A filozófia és a zsidók
A zsidó filozófiával összefüggő kérdések elején az a kérdés áll, hogy mi a viszonya a zsidóságnak a filozófiához. A kérdésfelvetés azért sem mesterkélt, mert a zsidóság viszonylag későn kapcsolódott be az i. sz. 6. századától elinduló filozófia vérkeringésébe. Nagyon valószínű, hogy ennek az is az oka, hogy a zsidó spekulatív hajlam teljesen felolvadt a mózesi törvények tanulmányozásában. Mindezek tálcán kínálták a zsidó gondolkodás számára a teoretikus próbatételek szinte teljes arzenálját. Az ókori zsidó ember voltaképpen minden intellektuális étvágyát kielégíthette általuk és arra sem volt szüksége, hogy titokban vagy rejtőzködve vitatkozzon róluk. A legkorábbi tudósításokból tudjuk, hogy a zsidó közösségnek az ókorban páratlan hosszúságú és intenzitású tanítási folyamattal tették teljes értékűvé az embert. Azt is tudjuk, hogy a ma még a jesivákban és a vallásos egyetemeken megtalálható dialektikus előadási- és érvelési technika, a – gyakran – az elragadtatásig fokozódó szövegértelmezés és egyúttal az a hallatlanul nagy önuralommal és kíméletlen logikával párosuló vitakultúra kialakulása valamikor akkor kezdődött. Az antik zsidóságnak tehát már megvolt az, ami a görögök számára csak a hatodik századtól kezdődik el. Létrejön ugyanis teóriának az a kommunikatív terepe, amely lehetőséget ad – és nem csak a beavatottak számára – a létezés és a létezők individuális elgondolására és ezeknek a gondolatoknak a cseréjére. Hogy akkor miért mégis a görögök „találták fel” a filozófiát? – és nem az antik zsidók? A kérdésre nyilvánvalóan nem lehet kielégítő választ adni. Legfeljebb elgondolásaink lehetnek. Egy ilyen elgondolásnak tűnik az, hogy amíg a zsidók számára az egyistenhit mintegy megteremtette a gondolatok szabad áramlását, az embernek saját legbensőbb énjéhez, immanenciájához való intim dialógusának lehetősé gét, s ezáltal kimondhatóvá tette a transzcendencia okozta szorongásainkat, – addig a görög gondolat éppen a mitológia mindenséget átható nyomása alól emancipálja önmagát. A görög embernek tehát szüksége volt arra, hogy az istenek befolyásától mentes terepen, szabadon gondolhassa el önmagát és a világot, ideértve az isteneket magukat is. A demokrácia a görögség számára a fizikai létezés talaján kellett, hogy létrejöjjön, életre szólítva ezáltal a bölcsesség szeretetének agóráját. Hogy azután ezen az agórán közember és nemes egyképpen, csupán a valódi tudás tekintélye előtt hódolhasson.
A zsidóságnak a hitélet az agórájuk. A zsidók is megteremtették a maguk „demokráciáját”, az Isten előtti gondolati egyenlőséget, az Istenben hívők lelki testvériségét, és akár a Mindenhatóval szemben is megfogalmazható egyéni vélemény jogosságát. Gondoljunk csak Jóbra vagy Ézsaiásra, vagy a Jézus korabeli templom intellektuális nyüzsgésére. A szadduceusokra, a farizeusokra vagy az esszénusokra, akik az egyistenhitnek nemcsak filozófusai voltak, hanem lánglelkű forradalmárai is. Talán nem véletlen, hogy az első zsidókeresztények közülük kerülnek ki.
