A fal kapta a másikat
A hágai Nemzetközi Bíróság néhány hete szembeállította egymással a zsidók élethez való jogát a palesztinok mozgásszabadságával, tulajdonjogával, és az utóbbi mellett döntött. Ennek számos fontos következménye van, legelsősorban is az, hogy a döntéssel a világszervezet végképp búcsút intett annak a morális jognak, hogy irányt mutathasson a világ demokráciáinak. Eljött az ideje, hogy a világ demokráciái búcsút intsenek az ENSZ-nek.
A Simon Wiesenthal Központ nemrég világkampányt kezdeményezett azért, hogy az ENSZ tekintse végre emberiség elleni bűntettnek a palesztin terroristák öngyilkos merényleteit. A kampány természetesen teljes kudarcba fulladt. Az a szervezet, amelyben a nemzetek állítólag egyesülnek, évtizedek óta futószalagon termeli a zsidó állam elleni határozatokat, miközben illedelmesen hallgat a szervezett arab terrorizmusról. Könnyen meglehet persze, hogy egy Wiesenthal-alapú döntésre már nincs is különösebben szükség: az intifáda, tehát az Arafaték által négy éve indított terrorkampány szemmel láthatóan kifulladt. Vannak és persze lesznek is merényletek izraeli civilek és katonák ellen, de komoly, szervezett tömeggyilkosság hónapok óta nem történt. Ennek – mint erre Charles Krauthammer a Washington Postban felhívta a figyelmet – két komoly oka van.
Az egyik az, hogy Izrael tudatosan kilövi a Hamász, az Iszlám Dzsihád és a közvetlenül Arafat Fatah-ja alá tartozó Al-Aksza Brigádok első és második vonalbeli vezetőit, rácáfolva a közkeletű meglátásra, miszerint „az erőszak erőszakot szül”. Nos, nem szükségszerűen, a vezérfüggő szervezett terrorizmus nem tud hatékonyan zsidót ölni, amíg sorai rendezésével van elfoglalva. A másik ok: annak a 640 kilométer hosszúságú biztonsági kerítésnek („falnak”) a megépítése, amelynek északi harmada részben már áll, és amely már így is elég ahhoz, hogy a tavalyi év hasonló időszakához képest 90 százalékkal (!) csökkentse az áldozatok számát. Az egyesült nemzetek azonban ötven éve nem tudnak hozzászokni ahhoz, hogy a zsidók nem áldozati bárányok többé, ezért előbb a hágai Nemzetközi Bíróság (ICJ), majd az ENSZ közgyűlése elé vitték és ítéltették el a közveszélyes, különös kegyetlenséggel elkövetett önvédelmet.
Minden politikusnak, minden átlagos jövedelmű középpolgárnak, minden lakóparkban élő balliberális értelmiséginek joga van biztonsági fallal, hightech kerítéssel körbevennie magát biztonságilag – csak és kizárólag a zsidók kötelesek a népek barátsága és a világbéke jegyében önként a kivégzőosztag elé vonulni. Azzal, hogy az izraeli védelmi kerítés „nemzetközi jogot sért”, „állandó területfoglalást jelent”, amely „megváltoztathatja az elfoglalt palesztin területek demográfiai összetételét”, és azzal, hogy Izrael köteles kompenzációt fizetni azoknak a palesztinoknak, akik a fal miatt kénytelenek fél órával tovább autózni a munkahelyükre (mikor követelte az ENSZ, hogy a Ciszjordánia biztonságáért felelős Palesztin Hatóság fizessen kártérítést az öngyilkos terror 1400 izraeli áldozata hozzátartozójának?), az ICJ a legmulatságosabb döntését hozta azóta, hogy az ENSZ beszállt a szórakoztatóiparba.
A gond csak az, hogy az Egyesült Nemzetekhez tartozó intézmények döntéseinek logikája, következményei leginkább sírni valóak. Márpedig a világ békéjéért, biztonságáért, a nemzetközi jogért mégiscsak az ENSZ nevű cég felel.
