A campusháború vesztésre áll
A campusháború vesztésre áll*
A New Jersey-i Rutgers Egyetemen érkezesemkor palesztin és zsidó diákok zajos tüntetése fogadott, akik „Rasszista Izrael” és „Háborús bűnösök” táblákat lengettek. Mögöttük a Neturei Karta fekete kaftános ortodoxai sorakoztak, akik az „istentelen cionista entitás” elpusztítására buzdítottak. A tanárok – feltehetőleg egy hajdani izraeli professzor vezetésével – e-mail-ben tiltakoztak, amiért a „náci, háborús bűnös állam” képviselője felszólalhat. Itt történt, hogy az egyik „megszállásellenes” zsidó diák egy habos tortát vágott az arcomba, „Fejezzétek be a megszállást!” felkiáltással. A tüntetőkkel szemben több száz, nem kevésbé hangos Izrael-párti zsidó diák vonult fel, akik igyekeztek mindenért visszavágni. Amikor a tortaincidens után visszatértem, a teremben olyan robbanásveszélyes légkör uralkodott, hogy a palesztinpártiak jobbnak látták elállni tervüktől – az előadás lehetetlenné tételétől.
Számos olyan pillanat volt még utam során, amikor félelmet, szomorúságot és aggodalmat éltem át. A Harvard egyetemen őszinte, nyílt párbeszédet folytattam zsidó diákokkal, s közülük az egyik lány elmondta, hogy fél részt venni az Izrael-párti rendezvényeken. Az egyetemen annyira Izrael-ellenes a hangulat, hogy ha felismerik, rosszabb jegyeket kaphat, és ennek a karrierje látja kárát. Tanárai nem nézik jó szemmel az ilyesfajta programokon való részvételt, a kockázat túl nagy.
Először azt gondoltam, túloz, de ahogy más egyetemen is beszélgettem a diákokkal, világossá vált, hogy ők is így éreznek, s az amerikai és kanadai egyetemeken a helyzet komolyabb, mint gondoltuk. Úgy is mondhatom: ijesztő. Márpedig mindennek sorsdöntő jelentősége van Izrael és a zsidó nép szempontjából.
Kevés olyan fontos, stratégiai ütőkártyája van Izraelnek, mint az amerikai zsidóság. Az a tény, hogy a világ egyetlen szuperhatalma Izrael elkötelezett szövetségese, nagyrészt a büszke és tevékeny amerikai zsidó közösség érdeme. Hogy a közösség ilyen marad-e a jövőben is, az a fiatalabb nemzedéken múlik. Ez a nemzedék pedig az egyetemi campusokon nő fel. Princeton, Harvard, Columbia diákjai lesznek az elkövetkező évtizedek döntéshozói. Ők is olyan bátran kiállnak majd Izraelért, mint a mai zsidó vezetők? Elnézve az egyetemeken uralkodó Izrael-ellenes hangulatot, ahol a döntő többség ellenséges vagy apatikus Izraellel szemben, súlyos kétségeim vannak.
Az egyetemi campusok nem egyik napról a másikra váltak az Izrael-ellenes indulatok melegágyává. A 60-as, 70-es, 80-as években még egészen más volt a légkör: akkor a zsidó diákok élen jártak az egyetemi mozgalmakban, ahol egyebek közt az emberi jogokért, így a szovjet zsidók jogaiért küzdöttek. Ez az aktivizmus szerves része volt zsidóságuknak.
Ma, amikor a zsidók aktivitása szinte kizárólag befelé irányul, amikor a zsidó diákszervezetek olyanok, mint ostromlott vár az ellenséges területen, amikor Izrael-párti diákoknak semmi esélyük nincs, hogy vezető szerephez jussanak az emberjogi mozgalmakban – ma azok a szép napok messzi álomképnek tűnnek.
Az arab államok és a palesztinok masszív befektetései – pénzben és erőfeszítésben egyaránt – lassan, de biztosan megváltoztatták a helyzetet. Az egyetemeken egymás után jelentek meg a Közel-Kelet-tanszékek, amelyek – nagyvonalú szaúdi támogatással – áltudományos elméleteket gyártottak, mely szerint Izrael az utolsó gyarmatosító állam, amelynek puszta létezése is erkölcstelenség, így nem is lenne szabad léteznie. Amikor a zsidó közösség vezetői néhány évvel ezelőtt végre elszánták magukat Izrael-tan- székek létrehozására, azt vették észre, hogy már senki sincs, aki itt taníthatna. Nincsenek szakértők, nincsenek szerzők. Mindenki elhagyta a terepet.
