Engländer Tibor
Olvasóink érdeklődésének igyekszünk eleget tenni, amikor lapunk hasábjain egymást követően bemutatjuk a magyar zsidó közélet vezetőit. Elsőként Engländer Tibort, a Magyarországi Cionista Szövetség elnökét.
1932-ben Tokajban született, s bár szülei már egyéves korában a fővárosba költöztek, iskoláskora előtt életének nagyobb részét Tokajban, nagyszülei körében töltötte. A hagyományosan vallásos zsidó élet megismerése e környezetben már felnőttkorában bizonyult számára meghatározó erejűnek. Amint az is, hogy édesapja, a Góbé étterem több nyelven beszélő autodidakta pincére, ifjúkora óta az illegális kommunista párt tagja volt.
Tibor hatéves korától a Garay tér környékén lakó pesti zsidógyerekek életét élte, s a négy elemi után a Zsidó Gimnáziumban folytatta tanulmányait. A negyvenes években az apa munkaszolgálatos, s a 12 éves fiú anyjával – túlélve 1944 megpróbáltatásait – 1945. január 18-án a pesti gettó felszabadításával válik szabaddá.
Anyja súlyos beteg, ő a kenyérkereső, ami azt jelenti, hogy málét, majd tálcán cigarettát és gyufát árul a Garay téri piacon. Édesapja a munkaszolgálatból megszökve hamarosan visszaérkezett, s Tibor folytathatta tanulmányait.
1946. április 4. fontos nappá vált a 15 éves ifjú életében. Kommunista párttag édesapja ünneplőbe öltözve elvitte magával az Andrássy út 89. I. emeletén (Kodályék lakása fölött) levő marxista-leninista cionisták szervezetébe, a Borohow-körbe. Az apa ide, a fia ennek ifjúsági szervezetébe, a Hasomér Hacairba kérte felvételét.
Az Ifjú Sómérok szervezetében a zsidó fiatalok nagyon jól érezték magukat, hiszen magukénak tekintették a zsidóság, mindenekelőtt az immár függetlenségének küszöbéhez érkezett Izrael ügyét, amit „a szocializmus világméretű győzelmével” gondoltak összekapcsolni, s így készülni az alijára.
*
1949 márciusában a Magyar Cionista Szövetség (amelynek természetesen a Hasomér Hacair is tagja volt) a kormány nyomásának engedve kimondta feloszlását. Az alijára készülők túlnyomó többségét még sikerült – illegálisan ugyan – átjuttatni a határon, ám Tibor élete úgy alakult, hogy az ő alijájára nem kerülhetett sor. De mivel a mozgalom az illegalitás körülményei között is tovább élt és a Tibornál tapasztaltabbak, képzettebbek már Izraelben voltak, ő lett a mozgalom vezetője.
Az illegalitás azonban nyomasztó konfliktusokkal volt terhes, kezdve attól, hogy szabad-e egyáltalán egy „szocializmust építő országban” illegális cionista szocialista mozgalmat „csinálni”. A tapasztalható anticionizmus – akkor ők így vélték – múló jelenség: lehetetlen, hogy ezt a kommunista pártok vezetői nagyon gyorsan ne ismernék fel. Az illegális sómér-mozgalom keretében mintegy három tucatnyi zsidó fiatal hetenként két-három alkalommal találkozott, vasárnaponként együtt jártak kirándulni, együtt jártak uszodába, sőt nyári táborokat (mosarokat) is szerveztek. A találkozások színtere egy idő múlva a Bethlen téri imaház lett, amelyet Schwarz Benjámin rabbi Talmud Tóra-foglalkozások ürügyén engedett át a vallási hagyományokat egyébként nem ápoló Ifjú Sóméroknak.
Időközben Tibor leérettségizett, mégpedig az I. István Gimnáziumban: mivel a Zsidó Gimnáziumban „lefeketedett”, jobbnak látta tanulmányait ott folytatni. Az érettségit követően az Idegen Nyelvek Főiskolájának hallgatója lett.
