A csillár
Polgár András
A csillár
Ismerte ezeket a kékesszürke vasárnap reggeleket. Tompa, szórt fény a házak között, álmosan, zötyögve baktatnak a villamosok, távolabb, az épülő házgyári épületek közt kátrányszag, betonszag. Ember nincs a közelben.
Kicsit utálta magát ezekért a reggelekért, éjszakákért. A cirkuszt a gyerek előtt, ezt a penetráns bohózatot, Márta jellegzetesen affektált „jó anyuka-hangját”, az ostoba ígéreteket, amivel elkábítja a kisfiút: Jó legyél, mert Feri másképp nem visz el az állatkertbe!” A gyerek ártatlan, kéktiszta szemmel bújt a pizsamájába, engedelmesen vacsorázott, fürdött, bevette a gyógyszereit (asztmás volt), készségesen feküdt le a szokottnál korábban. Selypített, elselypítette kívánságait, Márta mindent megígért, és minden ígéret központjába őt helyezte. „Feri holnap megcsinálja a biciklidet!” „Fia gyorsan elalszol, Feri elvisz focimeccsre! Ugye, Feri bácsi?”
Túlbuzgón bólogatott, szívta a cigarettákat és a pokolba kívánta Mártát, a gyermekével együtt. A cél érdekében összeszorította fogát, torkot köszörült és halmozta az ígéreteket: „Holnap, meglátod, már délben érted jövök!”
A gyerek követelte a meséjét, itt már nem segítettek az ígéretek, az időhúzás, ekkor már kitört a bőgés és a rugdalózás, a gyereknél sosem lehet tudni, mi lesz a köhögésből. Márta, aki a fürdőszoba felé vette útját, könyörögve pillantott rá. Már tele volt a kád. Már ott párállott a fürdőhab. Már vette le a pongyolát, már merült volna el a gyengéd vízben, már mosta volna gyönyörű testét, hogy annál kívánatosabb legyen az elkövetkezendő órákra… Megadóan ült a kisfiú mellé. Tudta, a folyamatosan duruzsoló, közeli hang elálmosítja, elzsongítja a fiút… Elképesztő baromságokat mesélt, egy bizonyos „libafejű” lányról, aki találkozik a „Diridongóval” (ki a fene az?), beszélgetnek, játszadoznak (de mit?), (elszállnak a villamosra és elmennek a Hűvösvölgybe (de hogy ott mi történik?). A gyerek már elkezdte az ásítozást. Csak most nem abbahagyni!
Márta gömbölyű, vidám és érthetetlen. Megérinti a keblét, nevet. Megcsókolja a nyakát, nevet. Beléhatol, kacag. Állítólag idegességében nevet. Nesztelenek. A szomszéd szobában Rózsi néni, a nagyanyja. Egész éjjel nem hunyja le a szemét. De a füle rossz.
Aludni nem szabad! Kapunyitás után pár perccel kötelező kisompolyogni, Márta eszelősen fél a szomszédoktól. Kapkodva öltözik. Márta sürgeti. Rossz szagú, elhasznált levegő. A szegénység lüktetése. „Hozol tejet? Húst? Szalámit? Vitamint?” Az ajtó mögül a gyerek asztmás zihálása. Pedig Márta a gyerek gyógyszereit mindig kiváltja. Rózsi néni receptjei közül csak a felét veszi meg. Aktus után felugrik, az ajtóhoz siet, hallgatózik, visszatér az ágyba, és megnyugodva érinti meg „ott”.
Ilyenkor mindig a nyomdára gondolt. Amikor elindul a gép. Száguldanak a friss lapok. A festék, a gép, a papír csodálatos szaga! Az álmos képű szerkesztők. Az első újság, ami lejön a gépen és végre a kezébe veheti.
Aztán, már az utcán, a hátába szúrt tekintet. Márta az ablakban, az aggódás tekintete. Szeretsz? Igen vagy sem? Jössz-e még? Lesz-e kereseted? Van-e munka a nyomdában? Tudsz-e hozni? Kaja, gyógyszer, játék, egy üveg kölni.