Az elmúlt évtizedekben a UNtertainment számos produkcióját láttuk; példáit annak, hogyan igyekszik egy hazug morállal, irracionális döntési struktúrával és inkompetens, bürokratikus vízfejjel ellátott gigaszervezet pszeudointézkedések sorával fenntartani a működés látszatát. A világszervezet közgyűlését ritkán hívják össze sürgősséggel – nos, az izraeli fal halasztást nem tűrő esetét sürgősséggel kellett tárgyalni és elítélni. Az ehhez képest igazán elhanyagolható szudáni helyzet (Darfurban az egyéves mérleg: 30-50 ezer halott, egymillió menekült, lapzártakor élve égetnek el, feszítenek keresztre és erőszakolnak meg fekete polgárokat az iszlámista kormányzat által támogatott arab milíciák) ezzel szemben csupán egy gyenge nyelvezetű, szankciós fenyegetést mellőző ENSZ-határozatot ért meg. Sőt, Szudán annyira jó hely, hogy a kartúmi „kormány” idén májusban tagja lett az ENSZ emberi jogi bizottságának, annak az értékorientált testületnek, amelyet korábban Líbia elnökölt, és amelynek ma pl. Zimbabwe is tagja.
Az ENSZ végignézte Boszniát és Koszovót, végignézte Ruandát és Szomáliát, csöndben volt Szaddám alatt, ma végignézi Szudánt, népirtás gyanús belügyekbe ritkán avatkozik, de Izraelt – azt jól elítéli, a BT és a közgyűlés eddig úgy négyszázszor. Hasonlóképpen szórakoztató produkciót nyújt – csak éppen mindenféle felelősség terhe nélkül – a nyugati ballib értelmiség, amely évtizedekig hallgatott a berlini terrorista falról, de Izraelben hallani sem akar az antiterrorista védőfalról. (Tényleg: láttuk a Bush- és Blair-ellenes széles népi tömegeket tüntetni a szudáni népirtás ellen? Nem láttuk.)
A hágai ENSZ-bíróság 64 oldalas „ítélete” egyszer sem említi a biztonsági kerítés megépítésének okát, a palesztin terrort, az indoklás csupán izraeli kontextusban használja a terrorizmus szót, azonosulva ezzel a beterjesztő arab állásponttal. Az ítélet szerint kizárólag államoktól jövő fenyegetésre vonatkozik az ENSZ Charta 51., önvédelemről szóló paragrafusa – márpedig ennek a nonszensz-érvelésnek beláthatatlanok a következményei. Ha ugyanis nem államok (pl. a Palesztin Hatóság) vagy mozgó terrorszervezetek (pl. al-Kaida) támadnak demokráciákat, akkor a velük szembeni védekezés, és így a terrorizmus elleni harc alaptalan, illegitim. Legalábbis ha továbbra is az ENSZ mondja meg az izraelieknek és a szabad világ többi részének, mikor és hogyan védhetik meg magukat. Ami pedig a fallal szembeni másik fő ellenérvet, a nyomvonalat illeti: az izraeli Legfelsőbb Bíróság (Hágával ellentétben elismerve a védőfal legitimitását) nem sokkal előtte már döntött 30-40 kilométernyi vitatott, a palesztinok mozgásszabadságát korlátozó, kelet-jeruzsálemi szakasz megváltoztatásáról. Ez azonban Hágát még annyira sem érdekelte, mint egy jól sikerült afrikai genocídium.
Az ENSZ ma a kettős mérce otthona, a „multilateralizmus” egyháza, diktatúrák és demokráciák békés egymás mellett élésében, az egymással való kiegyezésében, egymást kizáró igazságok félúton való találkozásában, a „kompromisszum” fetisizálásában hisz. De mi van akkor, ha éppen ez a multilaterális hazugság, ez a szervezett közöny segít fenntartani a tétlenséget, és így a mindenkori genocídiumot, etnikai tisztogatást, diktatúrát, éhínséget, menekültügyi katasztrófát? Mi van akkor, ha a szervezet struktúráját rendre túszul ejthetik afrikai-arab lobbista diktatúrák, amelyek rendre Izrael kárára elfogultak? Akkor bizony Izraelnek ezzel a szervezettel szemben semmiféle morális kötelessége nincsen többé. A liberális demokráciák lassan amúgy is otthagyhatnák az Egyesült Nímandok Szervezetét, hogy létrehozzanak egy olyan új, csak demokráciáknak fenntartott klubot, amely az egyéni szabadság, az emberi jogok, a magántulajdon és a kapitalizmus talaján áll. Ez a szervezet határozhatná meg ennek a morálnak a talaján, mi az a nemzetközi jog, és ők léphetnének fel a világ csendőreként mindenfajta népirtás, rasszizmus, kommunizmus, és iszlámista terror ellen.
Igen, az izraeli beruházás falat emel – de nem zsidók és arabok, hanem a szabadság és a demokrácia földje és az elnyomás, a korrupció, a fenyegető terrorizmus térsége közé. Hágában az ENSZ eldöntötte, melyiket választja.
Címkék:2004-09