszinteségre, demokratikus közéletre tett ígéret, mert a hitközségi vezetésről mindig úgy érezték az emberek, hogy arisztokratikusan elzárkózik, akárcsak a háború előtt.
Demokráciát meghirdetni közvetlenül az 56-os forradalmat követő megtorlások után elég érdekes törekvés volt.
Ez beleillett a korabeli szóhasználatba, hiszen akkoriban sokat beszéltek szocialista demokráciáról, arról, hogy a Rá- kosi-rendszer diktatórikus vonásait vissza kell „nyesni”. Ez egyébként nem csak Sós Endre szóhasználata volt, hanem a körülötte szerveződő „csapaté” is, amelynek igazi erős embere Seifert Géza volt, aki később szembefordult vele és 1966-ban Sós helyébe lépett.
Az Állami Egyházügyi Hivatal miért asszisztált ehhez a cseréhez? Neki nem volt megfelelő egy olyan szervilis ember, aki hűségesen végrehajt minden parancsot?
De igen, de ennél még jobb volt egy olyan szervilis ember, akinek tekintélye is van, amellyel rendet tud tartani a közösségben, aki az ellenzéki hangokat el tudja fojtani. Erre Sós Endre nem volt képes, mert elveszítette a bizalmat, nem tudott olyan konzervatív, rendpárti többségre támaszkodni, amelynek támogatásával az ellenzéki hangokat vissza tudta volna szorítani. A bizalmat pedig azért vesztette el, mert nem hajtotta végre eredeti programját, felemás intézkedései súlyos anyagi zavarokhoz vezettek, pozícióját személyes fölemelkedésének előmozdítására használta föl. Olyannyira, hogy az ekkoriban illetve ezután megjelent cikkei, könyvei is a hitközségi iroda munkatársainak szellemi produktumai voltak – amint ezt Scheiber Sándortól tudom. Sós személyében is abszurd figurává változott, aki elzárkózott a hitközségi iroda „belső termeiben”. Talajtalanná vált, mindenki számára csak tehertétel volt, aki kompromittálja az ÁEH által is elvárt politikát. Így Seifert Géza fokozatosan „kihátrált” mögüle, szembefordult vele és meg tudta nyerni a következő választásokat 1965-ben.
– Sós politikai magatartása eredeti programjának pontosan ellentmond, nyomon lehet követni, hogy ez hogyan sikkadt el? Egyáltalán megpróbálta eredeti programját megvalósítani?
– Feltétlenül. Például a Rabbiképző Intézet jelentőségének növekedése összefügg ezzel. Megnyílhattak újra a határok, újra lehetett szervezni a külföldi kapcsolatokat és ezekben a kapcsolatokban a kulturális értékek felmutatása – amit persze a Rabbiképző Intézet képviselt elsősorban – nagyon fontos ütőkártya volt. A rabbiképző jelentősége fokozatosan megnőtt, így megnőtt Scheiber Sándoré is, aki a maga személyében képviselte az autonóm magyar zsidó értelmiséget. A külföldi partnerek is azonnal megérezték, hogy ez más, mint Sós szervilis politikája. Sós a kulturális kibontakozást teljes egészében a saját, illetve az ÁEH kontrollja alatt kívánta megvalósítani. De mivel ez nem volt lehetséges – a rabbiképzőben Scheiber valódi alternatívája kezdett érvényesülni – kialakult benne az ellenségtől való paranoid félelem és ezután már következnek a feljelentések. Ezek elnöki székbe kerülése után 1-2 évvel kezdődtek.
Mi volt az oka, hogy egy tisztességes, demokratikus programmal fellépő ember végül azzá válik, ami ezekből a feljelentő levelekből kiolvasható?