Viszonylag későn találkoznak, zsidóság és filozófia. Az említetteken túl, oka lehet ennek az is, hogy a monoteista szakralitás szellemében élő és gondolkozó zsidók – az első templom lerombolását követő, szociállélektanilag meglehetősen zilált időszakban, – kulturális integritásukat (éppígy a fizikait, a kollektív-szociálist is) csak szellemi önvédelemmel tudták fenntartani. A római uralom megerősödésével és a Pax Romana politikai expanziójával, a zsidók – mind az anyaországban (Judea), mind a galutban élők – már nem feltétlenül tekintették a más hitű közösségeket ellenségeiknek. Egyre inkább a birodalmi imperializmus volt a közös ellenség. Az is kétségtelen ugyanakkor, hogy a birodalomnak a görög kultúra és a görög filozófia lesz az intellektuális non-plus-ultra-ja, egyfajta szellemi közlekedőedénye. Ez a tény pedig arra mutat, hogy Rómának nincs igazán autochton kultúrája. Hogy Róma sebezhető. És valóban, a halálos sebet, ami majd a megsemmisülését hozza, a görög filozófiával „átszellemiesült” zsidó istenbölcsességtől. Jézus tanításaitól fogja kapni.
Josephus és Eusebius evangélista (id. Dr. Benoschofsky Imre: Maimuni aristotelismusa. Bp. Légrádi Nyomda, 1926.) „Klearchus egy helyét közlik, amely szerint Aristoteles Ázsiában egy zsidótól igen sokat tanult. Arabok is osztják ezt a felfogást.” A zsidó szellemnek meg kellett érintenie a görögöt. Mégpedig nem pusztán úgy, ahogyan ezt még napjainkban is előszeretettel állítja a hivatalos eszmetörténet, hogy a zsidók csak kaptak a görögöktől. Az amerikai eszmetörténész Louis H. Feldman (Jew and Gentile in The Ancient World. Attitudes and instructions from Alexander to Justinian. Princeton 1993) egyenesen felteszi a kérdést: Vajon hogyan volt lehetséges, hogy a Hellén-Római időszakban, egy már akkor annyira erős antijudaista atmoszférában, olyan sok szimpatizánsa volt a zsidó vallásnak, nem beszélve a jelentős számú áttértről? Meglepő ugyanakkor, hogy – a Feldman által is megerősített – i. e. 4. századi találkozás Arisztotelész és a névtelen tudós zsidó, valószínűleg pap között, valahol Kis-Ázsiában, jószerivel az egyetlen – bárha több forrásban fellelhető – tudósítás. Bár Teofrasztosz, aki Arisztotelész követője volt, egy helyütt – áttételesen ugyan, de – utal arra, hogy a zsidók mint valamiféle született filozófusok gyakorolják a vallásukat, (uo.) Ez a megállapítás nyilvánvalóan a megdöbbentő egyszerűségre utal. A görög ember számára ugyanis a zsidók istenimádatának ez a fajta póztalansága a csodálat reflexióját válthatta ki, akárcsak a filozófia a nem-görögökből. A szobrok, képek, aranyból, ezüstből és drágakövekből készült kegytárgyak, a mesés szőnyegek nem tartoztak az egyistenhívő izraeliták rituális kellékei közé. Hiányzik mindenfajta propagandisztikusság, az érzékekre, sőt még az érzelmekre való sokkoló ráhatás. Ez egy dezantropomorfizáló vallás, amely azt kívánja gyakorlójától, hogy a világos és tiszta ész fényénél értse meg és fogja fel a Világ Teremtőjét. Mondhatjuk: akár a filozófia. Hiszen – persze, csak bizonyos vonatkozásban -, a görögökkel kezdődő filozófia is „istenkeresés”. Abban a vonatkozásban legalábbis, hogy a dolgok végső okait kutatja. Kimondva vagy kimondatlanul. Számos diszciplínát szül meg (metafizikát, logikát, etikát, esztétikát, episztemológiát), de minden egyes „gondolati futam”, ami a filozófia a névre jogosult, valahol a kimondhatatlan felé törekszik. És a hasonlatosság – zsidó vallás és görög filozófia között – az egyetlen eszköz tekintetében is megvan. Ahogyan ott is, itt is az egyetlen eszköz az emberi ráció.
