A falasák hazatérése
A falasák hazatérése
Élj és boldogulj! címmel a közelmúltban mutatták be Radu Mihaileanu filmjét. Összeállításunk, melyben a filmről is írunk, ebből az alkalomból készült.
Az etiópiai zsidó közösség – másképpen falasák, illetve Béta Izrael, melynek tagjai magukat Salamon izraeli király és Sába, a Bibliában néven nem nevezett, de az etióp hagyományban Makedának hívott királynője gyerekétől, I. Meneliktől származtatják magukat – lélekszáma a XX. század elején még kétszázezer körüli lehetett, napjainkban ez a szám mintegy százhúszezer körüli, de lehet, hogy jóval kevesebb. Az őket illető létszámbecslés egyre pontatlanabb, különös tekintettel arra, hogy több mint százezren közülük Izraelben élnek, ahol az idő eltünteti az etiópiai, magyarországi vagy argentínai zsidó fogalmát, és az idő múlásával egyre nehezebb meghatározni, ki a falasa. Etiópiának egyes becslések szerint ma még mintegy huszonkétezer falasa polgára lehet.
A MÓZES-AKCIÓ
1980-ban 209 zsidó érkezett Etiópiából Izraelbe. 1981-ben ez a szám 956, egy évvel később 891 volt. Az olék zöme az északi Tigre tartományból jött, s a nyolcvanas évek elején a Tigrében lakó mintegy négyezer zsidó szinte kivétel nélkül áttelepült Izraelbe.
Az ekkoriban Etiópiában uralkodó káosz miatt a legtöbb etióp zsidó először Szudánba menekült, a legtöbbjük illegálisan. 1984-re a tízezret is meghaladta a szudáni menekülttáborban lévő zsidók száma. A táborokhoz vezető utakon több mint kétezren – más források szerint négyezren – haltak meg a közbiztonság teljes hiánya és az éhség miatt. Mindez arra késztette Jeruzsálemet, hogy légihidat hozzon létre az etiópiai zsidók megmentése érdekében. 1984. november 21-e és 1985. január 5-e között több mint hat és fél ezer – más források szerint nyolcezer – embert szállítottak át Izraelbe: ez volt a Mózes-akció. Az akcióban az Izraeli Véderő mellett részt vett a CIA és az Egyesült Államok kartúmi nagykövetsége is.
Az izraeli kormány szerette volna titokban tartani a Mózes-akciót. A mentés anyagi hátterének egy részét azonban galuti zsidók állták, és bármilyen titokban is igyekeztek pénzt gyűjteni, a hír kiszivárgott. Az Egyesült Államokban újságok cikkeztek az ügyről.
Kezdetben a szudáni hatóságok nem akadályozták a Mózes-akció kivitelezését. Miután azonban minden nyilvánosságra került, az arab államok nyomásának engedve, Kartúm feladta addigi jóindulatát, és 1985. január 5-én a légi mentést föl kellett függeszteni. Több száz – más források szerint ezer – etiópiai zsidó maradt Szudánban.
A JÓZSUÉ-AKCIÓ
A Józsué-akció Szudánból menekített ki 1985-ben mintegy nyolcszáz falasát. A kivitelezést a CIA vállalta magára; az akció fő felelőse idősebb George Bush volt, az Egyesült Államok alelnöke – korábban a CIA igazgatója.
A Mózes- és a Józsué-akció családokat szakított ketté: több mint ezer „ideiglenesen árva” gyerek várta Izraelben, hogy szüleit is kihozzák Afrikából.
A SALAMON-AKCIÓ
Etiópiában 1991-ben polgárháború dúlt. A falasák alijázni akartak, ezt azonban a kommunista rendszer igyekezett megakadályozni. Az izraeli kormány – hogy jobb belátásra bírja – harmincmillió dollárt fizetett Etiópia bukófélben lévő diktátorának, Mengisztu Hailé Mariam ezredesnek, és a még Etiópiában maradt falasák nagy részét, 4137 főt – más források szerint 14 325-öt – szállítottak 1991. május 24-én Izraelbe. Ez volt a Salamon-akció. Négy nap múlva Mengisztu megbukott; állítólag ebben erősen benne volt Izrael és a CIA keze, így állván bosszút, amiért a diktátor először nem támogatta az aliját.
A légi mentést az El A1 harmincnégy túlzsúfolt gépével hajtották végre. Világcsúcsot állított fel az a Boeing 747-es, amely 1088 emberrel – köztük egy, a repülőgépen született csecsemővel – landolt a Ben Gurion repülőtéren.
A menekültek legtöbbje az Izraelbe érkezés előtt sosem látott folyóvizet vagy villanyt.
Szegő Péter
(Forrás: Révai Nagy Lexikona; Magyar Nagylexikon; Martin Gilbert: Izrael története; www.wikipedia.org)
Címkék:2006-12