A nagyanyja, Rózsi néni csupa csont, reszketeg, szinte béna asszony, kezét tördelve figyelt a karosszékből. A másik szoba áporodottsága, az apró lámpára vetett kendő, érezte az orvosságok szagát, a bilit. Rózsi néni csupa csont, reszketeg, szinte béna asszony, kezét tördelve figyelt a karosszékből. A másik szoba áporodottsága, az apró lámpára vetett kendő, érezte az orvosságok szagát, a bilit. Rózsi néni fényképeit nézik. Egy hímzett varródobozban őrizgette őket. Pékműhely Mezőtúron. Kicsi, kövér papa a péklapáttal. Sóletet is vállal. A szobában Anyuska. Három kislány. Rózsi néni és Amálka, Hédike. Felettük jókora csillár, hatalmas üvegbúra, elöl „Alef” betű. Nyolckarú csillár. Fénye az otthon melege.
Ritkán beszélt az idős nővel, inkább akkor, amikor éppen elment az orvos és nem voltak fájdalmai. Lecsapolta hasából a vizet, egész karcsú lett. Az „alvó számlákról” beszélt. Komoly fejlemények várhatók, mondta ábrándosán. Bizonyos külügyminiszterek is foglalkoznak a kérdéssel, tette hozzá megerősítésképpen a tévé is mondta!
A szobában, feje felett kommersz csillár, négykarú, három körtét gondos kezek kicsavartak, csak egyikük világít. Mártának nincs munkája. Volt férje nem fizet. Sőt eltűnt, nyomtalanul. Rózsi néni nyugdíjából és a családi pótlékból élnek. Iszonyatosan szegények.
„Ha még egyszer a csillárunk alatt ülhetnék Anyuskával…” – mondta Rózsi néni.
A villamosból feltűnik a Kossuth-szobor. Szomorúan, kékes szürkén áll a néptelen téren, vállán, hátán és a hasán a rengeteg guanó, fején verebek tolonganak.
Eszterke „carrarai márványból faragott, levendula-szagú szobor!” – mondják a barátai a nyomdából. – „Ő való Hozzád, csakis ő!” Határozott jelleme kiemeli a hozzá tartozó férfit. „Olyan egészséges vagyok, hogy az már egészségtelen!” – viccel magáról a lány.
Csupa erő. Biztonságérzetet jelent. Mellette minden olyan könnyű, olyan magától értetődő. Vitorlázás közben fázott meg. Negyvenegy fokos láz vacogtatta. A lány apja a kaszinóban ment.
„Ne izgulj, nem halok meg!” – mondta Eszterke. – „A vihar meghal? Hát a szél?” Elnézte sápadt arcát, izzadt, verejtéktől hideg bőrét, és egyáltalán nem volt biztos ebben. De a lány másnap már teniszezett. Apjának saját pályája volt. „Öt évet adnák az életemből, ha beszélgethetnék Beethovennel…”
Az ember elmúlt huszonhat, megunta a csavargást, megunta a félrelépést, az ember otthonra vágyik, az ember soha életében nem ismert még senkit, akiből tökéletesebb feleség válhatna, mint Eszterkéből. És mégis megcsalja.
Hónapokig érlelte a gondolatot. A Szigeten, egy séta alkalmával megkérte a kezét. Sután, ügyetlenül, talán félszegen, de megkérte. „Azt hiszem, életem legnagyobb könnyelműségét követem el, ha igent mondok… De azt is megmondom, két éve várok erre a pillanatra… Ezért nemet se mondhatok, mert megszakadna a szívem…” Belekarolt, hosszan ecsetelte, mennyire fáj és nyomasztja ez a Márti-ügy. (Honnan tud róla egyáltalán?) Van egy pár apró feltétele: Márti – soha többé! Otthagyja a nyomdát! A papa sportszerboltjában fog dolgozni!
Nna, azt már nem! Mindig nyomdász akart lenni! Imádja a munkáját. Kitanulta a fényszedést, a mettőrséget, a nyomdai fotózást! A nyomda – marad!
