A falasa vér nem kóser?
Néhány hónapja nagy botrányt keltett Izraelben az a tény, miszerint az Etiópiából bevándorolt zsidók (a „falasák”) által adott vért kiöntik, mivel körükben ötvenszer nagyobb a HIV-fertőzöttek aránya, mint az izraeli lakosság más csoportjaiban. A falasák tüntetését a rendőrség erőszakkal oszlatta fel, ez tovább fokozta a feszültséget és a közfelháborodást. Végül is Simon Peresz miniszterelnöknek kellett személyesen és nyilvánosan bocsánatot kérnie az etióp oléktól.
Az etiópok által adott vér kiöntése utolsó csepp volt egy feszült kérdésben: az izraeli társadalmon belül egyes csoportokat (etiópok, jemeniek, marokkóiak, oroszok…) jelentős negatív előítélet légköre veszi körül. A kérdés szociológiai elemzésébe nem kívánok bocsátkozni – nem is értek hozzá. Annyit megjegyeznék viszont, hogy ezen előítéletek mögött sok esetben objektíven létező problémák („kulturális különbségek”, „beilleszkedési problémák” – a szokásos eufemizmusokkal élve) rejlenek: például tény, hogy a .. ,-k piszkosak – általában -, de ezért nem a …-kat kell elítélni, hanem meg kell érteni a mögöttes okokat, és azokon változtatni, ha lehet.
Az előítéletek másik – gyakrabban emlegetett – hibája a jogtalan általánosítás. (Nem minden … piszkos.) Az alábbiakban statisztikai alapon kívánok egy kérdést megvizsgálni, márpedig az előítéletek sok esetben tényleg igazak lehetnek statisztikai értelemben (a …-k 64 százaléka piszkos). Ekkor az a kérdés, hogy milyen a vizsgált arány más társadalmi csoportoknál: ha más körökben is hasonló az arány (a statisztika matematikailag egzaktul megadható hibáján belül van az eltérés), jogtalan az előítélet. Egyéb esetben a különbségnek az okát kell megkeresni, és azon változtatni, ha lehet.
Ezen általános megállapítások után vizsgáljuk meg a véradó falasák esetét. Statisztikai tény (nem áll rendelkezésemre ezt cáfoló adat, ezért el kell fogadnom), hogy a falasák között ötvenszer nagyobb a HIV-fertőzöttek aránya, mint Izrael átlaglakossága körében. Ennek oka az, hogy az AIDS Afrika középső területeiről terjedt el, ezért a betegség felismerése és a tudatos védekezés elterjedése előtt a fekete kontinens ezen régióiban (így Etiópiában) nagyobb arányban szaporodhatott el a vírus.
Ha ezt elfogadtuk, térjünk rá a véradás problémájára: ha minden donor által adott vért ellenőriznek, miért nem adhatnak az etiópok vért? A fertőzött vért úgyis kiszűri a teszt, a többit pedig hasznosíthatják. Vagy mégsem? A probléma az, hogy az AIDS-teszt nem százszázalékos biztonságú. Kis valószínűséggel ugyan, de maradhat fertőzött vér az ellenőrzött készítmények között.
Végezzünk egy rövid számolást! Nem vagyok szakértő, így az alábbi adatok teljes mértékben fiktívek. Tételezzük fel, hogy a lakosság 0,1 százaléka HIV-fertőzött (remélhetőleg a valóságban ennél kevesebb), vagyis tízezer egység adott vérből várhatóan tíz lesz AlDS-es. Tegyük fel azt is, hogy az AIDS-teszt 90 százalékos pontossággal működik, vagyis az tíz AIDS-es vérből kilencet kiszűr. Mégis marad tízezer egység vérben egy, ami fertőzött, azaz egy egység vér egy tízezred valószínűséggel okozhat betegséget. (Ez meglehetősen kis arány, a tömegközlekedés is lehet ennyire veszélyes, mégis sokan vállalják a kockázatot annak érdekében, hogy eljussanak a célállomásig. Tehát nem érdemes a vérkészítményektől félni, mert az orvosi gyakorlatban egyéb tényezők talán jóval nagyobb veszélyt is jelenthetnek!)
