A halraj röpte
Ez az új képzőművészeti csoportosulás a Chagall-körből nőtt ki, s célja a kisebbségi kultúra felmutatása és szembesítése a szélesebb magyar kultúrával. A közös gyökerek azonban félreismer- hetetlenek, amint az is megjósolható, hogy az Ájin-csoport munkássága magyar kollektívaként is jelentőssé válhat.
Magén István elbűvölő hászid olajkép-sorozata, ha csak a tárlat napjára is, de valósággal megszentelte a presszóasztalokkal betöltött földszinti teret. Vékony folttechnikával, egymásba átúsztatott színekkel, meseszerű alakokkal keltette életre ez a sorozat a hászid történelem és legendavilág ikonográfiáját.
Thury Levente két kompozíciója, amely fát, kerámiát és egyebeket vegyített meghökkentő-meggyőző harmóniába, azt hiszem, a csecsemőfej és a koponya szédítő azonosságát szemléltette. A kompozíciók szétcsúszott, mégis feszesen hiányos fakeretekbe illeszkedtek.
Terebessy László kerámia-halrajai valósággal röpültek, annyira légiesre sikerültek. Engem ezek a kecses halak az eszkimó művészet csiszolt csontfaragványaira emlékeztettek. Nem is oly lehetetlen átkerülni az egyik elemből a másikba – nem lehetetlen tehát az átlényegülés sem: ki lehet kászálódni az emberi létezés nehézvizéből, s el lehet röpülni transzcendenciába.
Engel-Tevan István egyetlen rajzzal jelentkezett, de ez is – a maga sötétlő gomolygásával, s precíz nagyvonalúságával – hazai grafikánk élvonalába állította őt.
Czeglédi Júlia japános szitái, Bence Lilla zománcai arról tanúskodtak, hogy a cizellált műhelymunka a művészi gondolat közreadásának elengedhetetlen feltétele – s hogy ez a feltétel teljesült, már magában is az Ájin-csoport igényességet tanúsítja.
Magén István két műanyagplasztikája a pop-art hatását mutatta. Tímár Éva rafiahálóba illesztett üveg- és csempedarabkákkal ért el erős művészi hatást. Kovács Johanna vegyes technikával készült három képe is méltó volt a vendégsereg figyelmére.
Benedek György három fekete gránitportréval jelentkezett. Közülük – a Kodály-portré mesterségbeli minőségén túl – a Hausner-fej durva monumentalitása volt feltűnő.
Szilárd Gyula egyedülállóan érdekes égetett fatechnikával, s intarzia-munkával eleveníti fel a zsidó ornamentika hagyományát. Alig hiszem, hogy bárki a világon hozzá hasonló módon munkálkodna.
Az Ájin-csoport tárlata, hiába első jelentkezés volt ez, örömet ébreszthet valamennyiünkben: a mostani sanyarú időkben is elegendő lelkesedés, alkotóerő buzog a Chagall-kör vonzáskörében működő fiatal, és nem is oly fiatal művészeinkben ahhoz, hogy kifejezzék magukat egy szélesebb közösség számára. Sokoldalú, mélyen gondolkodó művész legtöbbjük.
Az egyénieskedés korában külön öröm, hogy ők összeálltak. Nem féltékenyen vizslatják egymás munkásságát, hanem büszke szeretettel.
A zsidó s a keresztény kultúra egy-gyökerűsége is megnyilvánult ezen a kiállításon. Nem az ő összeállásuk irracionális, hanem azoké, akik valakikkel szemben szövetkeznek.
És még valamit: ez a tárlat, úgy érzem, túl tudott lépni a fájdalmas sopánkodáson, amely számos zsidó rendezvény tartozéka. Öröm zsidónak lenni – bizonyították ezek az igényes munkák, de talán még nagyobb öröm keresztény és zsidó művészek kollektívájában annak lenni, amik vagyunk.
Hadd kívánjak eredményeket, elismerést, méltó hírnevet a most induló kezdeményezéshez! Nem is oly nehéz jó művészetet létrehozni, gondolná az ember, pedig nehéz, irdatlanul nehéz. S az már a színvonal műve, hogy könnyűnek tetszik, ami nem az. Átláthatatlan, túlkomplikált, fellengzős munkák helyett mind egy szálig olyan műveket láttunk, amelyek kiszólnak – szinte magukhoz húzzák a nézőt.
Címkék:1991-05