Eszterke a száját nyújtotta. „Jó. Egyelőre.”
A papa elvitte őket a kaszinóba, „eljegyzési játék”. Adott kétszáz márkát, azt tesznek, amit akarnak! A 4-esre tettek. Aztán a 33-asra. A kétszáz márka hamar elúszott. A papa egy másik asztalnál játszott, „hátracsúszott” frizuráján csillogtak a lámpák fényei, nagy vesztésben volt. Több mint kétszáznyolcvanezret hagyott az asztalon. Agyában visszhangzott a krupié gépies kiáltása, a golyó cserregése, a zsetonok nesze. Úristen! Kétszáznyolcvanezer… Mártáék ebből fél évig élnek…
Odaért a ház elé. Kopott szálú, repedezett csigalépcsők. Rozoga korlát, a plafonról madzagon csüngő villanykörte. Meghitt, ismerős illatok, valahol már az ebédet főzik, amonnan pirítós, kávé szaga. Egy rúd nyári szalámi, doboz tojás, margarin. A nyomda elkezdte a jövő évi naptárokat: cica-naptár, babanaptár, olasz festők-naptár, aktfotó-naptár. Gyümölcs a gyereknek, Rózsi néninek az a méregdrága szívgyógyszer, amit sose tudott kiváltani. A vízhajtó és az agyér-elmeszesedés elleni pirula.
Márta már a folyosón várta. Vasárnapi ruhájában. Pedig kedd van. Sárga-fehér karton. A bőre akár a csokoládé. Fiúsra nyírt, szőke haja virított a mállott vakolatú, szürke falak között. A korlátnak dőlve zokogott!
Nem csókolta meg mint máskor, nem ugrott az ölébe, kézen fogta, és bevezette a lakásba. Rózsi néni szobájában feje tetején állt minden, mintha költözködés lenne.
Rózsi néni, talpig feketében, aprón, jelentéktelenül, mint mindig, ajkán érteden mosollyal fogadta. Karján a horgolt asztalterítő, amin hónapok óta dolgozott.
Feltépett borítékot gyűrögetett.
Márta riadtan futkosott, hol a nagyanyjához, hol hozzá, sírt és nevetett, lerogyott a díványra, majd felugrott, felkapta a kisfiút, aki hosszú köhögésbe kezdett. Márta, karján a gyerekkel, érthetetlen táncba kezdett, benyomott egy gombot egy vadonatúj szerkezeten, egy új rádiósmagnón. „Mellettem robbant fel egy szerelembomba!” – énekelte az együttessel.
-
Mindenfelé kerestelek! – sírta-nevette Márta. – Telefonáltam. Az este az albérletedben is jártam. Azt mondták, túlórázol, de nem tudtalak hívni, mert nem kapcsolt a központ…
-
Én olyan boldog vagyok! Olyan, de olyan boldog! – hangzott Rózsi néni cincogása. Alig volt hangja. – Le se hunytam az éjjel a szemem… – leroskadt egy székre, ölébe vette a lavórt.
Márta letette a gyereket, fürkészve figyelte őt. Aztán minden átmenet nélkül rávetette magát, összecsókolta, és oldalt, ahol nem láthatták, megnyalta a fülét. Mint szeretkezés előtt.
Rózsi néni köhintett, torkot köszörült, ám mielőtt felolvasásba kezdhetett volna, unokája kitépte kezéből a levelet. Felmutatta, elrántotta a levelet szeme előtt. A borítékon egy „ZÜRICH” feliratot és pecsétet még látott.
-
Istenem! Ugye mondtam! Hányszor mondtam? – mondta Rózsi néni fátyolos hangon. – Tízmillió forint! Mennyi az?
-
Sok. Nagyon sok.
-
A Mamát megkínozták Auschwitzban! Gyárban dolgoztatták. Szerencséje van! Felébredtek a számlák! Igazolták az ott töltött időt! És most kártérítést fizetnek! – Márta repesve rohangászott a lakásban, ebbe, abba belerúgott – Ezt is kicseréljük! A frigót! Tévét. Mosógépet!