De mi a helyzet, ha ötvenszeresére, 5 százalékra nő a fertőzöttek aránya? Tízezer egység vérből mintegy 500 AIDS-es, azaz a 90 százalékos hatásfokú szűrés után is marad 50, azaz ötven fertőzött, szemben a korábbi eggyel! Tehát, ha a donor veszélyeztetett csoportba tartozik (prostituált, homoszexuális, esetünkben falasa; és nem tudunk ennél több részletet róla), jelentősen megnő annak a valószínűsége, hogy az általa adott vér fertőzötten „átcsúszik” az AIDS-teszten, mivel a teszt biztonsága nem százszázalékos.
Tehát az izraeli vérellátó központban – véleményem szerint – nem volt más okuk a falasák vérének visszautasítására, mint az, hogy minimalizálni akarták a fertőzött vér elméletileg várható arányát. Mint láttuk, egy veszélyeztetett csoport vérének felhasználása növelné ezt a valószínűséget. Gondolom, a vér diszkrét kiöntése tapintatosabb megoldás volt, mint a véradásra jelentkezők nyílt elküldése, de – amint nyilvánosságra került – érthető módon felborzolta a kedélyeket, mivel szintén sértő eljárás a donorokkal szemben. Ideális megoldás valószínűleg nem létezett, mivel a fenti matematikai gondolatmenet megértetése az iskolázatlan falasákkal nehéz vállalkozás lett volna.
Felmerül még az a kérdés, jogosé a falasák mint veszélyeztetett kategória meghatározása szempontunkból, azaz össze- kapcsolhatjuk-e a veszélyeztetettséget a származással? Helyes-e ilyen kategorikus kijelentést tenni? Statisztikailag mindenképpen, de erkölcsileg is. Homoszexuálisok esetében például felmerülne, hogy statisztikailag valóban veszélyeztetett csoport, de ennek az az oka, hogy körükben nagyobb arányban vannak azok, akik gyakran váltják partnerüket. Márpedig ez növeli a megfertőződés veszélyét, nem pedig a homoszexualitás maga. Tehát nem lenne helyes a homoszexuálisokat kizárni a véradásból, hanem azokat a homo- és heteroszexuálisokat kellene a fenti logika szerint, akik gyakran váltják partnerüket (ha ez egyáltalán meghatározható). A falasák esetében viszont, mint azt fentebb láttuk, veszélyeztetettségük közvetlen kapcsolatban áll származásukkal, azaz falasa mivoltukkal. Természetesen helyesebb lenne úgy fogalmazni, hogy a közép-afrikai származásúak a veszélyeztetett csoport, ezért ne adjanak vért a fertőzés veszélyének minimalizálása érdekében, és ezt minden közép-afrikai származásúra ki kellene terjeszteni. De ez, Izrael esetében, gyakorlatilag (elvileg nem) azonos a falasák véradásból való kizárásával.
Összefoglalva, úgy vélem, hogy az izraeli vérközpontok munkatársai helyesen cselekedtek, mivel minimalizálni akarták a fertőzött vérkészítmények valószínűségi arányát. Mivel az AIDS-teszt nem száz százalékig biztos, ezért ez az arány sajnos nem szorítható le nullára, de a nagyobb valószínűséggel fertőzött emberek véradásból történő kizárásával csökkenthető.
Másrészről, kellemetlen az ügyben, hogy „rosszul sült el a dolog”, és tovább fokozta a falasák megalázottsági érzését. Valószínűleg a véradás éppen a társadalomba történő beilleszkedés szimbólumává válhatott volna a falasáknál: lám, ők is hozzájárulnak az izraeli társadalomhoz. Ehelyett kiderült – úgy érzik -, hogy nincs szükség még a vérükre sem. Hát még a munkaerejükre! Mikor tudnak végre asszimilálódni a többiekhez, mikor fogadják el őket, mikor szűnnek meg az előítéletek?
A tanulság: az orvosilag, illetve „matematikailag” helyes döntés is vezethet a társadalmi feszültségek fokozódásához.
Címkék:1996-04