A hazai antiszemitizmus kistükre
(Antiszemita közbeszéd Magyarországon. B’nai B’rith Első Budapesti Közösség, 2001, 232 oldal, 840 Ft.)
Az Antiszemita közbeszéd Magyarországon 2000-ben című kiadvány megjelentetése az első jól átgondolt és jól előkészített próbálkozás a magyar zsidóság részéről, hogy a zsidógyűlölettel valamiképp fölvegye a harcot.
Az antiszemitizmus elleni küzdelem útja teljesen kitaposatlan Magyarországon. A magyarországi zsidóság hivatalos intézményei hagyományosan az államhatalomhoz fordultak, ha az ellenük irányuló támadásokat megelégelték vagy az addiginál veszedelmesebbnek vélték. Az Egyenlőség, a „zsidó hitű magyarok” hetilapja, a zsidó hitközség félhivatalos orgánuma 1882 és 1939 között roppant harcias hangnemben polemizált az antiszemita sajtóval. Alapállása mindig ez volt: hiába mondjátok ránk, hogy nem vagyunk magyarok, mi bebizonyítjuk, hogy ugyanolyan jó vagy éppen még jobb magyarok vagyunk, mint a bennünket vádolok. A náci Németországgal szövetkező Magyarországon ez a politika roppant felemásnak bizonyult. Az adott keretek közt segíthetett fenntartani a zsidóság önbecsülését, ám a törvényes keretekhez való ragaszkodással teljesen védtelenné tette a zsidókat arra az esetre, amikor épp a törvény fordult ellenük.
1945 után a kommunista diktatúra ismét csak nem nyújtott más alternatívát, mint az államhatalom iránti lojalitást. Ez egy darabig elfogadhatnak tűnt sok zsidóságához ragaszkodó embernek is, mert úgy hitték, ez a hatalom áll sziklaszilárdan az antiszemitizmus feléledésének útjában. Hamar rájöttek azonban, hogy a zsidóság feléledését a hatalom épp oly szilárdan gátolja. A kommunista állam iránt lojális hitközség elvesztette minden legitimitását.
1989 után így nem volt követhető hazai politikai hagyomány a magyar zsidóság előtt, amely így „importra” szorult. Az újjáéledő cionizmus receptje a távozás volt, így nem adott választ arra a kérdésre, miként alakítsa viszonyát a zsidó közösség az államhatalommal. A szintén fellendülőben lévő ultra-ortodoxia sem adott útmutatást e téren, mivel híveitől a teljes befelé fordulást várta el.
A szellemi potenciálban nem túlságosan bővelkedő hitközség, a zsidó közösség hivatalos képviselője így rossz alternatívák között hányódott: szószólói hol harcosan támadók, hol szervilisek voltak, a napi politizálást pedig a vezető klikk pillanatnyi érdekei vagy más, a közösség által nem látható szempontok határozták meg. A zsidó politikacsinálás terén semmiféle stratégia nem létezett.
Pedig stratégiára inkább lenne szükség, mint bármikor máskor. Az antiszemita mozgalmakkal való cinkos összekacsintás a kormány bírálatát igényelné, a kárpótlás mihamarabbi elrendezésének igénye pedig a bírálat mellett a kormánnyal való együttműködést is. Az anticionista jelmezben világszerte hallatlanul felerősödött zsidóellenesség a nemzetközi zsidó szervezetekkel való egységfrontot kívánna, miközben néha épp velük alakul ki konfliktus különböző kárpótlási ügyek miatt.
Ebben a roppant komplex helyzetben a B’nai B’rith, az egyik legpatinásabb nemzetközi zsidó szervezet honi csoportja próbálkozott meg első ízben, hogy a megújuló antiszemitizmus kihívására korszerű eszközökkel adjon választ. A nemzetközi B’nai B’rith e téren sok évtizedes tapasztalatát osztotta meg budapesti képviselőivel. E szervezet működteti az amerikai zsidóság legerősebb „anti-antiszemita” intézményét: az Anti Defamation League, (Rágalmazás Ellenes Liga) egyaránt felszólal az antiszemitizmus és a rasszizmus minden más megnyilvánulása ellen, komoly befolyással rendelkezik az amerikai közéletben.