Sós ugyanazt a felekezetpolitikai irányt követte, mint 1945 után működő elődei, sőt, a hazai zsidóság történetében nagyon régi hagyomány az államhatalomhoz való kötődés. E felfogás szerint a zsidóság és a társadalmi környezet között kialakuló feszültségek ellen az államhatalom nyújt védelmet, távol tartja az antiszemitizmust és biztosítja a zsidó élet politikai feltételeit 1945 előtt, anyagi és politikai feltételeit 1945 után. így az 1945 után megjelent igen erős cionista szerveződéssel a hitközség vezetése szembefordult. Mikor 1956 után „fellazul” a fegyelem és az autonómia iránti igény újjászületik, ez azonnal megkapja a „cionista” minősítést. Ebben a jelzőben akkoriban legalább ötféle dolog keveredett: jelenthette a valódi politikai cionizmust, nemzeti kisebbségi felfogást, „kultúrzsidó” álláspontot, bármilyen rokonszenv-megnyilvánulást Izrael iránt, illetve bármiféle autonómiatörekvést. A Sós-féle feljelentésekben mindezek a felfogások keverednek. Ha a fenti „cionizmusok” bármelyikének címkéje alatt valamilyen új törekvés fogalmazódott meg, az már az emberek számára egyben felekezetpolitikai alternatívát is jelentett. Sós Endre jó érzékkel ismerte föl azt, hogy bármiféle más irányú kötődés az ő hatalmára veszélyes lehet. És mivel ő magát az állam leghűségesebb janicsárjának állította be, nyugodtan érvelhetett úgy az ÁEH felé, hogy ez a magyar szocialista államnak is rossz. Amikor azonban arról beszélünk, hogy itt jól felfogott hatalmi érdekről van szó, mögötte – elődeihez hasonlóan – ott van az a meggyőződés, hogy a magyar zsidóság biztonságát csak az államhatalomhoz való teljesen szervilis viszony tudja biztosítani. Feltehetőleg tehát meg volt győződve arról, hogy a rabbiképző relatív autonómiája vagy az izraeli követséghez való szorosabb kapcsolatok végső soron rontanak a magyarországi zsidóság általános helyzetén.
Naiv dolog azt kérdezni, hogy miért nem láthatott ő szövetségest Scheiber Sándorban? Hiszen eredeti programjának megvalósításában éppen Scheiber lett volna az ideális partner.
Attól tartok, az 1948 utáni egész periódusban a Seifert-korszak nyugalmi időszakánál többet nemigen lehetett elérni. Az ÁEH által erőteljesen elvárt szervilis magatartással nem fér össze egy autonóm személyiség. Szinte lehetetlen elképzelni olyan autokratát, aki megadja az államnak, ami az államé, ugyanakkor morális tartását töretlenül megőrzi, itt csak egy olyan autokrata lehet az alternatíva, akinek politikai (netán egyéb) korruptságával ugyan mindenki tisztában van, de akinek van annyi minőségérzéke, hogy nem iktatja ki a részleges autonómia képviselőit, már csak azért sem, mert ezek hasznos árucikkek külföldi kapcsolatainak fenntartásában.
E dokumentumokból számomra az derül ki, hogy Sós asszisztált a magyar zsidóság intézményrendszerének lepusztításához.
Valószínűleg úgy gondolta: hozunk bizonyos áldozatokat, hogy az egész megmaradjon.
Ha a levelek szövegét nézzük, csupán annyi derül ki, hogy Sós az intézmények kézben tartásának és manipulálhatóságának fenntartására törekedett. Azt már feltehetőleg az ÁEH illetékese gondolta, hogy idővel „becsukják a boltot”.
Ugyanakkor Sós érdekvédőként is fellépett. Biztos vagyok benne, hogy meg volt győződve: a magyar zsidóság életfeltételeit védi egy sajátos közegben. Végül is neki befelé is fel kellett mutatni valamilyen eredményt. Itt mégiscsak valódi választások zajlottak, az ÁEH ezeket nem tudta maradéktalanul manipulálni. Ezért is sűrűsödik a levélváltás és durvul el a levelek hangja éppen 1965-ben, mert a következő év legelején volt esedékes a választás és nagyon úgy látszott, hogy a rabbiképző környékén kialakul egy olyan mag, amely képes megbuktatni a Sós-Seifert-féle vonalat. Sósék pontosan tudták, hogy Scheiber körül alkalmanként összegyűlnek az ellenzéki szimpatizánsok, baráti kapcsolatok szövődnek közöttük, ami a szervezkedés rémképét idézte föl.
Ilyen föltehetőleg nem is volt.
Lehet, hogy gondoltak rá, de akciókban ez nem nyilvánult meg. Ezzel párhuzamosan azonban a Sósék elleni kritika az összes nyilvános fórumon egyre erősebb lett. Úgy tűnt, az állandó kritikai hangokat valaki meg tudja ragadni és stratégiává tudja formálni. De ez nem történt meg.
Nekem úgy tűnik, ez nem volt véletlen.