Teofrasztosz megrökönyödése tehát – vélhetjük – jogosult volt. Ő egy vallást látott, amely tetőtől talpig racionális, ahogyan hívőket látott, akik a semmibe „zsolozsmáztak”. A megvalósult igét látta, a közösségi fohász által érzékelhetővé vált istent. Mintha a filozófiát látta volna megvalósulni. Az ő görög filozófiája éppen azzal emancipálja az emberi gondolatot, és vele az embert, hogy felmutatja az emberi ige, a szó, a Rend, a Logosz „egytövűségét”. Az ógörögben a „logosz” szó u. a. mindegyiket jelenti. A zsidóknak ez a különleges képessége az istenfilozófia terén mutatkozik meg, húzza alá a történetíró és szintén Arisztotelész-tanítvány Megasztenész is. (uo.) Mégis van különbség a kettő között. Úgy is, mint szellemi entitások, és úgy is, mint „filozófiák” között. Két filozófiát nem találhattak föl. Bárha voltaképpen nem is erről van szó. Ebben az esetben a két nagy európai ősforrás összefonódása látszik a horizonton körvonalazódni. Mert az nem lehet kérdéses – hiszen ez kultúrtörténeti nonszensz volna, hogy az egyistenhit és a filozófia nem volt egymásra hatással. Az pedig egyszerűen nevetséges, hogy az évezrednyi késéssel érkező görög filozófia csupán egyoldalúan befolyásolta volna a judaista gondolkodást. Márpedig, legjobb esetben is ez utóbbi a hivatalos történészi vélekedés. Akkor tehát – vethető fel a jogos ellenvetés -, a zsidók a filozófia életre szólítói (is)? Vagy nem inkább arról van szó, hogy az egyház a zsidó gondolkodásnak a keresztény gondolkodásban betöltött fundamentális helyéről imigyen is igyekezett megfeledkezni? A „nem tudjuk, hogy mi lesz tegnap” tipikus esetéről, a politikai zsánerű történelem-átalakítások vagy éppen elhallgatások egyikéről lenne szó?
Ezek a kérdések mára már civilizációnk örökre kódolt titkai maradnak. Legalábbis, ami a rájuk adott pontos és megvilágosító válaszokat illeti. Ámde a kérdéseket nemcsak illik feltenni a filozófia ügyében.
Valahogyan így gondolta az időszámításunk kezdete körüli időkben élt zsidó filozófus, Alexandriai Philon is. Ez a zseniális ember úgy képviselte a filozófiai tudást, hogy közben nem szűnt meg istenhívő zsidó lenni és – miközben övéiért, az egyiptomi Alexandriában élő diaszpóra-közösségért élte a maga tudós-gondolkodói életét -, egy pillanatig sem szűnt meg a görög kultúra és filozófia csodálója maradni. Csak mellesleg jegyezzük meg, hogy életművével sokkal nagyobb hatást gyakorolt a kora keresztény gondolkodásra, és így a keresztény gondolattörténetre (és nem csak a filozófiatörténetre), mint a zsidóéra. Minthogy egyformán járatos volt a biblikus szövegekben, valamint a görög filozófus auktorok műveiben, szinte természetesen adódott számára az összehasonlítás szükségszerűsége. De van itt, közbevetőlegesen, egy nem éppen elhanyagolható körülmény, legalábbis az összehasonlítás miatt. Ma már tudjuk (lásd: Feldman 408.), hogy Mózes törvénykönyveit, a Pentateuchos-nak nevezett művet már az i. e. 3. században képes volt legalább „70-72 zsidó áttenni héberből görögre”. Azaz, hogy az ógörög szerzőkhöz minden nehézség nélkül eljuthattak a zsidó bölcsesség alapjait jelentő textusok. No, mármost Philon azt állítja, hogy a pre- szokratikusok legelőkelőbbike, Herakleitosz – többek között – az ellentmondásról szóló téziseit a Tórából vette volna. Vagy hogy a sztoicizmus fanyar, ámde lánglelkű apostola, Zénón, a híres, rabszolgaságról szóló tanítását Jákobtól és Ézsautól vette volna át. Ebben Zénón arról értekezik, hogy a rabszolga helyzete rosszabb, mint a bolondé. Mert a bolond elveszítvén szellemi függetlenségét, elveszti a büntetéstől való félelmét is.