E know how birtokában lehetett képes a B’nai B’rith Első Budapesti Páholy arra, hogy – zsidó szervezetként talán először – élenjáró értelmiségieket mozgósítson az antiszemitizmus ellen, és velük egy komplex feladatot véghezvigyen. (A know how mellett feltehetőleg az is kedvező körülménynek számított, hogy a BB – a hitközséggel ellentétben – független az államhatalomtól, így kritikai hangját nem kell visszafognia.)
Az eredmény, az Antiszemita Közbeszéd Magyarországon 2000-ben. A 232 oldalas magyar és angol nyelvű kiadvány arra vállalkozott, hogy az ezredforduló esztendejének zsidóellenes uszító írásairól adjon áttekintést. A nyolc tanulmányt és bőséges dokumentációt tartalmazó kötet a kiadó és a szerkesztők elmondása szerint nem vállalkozik többre, mint e gyűlöletbeszéd dokumentálására. Gazdag válogatást nyújtanak a szerzők az antiszemita rögeszme legkülönbözőbb megnyilvánulásairól. Karsai László írása tematikus áttekintést ad: azt vizsgálja, miként foglalkoznak e rögeszme képviselői a magyar történelem különböző eseményeivel. Mihancsik Zsófia a szélsőjobboldali orgánumokat veszi sorra, és legszaftosabb kitételeiből szemléz. Schweitzer Gábor két eset- tanulmányt közöl a kötetben: bemutatja, miként reagált a jobboldali sajtó az erzsébetvárosi polgármester kezdeményezésére, aki a városrész címerébe – utalandó a kerület gazdag zsidó hagyományaira – egy menórát is felvett volna. Másik írása nyomon követi, mire jutott a Mazsihisz, amikor hatósági úton próbálta kiűzni a könyvesboltokból a nyilas korszak egyik leghírhedtebb figurája, Kolosváry Borcsa Mihály könyvének reprint kiadását. Talán Tatár György írása lóg ki egy kicsit a többi tanulmány közül: Izrael-ellenességben marasztalja el a jobb- és baloldali médiát egyaránt. Kitűnő tanulmánya revelatív e témában, fontos üzenet a célközönség liberális része számára. Az viszont kétséges, hogy az írás helyén van-e, amennyiben a kötet célja a politikai mozgósítás a szélsőjobb ellen.
Rendkívül fontos, hogy a zsidózás e gazdag gyűjteményét (rövidített) angol fordításban is közzétették, hiszen így igazán éles e politikai fegyver: hozzáférhető egyebek között a világsajtó és az amerikai zsidó szervezetek számára is. A rövidített fordítások helyett (vagy mellett) viszont talán szerencsésebb lett volna egy-két áttekintő írás: a közegben járatlan külhoni olvasónak nagyobb szüksége lenne valami kapaszkodóra, ismeretőre a témáról, mint a szaftos magyar zsidózások csikorgó angol fordítására.
A könyv kiadását profi marketing munka kísérte. Tiszteletpéldányt kaptak a napi- és hetilapok, az európai országok, az USA, Kanada és Izrael követsége, a honi politikai élet fontosabb személyiségei és a zsidó szervezetek képviselői. Ennek (és persze a témának is) köszönhetően számottevő volt a médiavisszhang: kiadásáról beszámoltak a napilapok, több hetilap (így a Magyar Fórum is) részletes ismertetőt közölt. Interjút készített a könyvről a Gondolat-Jel című rádióműsor is.
Az antiszemitizmussal kapcsolatos stratégia továbbra is kidolgozásra vár. Mi a teendő azon kívül, hogy kijelentjük és dokumentáljuk: az antiszemiták zsidóznak? A könyv megjelenése azonban mindenképpen fontos fegyvertény: a magyar zsidóság képviselői a szellemi élet jeleseivel együttműködve, színvonalasan, bátran és profi módon néztek szembe az uszító szélsőjobboldallal.
g.j.
*Magyar Zsidó Kulturális Egyesület 1989-ben már megmutatta, miként lehet élenjáró értelmiségieket és a zsidó közösséget összehozni, ám ez a forradalom lázában bekövetkezett múló sikernek bizonyult. 1990 után a Hitközség visszaszerezte a magyarországi zsidóság képviseletének kizárólagos jogát, és ezzel a szervezettel az értelmiség nem kereste a kapcsolatot.
Címkék:2001-12