Scheiber tapasztalta ugyan, hogy az ellenzék erők fókuszába került, de nem volt ambíciója, hogy ellenzéki vezető legyen, ami az ilyen kísérleteket eleve kudarcra ítélte.
Nekem úgy tűnik, Scheiber Sándor azért válhatott ilyen mitikus figurává, mert semmi különöset nem csinált, csak tette a dolgát. De miután körülötte mindenki – finoman szólva – kifogásolható magatartást tanúsított, ilyen közegben hőssé válik, aki egy jobb kor átlagemberéhez illően viselkedik.
– Történészeknél megfigyelhető, hogy túl sok levéltári munka után szkeptikus emberekké válnak, mert nincs olyan tündöklő személy, akiről ki ne derülne, hogy valami árnyék vetül rá. Scheiber esetében azonban ilyesmi nem fedezhető fel. A korabeli majd összes felekezeti vezető feljelentőként és feljelentettként is megjelenik ezekben az iratokban, Scheiber azonban csak feljelentettként van jelen. Abban az időben ez nem volt hétköznapi magatartás, így óhatatlanul hőssé vált.
Ugyanakkor Scheiber Sándor – bár talán már életében legendává vált – maga sem tudta megakadályozni a Rabbiképző Intézet sorvadását. Egyszemélyes intézményként, kutatóként, a magyar zsidóság szimbólumaként megmaradt, személye köré csoportosult minden, miközben az intézmény hanyatlott.
Az általános szekularizálódás, az államhatalom nyomása, a belső felekezeti vezetés kapitulációs stratégiája kölcsönösen erősítették egymást. Amíg ezek a folyamatok hatottak, ezt Scheiber csak lassítani tudta. „Egy fecske” volt ő, aki nem csinál nyarat.
A Seifert Géza nevével jelzett korszakban a hitközség lepusztulása töretlenül folytatódott. Eladtak ki tudja hány zsinagógát, hanyatlott a Rabbiképző Intézet, az Anna Frank Gimnázium. Valóban nagyobb tekintéllyel bírt Seifert Géza vagy csupán addigra úgy megregulázták és megnyomorították a közösséget, hogy nem tudott több ellenállást kifejtem?
– Biztos, hogy mind a két tényező szerepet játszott. Seifert azonban sokkal ügyesebb, okosabb volt, mint Sós Endre. Sokkal nagyobb volt az adminisztratív rutinja, ügyesebben tudta tartani a kapcsolatot az egyházügyi hivatallal. Ugyanakkor feltehetően benne is az a meggyőződés élt, hogy amit leadunk, az segít megőrizni azt, ami megmaradt. Értett ahhoz, hogy ne élezze ki a viszonyt a rabbiképzővel és Scheiberrel, sőt, hogy Scheiber tekintélyéből valamennyi visszasugározzon a felekezetre és ebből valamennyire ő is profitálhat a nagyvilágban. A feljelentő levelek persze Seifert Géza idejében is érkeztek az ÁEH-ba, csak sokkal ügyesebben, finomabban.
A többi egyház és felekezet vezetőivel összehasonlítva, hogyan ítélhetjük meg az izraelita felekezet akkori vezetőit? A kor átlagának megfelelő morális teljesítményt nyújtottak?
Úgy vélem igen. Itt nincs szó zsidó specialitásról. Az ÁEH ún. „szocialista egyházpolitikája”, működésének belső törvényszerűségei, a korabeli környezet, amelyben az egyházak éltek, szükségszerűen kitermelte ezt a magatartást és persze megtalálta azokat az embereket, akiknek az erkölcsi világa ebbe beleillett. Az elhamarkodott ítélettel persze vigyázni kell. Ezek az emberek valódi érdekeket is védtek. Ha akarjuk, itt sok szép hasonlatot lehetne találni Bethlen Gáborral, a török kori Erdéllyel.
Én úgy látom, hogy ezek a felekezeti vezetők a hatalom és felekezetük érdekei közti egyensúlyozásban az államhatalom felé csúsztak el. 1985 táján egy zsidó felekezeti vezető számára már nem jelentett volna különösebb kockázatot kritikusabb hangot megütni.
Igen, de ekkor már a „kitenyésztett bürokratikus önreprodukció” működött. Ebbe a Stöckler-Heves-Sós-Seifert-Héber-féle közegbe már nem lehetett bejutni. Itt a politika mellett egy szervezetszociológiai törvényszerűség is érvényesült.
Címkék:1996-05