A Föld hordozható
(Gervai András: Ki méltó látni a csodát. Budapesti Könyvkereskedelmi Kft. 1993., 217 oldal, 250forint)
Nem tudom, Gervai András mind a huszonnyolc interjúalanya méltó-e látni a csodát, hogy valóban látta-e. Némelyiket csodálom, másikat irigylem, megint másokat sajnálok. Ellenszenves nincs közöttük: olyan sincs, akinek kételkednék az őszinteségében. Valamennyien gondolkodó lények, élik és figyelik az életet. Amit tettek, ami velük történt, tulajdonképpen filozófiává, szociológiává, történelemmé is transzponálható. Huszonnyolc féle filozófiává és szociológiává.
Megpróbáltam rendszerezni őket; kor szerint nem sikerült, bár viszonylag kevés közöttük a nagyon fiatal. Kézenfekvő: az idősebbeknek több élete van. Meggyőződés szerint sem megy: véleményük kapitalizmusról, szocializmusról, általában izmusokról, lélekről, pénzről, létről és nemlétről, szerelemről, hűségről nagyon más.
Néhány statisztikai megállapítás: a huszonnyolc megszólaló között hét nő van – nem rossz arány ebben a „macho” világban. S azt hiszem, a huszonnyolcak között sok a zsidó (nem tudom, ki minek tartja magát, s milyen törvények (?) szerint lehetne őket besorolni).
Fantasztikusan érdekes történeteket mondanak el, élvezetesen mesélnek. Gervai viszont a világ legunalmasabb kérdezője. Mintha ott se lenne. Mintha hősei – Soros, Jancsó, Kalo Jenő, Makay Margit, Zwack Péter nem is hozzá beszélnének, hanem a feje fölött – hozzám. Azt hiszem, Gervai valamilyen rendkívüli újságírói képességgel rendelkezik. A szakma exhibicionistáival ellentétben, ő imád láthatatlanná válni.
Az interjúk 1988 és 1993 között készültek. Szó sincs arról, hogy amolyan „történelem alulnézetben” – gyűjteményről lenne szó. Inkább szubjektív történelem – vélem én, ugyancsak szubjektíven -, amelyből azért kikerekedik ennek a nagyon lényeges (talán sorsdöntő?) öt évnek az intellektuális térképe. A korábbi beszélgetésekben van remény, vannak tervek, s ahogy közeledünk 1993-hoz, úgy válnak a beszélgetések kétkedővé, keserűvé, egyre több végződik „nem tudom”- mal. Tény, hogy az összeállítás már sugallja ezt a következtetést, pedig kérdező és válaszolók nagy ívben kerülik a kávéházi politikai locsogást. S nincsenek bennük szélsőséges indulatok.
A megszólaltatottak nem látnokok. Mi több, saját múltjukat is mozaikszerűen látják. A zsidók kötelességszerűen említik, hogy szinte egész családjukat kiirtották. Csak szegény Joszi Stern panaszkodik, hogy amikor Rapcsányi László elvitte a falujába, ott találta kis házukat romokban, a kert pedig fel volt túrva, mert „aranyat kerestek ott”. Számomra ez volt a legszívfájdítóbb interjú, mert ez a művészlelkű izraeli olyan jó volt, annyira szerette a földet, ahol született, s annyira naiv volt. (Már nem él.)
Találtam boldog embert is a kötetben: Fenyvesi Károlyt, az amerikai siker-újságírót, bestseller memoár-írót. Pedig az ő szabolcsi családjából is csak por és hamu maradt. De Fenyvesi (Charles) olyan közegben él, ahol az embernek van módja az aktivitásra, az önkifejezésre, ahol van választása – erkölcsi, anyagi, fizikai, szellemi értelemben egyaránt. írhat könyvet, vagy tenyészthet kecskét. Ő mondja ki a kötet legoptimistább mondatát: „a föld hordozható”. Persze, ő is mástól kölcsönözte a megállapítást: a kállói rabbi mondta egyik ősének.
Jó lenne, ha Gervai az előttünk álló öl évben is találna olyanokat, akik méltók látni a csodát.
Szécsi Éva
Címkék:1994-02