A palesztinok, Izraellel ellentétben, felismerték, mekkora jelentőségük van az egyetemeknek a jövő nemzedékek formálásában, és nagy energiákat összpontosítottak a campusokon. Szószólóik elmagyarázták, hogy noha az arab országokban, s így Palesztinában a nőknek, a kisebbségeknek és általában senkinek sincsenek jogai, mégis ők az emberi jogok zászlóvivői. Mindez olyan abszurd, hogy az égre kiált, de nem törődik vele senki.
Az elmúlt három évben ez a folyamat felerősödött, Izrael pedig semmiféle erőfeszítést nem lett, hogy kiegyensúlyozottabb információt juttasson el a diákokhoz. A campusokon a légkör egyre ellenségesebbé vált.
Amikor Jeruzsálemért és a diaszpóráért felelős miniszterként munkához láttam, világos volt számomra, hogy teendőim között elsőként az egyetemekkel kell foglalkoznom, amelyek az Izrael-ellenes érzület centrumai, és hatásuk a zsidó diákokra egyáltalán nem elhanyagolható. így elhatároztam, hogy útra kelek, és első kézből ismerem meg a helyzetet, hogy elindíthassam a változást.
Meg akartam mutatni, hogy Izrael még a terror elleni brutális háború közepette is érzékeny maradt az emberi jogokra – főként ha más, háborúban álló demokráciákkal vetjük egybe, mint az Egyesült Államok Afganisztánban, Oroszország Csecsenföldön vagy a NATO Jugoszláviában. Beszéltem a dzsenini ütközetről, ahol nem használtunk repülőgépeket, ehelyett katonáink házról házra járva keresték a terroristákat és fegyvereiket.
Hat nap alatt tizenhárom campust jártam végig, és úgy találtam, óriási az információigény az izraeli „jogsértésekkel” és „háborús bűnökkel” kapcsolatban. Úgy találtam, hogy az emberi jogok ügyét (ami roppant népszerű) és Izrael ügyét (ami roppant népszerűtlen) összekapcsolni hasznos dolog, mert ha tárgyilagosan nézzük a demokráciát és az emberi jogokat, akkor még a legharcosabb palesztinpártiak is meghúzzák magukat.
De megértettem, hogy az ilyen győzelem csak viszonylagos: mintha magányos hegyet foglalnánk el ellenséges területen. Az általános kép nagyon is aggasztó. A campusokon 1020 százalék körül van a zsidó diákok aránya, de csupán tizedrészük vesz. részt zsidó vagy Izrael-párti programokon. A zsidó diákok másik kicsiny, de igen hangos csoportja az Izrael-el- lenes aktivisták élén áll, hiszen mi lehet jobb álcája az Izrael-ellenes bojkottok valódi, rasszista jellegének, mint egy zsidó professzor vagy diák, aki ég a vágytól, hogy pápább legyen a pápánál. És a többiek? Ok nem állnak ki. nem vállalnak kockázatot. Diákjaink 90 százaléka hallgat.
Az aktív mag kétségkívül nagyszerű munkát végez. De kevesen vannak, fáradtak, és sokuk elvesztette a hitét. Egyikük elmondta: nem bírta már, hogy társai megszállott Izrael-pártiként kezelik. Idealista energiáit most egy organikus farmon éli ki. Mióta környezetvédelemmel foglalkozik, mindenki szereti. Ismerős ez a helyzet számomra: annak idején a Szovjetunióban legtöbbünk szintén a tudomány és a művészet elefántcsonttornyába menekült zsidósága elől, amikor nem bírta már a környezet nyomását. Azt gondoltuk, tudományos kiválóságunk megóv majd Káin bélyegétől.
Meg lehet fordítani ezt a folyamatot? Visszaszerezhetjük a campusokat? Azt hiszem, igen. De ehhez összehangolt erőfeszítésre van szükség, s alapvető tudati és irányváltozásra Izrael információs politikájában. Az amerikai campusokon valami megmozdult, számos szervezet roppant aktívan működik. Itt az ideje, hogy mindebből Izrael is kivegye a részét.
Gadó János fordítása
*Natan Saranszki egykor – Anatolij Scsaranszkij néven – a leghíresebb szovjet refuznyik (kivándorlási kérelemért bebörtönzött zsidó aktivista) volt, ma Izrael Jeruzsálemért és a diaszpóráért felelős minisztere. 2005 tavaszán előadói körúton járt Európában és az Egyesült Államokban. Tapasztalatairól a Maariv c. izraeli lapban számolt be. Írását rövidítve közöljük.
Címkék:2005-05