A bal se jó
(Joseph Gabel: Jobboldali és baloldali zsidóellenesség.
MTA Judaisztikai Kutatócsoport, 1995, 140 oldal, 380 forint)
Joseph Gabel Jobboldali és baloldali zsidóellenesség című munkája bontójának hátoldalán egy nagyon halvány Marx-portré látható. Annyira elmosódó ez a Marx-kép, hogy az olvasónak az első pillanatban az az érzése támad, hogy egy másik könyv rosszul nyomott, elrontott címlapját használták fel – nyilván napjainkra oly jellemző takarékossági okokból – e gabeli mű bontójaként. Igazi telitalálat a kiadó részéről ez a ködbe vesző portré! Utal ugyanis Gabelnak arra a nagyon meglepő, szellemes ötletére, hogy nemcsak a jobboldali, hanem a baloldali antiszemitizmust is a baloldali filozófia módszerével, a hegeli-marxi-lukácsi filozófiatörténeti vonulatban kidolgozott elidegenedés, eldologiasodás, történetiség (dialektikus hisztoricizmus) fogalmaival bírálja.
A sokat hivatkozott „mester” a fenti három közül Lukács. Tudjuk, hogy a ’60-as, ’70-es években számos nyugat-európai értelmiségi kedvenc szerzője volt, különösen a Történelem és osztálytudat című munkáját olvasták szívesen. Gabel azonban sajátos magatartást tanúsított „mesterével” szemben, az egyetértések és módszertani fogalmak alapvető elsajátítása mellett egy percre sem adta fel kritikai magatartását a lukácsi életmű egészével kapcsolatban. Így jöhetett létre a gondolkodási életutak szétválása: míg Lukács útja vissza Marxhoz vezetett, Gabel az individuális polgári önállóság descartes-i erényét választotta.
Gyanítani lehet, hogy a lukácsi és gabeli gondolatvilág szétválásában nagy szerepe volt a pszichológiának. Lukács – mint ismeretes – nem szerette a lélektant, gyanakodva és gúnyos megjegyzésekkel kísérte eredményeit, és arra semmiképpen sem tartotta alkalmasnak, hogy komoly szerepe lenne társadalmi jelenségek egyértelmű megmagyarázásában. Nincs itt terünk annak kifejtésére, hogy a kortárs pszichológiai iskolák mennyiben alapozták meg ezt a lukácsi véleményt. Mindezzel szemben Gabel nemcsak társadalomtudós, filozófus, hanem ezen belül főleg pszichológus is, aki hatalmas szakmai műveltségét bátran alkalmazza bonyolult jelenségek részletesen finom elemzésére.
A másik lehetséges ok, ami miatt Gabel útja nem a marxizmus felé vezetett, A zsidókérdéshez című munkája. Ez a „gonosz, ámde zseniális” írás a maga kétértelműségében antiszemita olvasatot is lehetővé tesz. Mind jobboldali, mind baloldali szerzők jelentős mértékben kiaknázták az itt rejlő „kincsesbányát”. Meglehetősen nagy irodalom keletkezett e probléma körül, és ismét Gabel, a pszichológus veszi észre és reagálja le – igaz, hogy csak lábjegyzetben -, hogy Robert Misrahi vetett fel egy új szempontot ebben a vitában, amikor Marx esetleges antiszemitizmusát karrierokokból kikeresztelkedett apjához való tudatos vagy tudatalatti viszonyából vezeti le.
Szomorú tanulsága Gabel könyvének, hogy az emberiség történelmében nemcsak a humanitás és a racionalitás fejlődése figyelhető meg, ahogy a felvilágosodás hívei mindig is gondolták, hanem az irracionális, emberellenes erők is úgyszólván minden korban bővítetten újratermelődnek.
A magyar átlagolvasó antiszemita irodalmi „műveltsége” megrekedt a hitleri Mein Kampf-nál, és gyanítani lehet, hogy zömmel ezt is csak kommentárokból, hivatkozásokból ismeri. Az, hogy Auschwitz után is történt egy s más e területen, a populista szélsőjobboldali politikusok szövegeiből lehet tudni. Gabel könyve ilyen szempontból úgyszólván hiányt pótló a magyar olvasó számára.
A nyugati irodalomban a nyílt antiszemitizmus helyett két álcázottabb irányzat jelent meg, az egyik az úgynevezett „revizionizmus”, a másik az anticionizmus.
A „revizionizmust” Gabel a Robert Faurisson körül keveredett vita kapcsán idézi és ismerteti. Képviselői szerint a győztesek adatai e téren erősen túloznak. A zsidók tehát tulajdonképpen „biztosítási csalást” követnek el azzal, hogy bejelentik hatmillió társuk halálát a vészkorszak idején, holott valójában ennek csak a töredéke bizonyítható. Gabel humanizmusa azonnal át lát e „számháború” cinikus erkölcstelenségén, és azokra a szerzőkre hívja fel a figyelmet, akik a számok és a technikai kivitelezés problémái helyett azokat a Harmadik Birodalomban kétségtelenül és vitathatatlanul meglévő állami, jogi intézményes kereteket vizsgálták, melyek a genocídiumot egyáltalán lehetővé tették és igazolták.
A másik nagy áramlat, melyet Gabel elemez könyvében, az anticionizmus. A cionista mozgalom egyik legfontosabb történelmi eredménye a világi zsidó állam létrejötte volt. Ennek az államnak a születése történelmi szükségszerűség volt, azon a fájdalmas történelmi élményen nyugodott, hogy a vészkorszakban egyetlen ország sem volt hajlandó befogadni a halál elől menekülő tömegeket. Az így megszületett zsidó állam azonban nem tetszett mindenkinek, a zsidóellenesség új formájaként politikai és ideológiai támadások célpontjává változott. Gabel széles körű ismereteinek birtokában magabiztosan tallóz az e téren burjánzó irodalomban. Európai olvasó számára igazi „keleti csemege” Emmanuel Levyne Bejrutban megjelent munkája, a Le Royaume de Dieu et le Royaume de César című mű, melyben a szerző a filológia tudományos eszközeivel keresztény teológus szövegek elemzésével bizonyítja be, hogy a zsidóknak nincs joguk e világi államhatalmat létrehozni. A rabbinikus szókincsből származó olam ha-ze e világi színteret jelöl és a zsidóságon kívüli összes népet, az olam ha-ba az eljövendő világot, mely a zsidókat illeti, akik Isten választott népe, a papok népe, a próféták népe, tehát e világi hatalomban nem részesülhetnek épp saját hagyományaik alapján. A változás szemel látható: míg a klasszikus antiszemitizmus a biológia tudományát kívánta felhasználni irracionális céljai megvalósítása érdekében, addig a „modern” antiszemitizmus a filológiát mozgósítaná ugyanilyen célok elérésére. Közös mindkét mozzanatban az, hogy a tudományt, a racionalizmus letéteményezőjét, a megtestesült racionalizmust olvasztanák be az irracionalizmusba. Hogy végül is az emberiség történetében a racionalizmus és az irracionalizmus közül melyik válik uralkodó tendenciává, az a jövő titka. Egy dolog azonban bizonyosnak látszik: az úgynevezett zsidókérdés lakmuszpapírként működik ebből a szempontból a Gabelhez hasonló intellektus számára.
Címkék:1996-09