Természetesen, nem arról van szó, hogy itt és most, ráadásul: eléggé el nem Ítélhető eszmetörténeti nagyképűséggel azt állítjuk, hogy a zsidók előbb gyakorolták a filozófiát, mint a görögök. Amiről szó van, az egészen más: – A zsidó egyistenhit bibliai és profétikus írásai előkészítették a talajt a görögök számára annak az intellektuális technikának a kiművelésére, amit filozófiának fognak nevezni, és amit azóta is így nevez a világ. – Ahogyan a zsidó eszmeiség életre szólította a világot kétezer éve, az egyetemes szeretet nevében, átalakítani igyekvő kereszténységet, úgy – egy szigorúan determinált etikai rendszer és az emberi szellemre közvetlenül hatni képes transzcendens gondolkodás, valamint egy szekularizált és az emberi – individuális – intellektus szabad belátására apelláló vallás termékenyítőleg hatott (!) a görögök filozófiai világlátására.
Végezetül – megköszönve Vissi Tamás, kéziratom hebraista kritikusának értő bírálatát -, néhány megjegyzést tennék. A fentiekben két dolgot állítok:
1. a zsidó monoteizmus – különbözvén mind az ókori Kelet, mind pedig a 10-8. századtól kibontakozó krétai-mükénei-hellén világlátástól – hatással kellett legyen (gondolati-intellektuális hasonlósága miatt) a görögöknél kibontakozó filozófiára. Arisztotelész szerint a „filozófia atyja” Thalész volt. (ld.: Metaphysica, 983. b.) Nyilvánvaló, hogy mindenfajta „elsőség” tényszerű megállapítása képtelenség. Ha azonban a filozófiatörténet egyik héroszának kijelentését úgy értelmezzük, hogy az a Thalész által „jegyzett” fragmentumok filozófiai „ihletettségére” vonatkozik, el kell fogadnunk. Vagyis, Thalész, az előtte, vele egy időben, vagy később élt – tőle, akár intellektuálisan, akár stilisztikailag jóval erőteljesebb – szerzőktől mindenekelőtt abban különbözik (Arisztotelész szerint), hogy képes volt szakítani a mitologikus gondolkodással… Thalész 624-ben született. Ez azért fontos körülmény, mert „Még, ha a Biblia-kritika álláspontjára helyezkedünk is és a Josija által megtalált Tóra-példányt fogadjuk el a zsidó eszme őskódexének, akkor is az időszámításunk előtti 622-ik évben vagyunk. Ebben az esztendőben Thales, az első görög filozófus éppen két esztendős volt, mert 624-ben született. Az a két-három évtized, mely alatt Thales gyermekből gondolkodó, gondolkodóból filozófus lett, elég idő arra, hogy az eszmék a Szentföldről Kis-Ázsiába, Miletosba jussanak, annyival is inkább, mivel az élénk kereskedelmi és kulturális forgalom lehetővé tette a Földközi-tenger partvidékén a szellemi javak kicserélődését. De Thales maga is utazott. Volt Föníciában és Egyiptomban és kézenfekvő az a feltevés, hogy az akkori Palesztina kikötőiben megismerkedett a zsidókkal és a zsidó gondolkodókkal. A Thalesről szóló legenda is megerősítheti azt a feltevést, hogy az első filozófus zsidó hatás alatt fejlődik ki. A rege szerint Thales őse Kadmos volt, föníciai férfiú, aki az írást feltalálta és a görög szigetekre importálta. Maga a név is sémi eredetű; (héberül…), ami keletet, ősidőt jelent, orienst és origót. A legendában az a néptudat jutott kifejezésre, hogy a filozófia gyökérszálai keletre nyúlnak és az első filozófus csak szellemi örököse a keleti gondolatnak. A sémi eredetű név pedig határozottan sémi kútforrásra utal, Thales őse inkább héber, mint mondjuk: indiai. Egyébként kétségen felül áll a görög betűduktusnak héber eredete is, valamint az, hogy a filozófia bölcsője Kis-Ázsiában ringott, az oriens kapujában.” (Dr. Hevesi Ferenc: Az ókor zsidó bölcselete. Bpest, 1943. 20-21. o.)
