A brooklyni testvér
Az Amerikában feltört kisember „sztoriját” úgy ötven éven át előbb kávéházakban, majd presszókban mesélték, később házibulikon. Ma már tulajdonképpen nem is érdekesek. Most Gárdos Péter filmre vitt egyet, és az megint élni kezdett
Egy fickó, Mr. Gordon ’56-ban lelép Pestről, sőt el is vág minden szálat az itthon maradottaktól. Az itteniek, mármint a család, keményen dolgoznak, néha bele is halnak, de valahogyan csak sikerül a zsidó család ősi birtokában – egy Dob utcai (titokban talán kóser) cukrászdában – megmaradni és abból megélni. Kész kelet-európai csoda. Rá is mennének, ha nem lennének olyan erősek, amilyennek csak lenni lehet.
Pesten a „fej” az amerikás öccse (Bán János), de kétkezi a sorsa. A disszidált fiú (Haumann Péter) kint a fehér öltönyig tör fel, de gyereket csinálnia nem sikerül, mert még az ’50-es években mumpsza volt. Figyelemre méltó ez az előzmény, Bereményi Eldorádó filmjében meg torokgyíkja van egy szimbolikus gyereknek – hogy Gárdos korábbi, Szamárköhögés című mozijáról ne is beszéljünk. Úgy látszik, itt élni kész gyermekbetegség. Szóval a főhős hazajön, hogy a testvérében lapuló ősi, echte családi génekkel – von Hause aus – mégis összehozzon egy Dob utcai trónörököst. A népmesékből ismerős szegény kisöcsnek ez nem megoldhatatlan probléma… Csak az lohasztja egy kicsit, hogy a bátyó fizetni akar az aktusért. „Pesti” olvasat ez azoknak, akik itt élnek, valamihez még mindig ragaszkodnak. Ha nem is pont a film helyszíneihez vagy a Csáky utca-Népszínház utca-Rumbach Sebestyén utca és Hernád utca négyszögéhez, ha fel is költöztek közben Budára, de ragaszkodtak ahhoz, amit jószerivel csak a családon belül éltek, élhettek át. De átélték, akik egyáltalán megérhették. Ez a folyamatos „pesti zsidó” azonosság – amit megint újra és újra leurbánosoznak – talán egyedül a kultúrában (például a filmben) volt/van nyilvánosan is jelen. Az identitás évtizedeken át kötelezővé tett elrejtését az irodalom, a mozi, a színház, a zene törte meg. Például éppen ez a Gárdos-film is. Ha többen járnának még a régi idők mozijaiba, bizonyosan siker lenne ez az olvasat, a terézvárosi szextörténet csalogató szlogenje nélkül is.
A másik, „bolygó” megfejtésváltozat talán nem is csak a clevelandi Gordonoknak mesél, hanem általában a nyugati közönségnek lenne való. Ha egyáltalán a magyar filmnek lenne esélye arrafelé. Ebből a nézetből brooklyni fickó – akinek ottani dolgai nem jelennek meg a filmben – mégis látnivalóan bajban van. Frusztrált. Van mindene, de utódot mégsem adott a gazdag Amerika. Felkerekedik, és amolyan tékozló fiúként hazatér. Körbejárja egész estét betöltő álomautójával a régi háztömböt, a Gozsdu-udvar környékét. Máthé Tibor operatőr képein beszél a hely szelleme. Pedig csak kövek vannak, meg egy bölcs manó, akit Garas Dezső játszik, remekül. Köröz a fickó a kocsival, mint az American Graffitti-ben Richard Dreyfusék a hot dogos, görkoris lányok körül, vagy később Gothár filmjében, a Megáll az idő végén a fiúk a strandon a Warszavával. Csakhogy ő nem a célját keresi, hanem az okozatot. Ettől amolyan visszafelé dramaturgiája lesz a filmnek, amiben mi itt nem tudhatjuk, kinek is érdemes drukkolnunk. A tékozló gyarmatosítónak, aki janicsár gyereket szeretne hazavinni, vagy ugyanannak a tékozló, de végül megtért fiúnak, aki – mint Antheusz – erőt szeretne meríteni a szülőföldtől. Mert lehet New York az utolsó darabka Európa, de itt mi még úgy tudjuk, hogy európaiak volnánk.
Egyelőre. Vagy éppen ezért mégis Bán honi Gordon figurája lenne az igazi hős, mert ő gürcölve neveli az ősi földön a ki tudja, egyszer csak mégis útra kelő új generációt? Mindez azért nem ilyen komolyan merül fel ebben a szórakoztatni kívánó filmben. A főszereplőkön kívül remek kabinetalakítások gondoskodnak (többek között: Hernádi Judit és Temessy Hédi) az ironikus hang állandó jelenlétéről. Lehet, hogy igazi helyett abszurd hőst kell keresnünk. S találunk is, leginkább Garas-manó alakjában, aki vár, vár valami megváltó csodára, talán magára a megváltóra, és elkocsmázgatja itt addig azt a kicsi időt, amolyan nagyvárosi magányos haszidként.
Ilyen ritkán kimondott, elhallgatott, de sok családban ott élő kérdéseket bolygat Gárdos Péter rendező és Máthé Tibor operatőr mozija. De ébreszt egy adag önazonosságra ingerlő nosztalgiát is – bárhol éljen is a néhai européer. Akárha máig csökönyösen itthon maradt pesti lakos legyen, pedig mióta az eszét tudja, Európát folyton kilopta alóla a történelem.
Címkék:1996-01