Átalakítás alatt… a felszabadítás zavartalanul üzemel
…a felszabadítás zavartalanul üzemel
A Szombat e havi számában összeállítást olvashatnak a kommunizmus zsidó áldozatairól. És vajon magáról az eszméről már kizárólag múlt időben beszélhetünk?
1989-ben, a kommunizmus bukásának eufórikus pillanataiban egy percre úgy látszott, hogy véget ért a történelem, megszűnt a konkurens világmagyarázatok harca, és csak a győztes, a liberális kapitalizmus marad a porondon. Néhány év múlva kiderült, hogy a harmadik világ nyomora, az iszlám válsága, a természeti környezet pusztulása, a globalizált világtól való félelem nem a szép új világ apróbb szépséghibái, hanem a tovább dübörgő történelem robbanásveszélyes elemei. A kapitalizmus mint egyetemes gyógyír nem működik. A meghaladottnak vélt ideológiák újra kísértenek. A totalitárius ideológia az iszlám fundamentalizmus képében tért vissza, míg a megváltó baloldali eszmék, melyekből a kommunizmus is táplálkozott, a politikailag korrekt, újbaloldali ideológia formájában éledtek újjá.
Az újbaloldali ideológia egyik legfontosabb vonása, hogy – a marxi hagyományokra alapozva – korunk minden konfliktusát az elnyomó-elnyomott, elnyomás-felszabadítás dimenzióban hajlamos értelmezni, s elveti azt a lehetőséget, hogy egy embercsoport (bármilyen értelemben) hátrányos helyzetében maga a csoport kulturális hagyománya, sajátos dinamikája is szerepet játszhat. A legutóbbi párizsi zavargások körüli heves viták Franciaországban, Magyarországon és másutt alapjában arról szóltak, hogy lehet-e az elvadult erőszakban bármiféle szerepe a gyújtogatok afrikai származásának és iszlám vallásának. Az ortodox politikai korrektség (új keletű betűszóval: PC – ejtsd: píszí) bajnokai számára ilyet említeni is szentségtörés, és jobb esetben a „tudatlan”, „műveletlen”, rosszabbik esetben a „rasszista”, „fasiszta” bélyeget sütik a tőlük eltérően gondolkodókra. Ekképp – hithű marxista nagyapáik példáját követve – újratermelik a társadalmi jelenségek egydimenziós magyarázatát, amely alkalmatlan az összetett problémák kezelésére. A hátrányos helyzetű kisebbségek gondjaira kizárólag egy gyógyszert ismernek: a többségi társadalom fokozza a juttatásokat és szüntesse meg a kirekesztést. Hogy egy kisebbségi csoport éppúgy lehet kirekesztő, rasszista, szexista, homofób stb., mint a többség, az a permanens felszabadító harc bajnokai számára hivatalból lehetetlen. Hogy az Európában élő iszlám vallású kisebbség saját körében korántsem bánik kesztyűs kézzel a nőkkel, melegekkel, az a PC-ortodoxia számára gyakorlatilag kezelhetetlen probléma, hisz őnáluk a különböző kisebbségek kivétel nélkül az „elnyomott” rubrikába vannak besorolva. Nem tagadják le ugyan ezeket az anomáliákat, csak éppen nem beszélnek róla.
Az ortodox újbaloldal félhivatalos ideológiája a multikulti: kötelezően szeretik a legkülönfélébb népek, etnikai, vallási csoportok táncait, dalait, ételeit, használati tárgyait, egzotikus szokásait. Gondosan megmaradnak azonban a felszínen, és nem szívesen veszik tudomásul, hogy e csoportok egyes – mélyen gyökerező – hagyományai (illetve ezek találkozása a modern világgal) előmozdíthatja, vagy éppen gátolhatja integrációjukat a nyugati társadalmakba.
Nemzetközi téren e javított kiadású felszabadító ideológia – átvéve a szovjet külpolitikai hagyományokat – ádázul támadja az „olajra éhes” amerikai imperializmust, palesztin zászlókat lengetve rasszistának bélyegzi Izraelt, és szinte semmiféle kritikai attitűdöt nem tanúsít az elnyomott népek nevében szónokló (és saját népüket elnyomó, gyilkoló) rezsimekkel szemben.
A permanens forradalom e hívei a zsidókkal tudnak legkevésbé boldogulni. A holokauszt áldozatait beemelték a kánonba, és a par excellence áldozat státusába helyezték őket. Ennek megfelelően a zsidóság holokauszt előtti kultúráját (jiddis írók, klezmer zene, Freud, Chagall, Kafka stb.) bőségesen fogyasztják, ugyanakkor igen kedvelik a baloldali, anticionista zsidó értelmiségieket (Susan Sontag, Noam Chomsky), akikre mint házi zsidókra mutogathatnak.
Csak épp a probléma maradt, ami volt: a zsidók közössége sehogy sem akar beleférni az előre gyártott sémákba. Az elpusztított zsidóság emléke a nyugat erkölcsi világrendjének alapja, míg a zsidók létező állama kezelhetetlen, emészthetetlen, és – többnyire – ellenséges indulatokat kiváltó képződmény. A haladó nyugati értelmiségi ma megemlékezik a holokauszt áldozatairól, elítéli Izraelt mint elnyomó államot, és közben fogalma sincs, milyen skizofrén módon cselekszik. E magatartás okait igen mély rétegekben kell keresnünk, de e nélkül is könnyen belátható, hogy az egydimenziós világlátás alkalmatlan a zsidóság végtelenül komplex jelenségének értelmezésére, feldolgozására. Ennek eredménye csak újabb frusztráció és a zsidókra kivetített újabb indulatok lehetnek.
Ugyanakkor az elnyomó-elnyomott képlet meghatározó jelentőségű volt (és ma is az) a palesztin identitás kialakulásában. A helyszínre látogató töméntelen sok újságíró, televíziós forgatócsoport, politikus és szolidaritási delegáció mind egyértelmű sémákat közvetít a palesztinoknak: a megszállás áldozataiként kívánják látni őket. Erről szólnak a kizárólag palesztinokat gyámolító ENSZ-szervezetek, az évente átutalt dollár milliárdok. A palesztin gyakorlatilag egydimenziós nép, a zsidóság antitézise: kultúrájának túlsúlyos eleme a „harc az izraeli megszállás ellen”. Az átlag nyugati médiafogyasztó a palesztinokat szinte kizárólag ebben a szerepkörben látja.
Az újbaloldali politikai korrektség. ezen ügyeletes felszabadító ideológia egydimenziós világképe zsákutca, aminek következményeit – szokás szerint – a zsidóság tapasztalja meg elsőként. Ennek tudatosítását szolgálta a Szombat januárban rendezett Új antiszemitizmus című konferenciája. Magyarországon és az új EU-tagállamokban, ahol a politikai kultúrát még nem itatta át oly mértékben a „progresszív” Izrael-ellenesség, talán van még esély ennek a fejlődési szakasznak a kikerülésére.
Gadó János
Címkék:2006-02