A csodálatos előadó, a kiváló tudós rabbi Hevesi idézett passzusára – amit az eredeti szövegnek megfelelően idéztem -, cikkem megírását követően bukkantam az MTA Könyvtárában. Kiegészítésül hozzátenném, hogy az általa Tórának nevezett mű a Deuteronomium („Második Törvénykönyv”), amire, valamint minden másra vonatkozóan tökéletes megerősítést kapunk: L’Univers de la Bible. Tome X Éditions Lidis, Paris 1985, valamint a Catholic Encyclopedia és a British Encyclopaedia vonatkozó címszavaiban.
Az úgynevezett Arché-kereső filozófusok, Szókratész előtt, szinte minden fragmentumukban megerősíteni látszanak azt a feltevést, hogy a filozófiai szubsztanciának e legkorábbi kifejeződései sehol sem kapcsolódnak ógörög előzményekhez. Ugyanakkor az óhéber hit szinte mindenhol kínálja az elvonatkoztatásnak – mondhatnánk azt is: a teoretikus gondolkodásnak -, számtalan megnyilvánulását, természetesen a fennmaradt megannyi dokumentumban.
Hasonló a helyzet a „dialektikus érveléssel” kapcsolatban is. Zénón (i. e. 460 k.) „hozza létre” az erisztikát, a vitaművészet tudományát. És nyilvánvaló az is, hogy a mai napig csak a zsidó tanulmányokhoz kapcsolódva fennmaradt speciális vitastílus és vitaművészet sokkal inkább magához a viták alapvető tárgyához, a Tórához, semmint a tulajdonképpeni „vitához, vitatörténethez” kapcsolódik hozzá. Azaz, a Tóra kellett, hogy felszítsa a vitatkozást, és életre szólítson egy máig páratlan életformát. Ami szinte mindenkit „beavatottá tesz”, szabad individuummá, akinek – pusztán azzal, hogy magára nézve irányadónak tekinti az erkölcsi kötelességek szabályait -, joga és egyben kötelessége lesz a parancsolatokról szóló gondolkodás. A gondolkodás, azaz a gondolatok kicserélése: íme, a zsidóknak az isten-eszme alapján kialakított demokratikus nyilvánossága. Akárcsak a görögöknél. Itt is létrejön a filozófia műveléséhez szükséges szabad individuumok közössége. A gondolatcsere középpontjában e közösség politikai, gazdasági, szociális és kulturális színterének, a polisznak az istenektől elragadott, demitologikus, profán, tehát emberi és racionális irányítása áll. Ahogy a hébereknél a papság, a görögöknél a filozófusok csupán „történelmileg látható” irányítói eme sajátos kommunikációs tereknek.
2. A másik voltaképpeni állításom annyi, hogy a zsidóknak a filozófiában, pontosabban annak történetében betöltött helyét mind ez idáig agyonhallgatják, vagy/és félreértelmezik. Ennek az állításnak az igazságtartalmát csak a Biblia filozófiájának és a zsidó filozófia rendkívül gazdag repertoárjának a – modem, pl. a hermeneutikát is felhasználó – rekonstrukciója lenne képes maradéktalanul felfedni. Addig is meg kell elégednünk egy nem okvetlenül velünk szimpatizáló filozófiatörténettel és Biblia-értelmezéssel…
Címkék:1997-12