-
Én láttam a Mengelét! Ő válogatott szét bennünket!… Fess ember volt, akárki akármit mond… – mondta Rózsi néni, de unokája táncolt a szobában, felkapott egy üveg sört és lehajtotta. Valósággal elvesztette az eszét. Felállt egy székre, becsavarta a villanykörtéket a lámpába.
-
Nem lehetne egy csillárt…?
-
Lakást veszünk! nászúira megyünk! Nápolyba? Velencébe? Hová akarod? Mondd, hogy örülsz! – Márta elárasztotta csókjaival.
-
De hát., ez nem a miénk… a nagyid kapta…
-
Neki nem kell. Mit csináljon vele? Örül, hogy adhat!
Odalent cincogni kezdett egy hegedű, éneklésbe fogott egy borízű hang: „Én vagyok a ’csongorádi’ gulyás… Legeltetem ’csongorádi’ gulyám…”
Márta rohant, nyitotta a bukszáját, és egymás után két ezrest dobott le a kintornásnak. A Fiú el akarta kapni a kezét, de a lány gyorsabb volt. Ennyiért vásárolt ennivalót a családnak.
Leült a díványra, Rózsi néni mellé. Az öregasszony elragadtatásában megcsókolta a levelet. Őrület. Képzeletében megjelentek a filmhíradós képek, a dózerral tolt, összetorlódott holttestek. A rámpa, ahol szelektálják az érkezőket. Valahogy ezt a Mengelét ő is látta! A híradóban. Rózsi néni erre, Amálka és Hédike, arra. Anyuska is arra. A farkaskutyás németek. Fénylő csizmák. Gumibotok puffanása. A zsidók. A csonttá soványodott rabok. A hajak halma. A fogak. A szappanok, amit a zsidókból készítettek. Az egymásra halmozott holttestek torlódnak, forgolódnak, lepotyognak a dömper magasra emelkedő „markában”.
Házasodjon most bele ebbe? Élvezze a tízmilliót?
Rózsi néni a levéllel a kezében ült. A gyerek köhögni kezdett, pumpájával a szájába fújtatott. Márta elcsendesedett, ölébe ejtett kézzel ült.
Csend volt. Mély, temetői csend. Rózsi nénit bámulta. Az asszonyban fel sem merült, hogy magára költi a pénzt. Esetleg gyógykezelteti magát külföldön. Megkísérli elszórni, utazni. Próbálni valamit, amit még sohasem próbált. Oda akarja adni! Aki mindig, egész életében adott és adott, az erejét, a fiatalságát, a vágyait, az egészségét, az életét. Adni akar. Semmi mást, csak adni.
Az esküvő szerény külsőségek közepette zajlott. Nyolcan voltak összesen. A gyerek összeszedte magát, és csak nagyon keveset köhögött. Márta esküvői kosztümje zsebében szorongatta az asztmapumpát. A rabbi keveset beszélt. Igaz, zenekar mégiscsak volt, egy háromtagú „Klezmer-band”.
A használtcikk piacon vásárolt az új lakásba egy „olyan” csillárt, de nem talált, csak háromkarosat, át kellett alakíttatni nyolckarosra. Az üvegbúra sem csiszolt üvegből készült és nem látszott rajta héber betű, ezért többször tárgyalt a csiszolóval, a rabbit felkereste, lerajzoltatta az „Alef”-betűt. A csillár így nyerte el végső formáját. Boldogan cipelte haza, és szerelte fel a nagyszoba mennyezetére.
Márta pofákat vágott, mikor megpillantotta. „Nem gondolod komolyan, hogy ezt az ócskaságot fogom bámulni?”
A csillárt leszerelte és levitte a pincébe. Rózsi néni hímzett varródobozával és a fényképekkel együtt.
Rózsi néni egyébként nem vett részt az esküvőn. Az esküvő előtti héten temették.
Címkék:2000-11