A harmadik félévi vizsgákon éppen túl volt, amikor 1953. január 29-én – a Slansky-pert követően, a moszkvai cionista orvosper előkészítése idején – mintegy a magyarországi (tervezett) cionista orvosper nyitányaként az ÁVH az immár húszéves Engländer Tibort (is) letartóztatja. Három hónapon át – embertelen körülmények között – folytatják a kihallgatását, s hamarosan összeállt a vádirat. Íme, legfontosabb pontjai: idegen állam (a gyengébbek kedvéért: Izrael) javára történt kémkedés, amennyiben az ellenséges ügynökkel közölte, hogy mely nyelveken folyik a képzés az Idegen Nyelvek Főiskoláján. A vádpontok sorában a fegyverrejtegetés a második helyre szorult: egy barátja által talált pisztolyt együttesen bedobták a Dunába; a harmadik vádpont a rendszer elleni izgatás volt. (Csupán kuriózumképpen: a kihallgatása során olyan kérdés is elhangzott: mikor és miről tárgyalt Slanskyval, a Csehszlovák Kommunista Párt vezetőjével.)
Mindezek együttesen főbenjáró bűnnek számítottak, és csak Nagy Imre kormányalakításának köszönhető, hogy az 1953. július 23-i tárgyaláson Olti Vilmos tanácselnök négyévi börtönnel megelégedett.
Márianosztra következett (együtt igazi, tőrőlmetszett fasisztákkal), majd Csolnok, szénbánya, ahol csillési, majd bányagépészi „rangra” emelkedett. S mivel fellebbezés folytán büntetését két évre mérsékelték, amelyet a jól végzett munka „prémiumaként” 40 nappal csökkentettek, 1954 karácsonyán szabadlábra került.
Főiskolai tanulmányainak folytatása persze szóba sem jöhetett, viszont nyelvismeretének köszönhetően (a héber nyelv ismeretének ekkor nem volt jelentősége ugyan, de az angol és a német nyelvet jól bírta, s olaszul is megérttette magát) sikerült szállodaportási állást kapnia.
1956 októberében a határok megnyílásával az áhított alija következett volna, ám édesapjának súlyos betegsége miatt erre ekkor sem kerülhetett sor. A cionista mozgalom ekkori gyors újjászületését jelzi azonban, hogy leváltották az akkori hitközségi elnököt, és az atrocitásoktól tartva, zsidó önvédelmi szervezet létrehozását vették tervbe.
1961-ben sikerült felvételiznie az egyetem pszichológiai karára. „Egyéni levelező hallgató” volt, ami azt jelentette, hogy éjjel dolgozott, nappal hallgatta az egyetemi előadásokat. Az egyetemi öt évfolyamot három év alatt elvégezte. Ekkor már rég nem vallotta magát marxistának, egyre inkább szemben állt a fennálló politikai rendszerrel és egyre jobban közeledett a zsidó vallási hagyományokhoz.
Az egyetemi vizsgák letétele után szóba került, hogy az egyetemen oktatóként foglalkoztatják, útja mégis az Egyesült Izzóba (Tungsram) vezetett: a vállalat munkapszichológiai laboratóriumának vezetését bízták rá, mely később a Tudományos Akadémia Pszichológiai Intézetének bázislaboratóriuma lett. Itt dolgozott 1972-ig, amikor is az MTA Pszichológiai Intézetébe hívták. 1976 óta kandidátus, az intézet főmunkatársaként a döntés- és szervezéselméleti kutatócsoport vezetője.
*
1985-ben a Bethlen téri imaházban az akkori rabbi (dr. Landeszmann György) aktív segítségével megkezdte (folytatta) az Oneg Sabbat-összejövetelek szervezését. Ez akkor egyáltalán nem volt veszélytelen, hiszen még évek múlva is figyelte és zaklatta a rendőrség azokat a zsidó fiatalokat, akik jól érezték magukat egymás társaságában.
1989-ben kapta meg első ízben az útlevelet, hogy Izraelbe látogathasson. Két hónapot töltött ott.
Életének legnagyobb büszkesége, hogy a magyarországi Sómér-mozgalom újjászervezése alkalmával a négy veterán kitüntetett egyikeként megkapta a mozgalom „Szimán Kabala” aranyjelvényét.
1990 tavaszán az ez időben már ismét működő mintegy féltucat cionista szervezet a Magyarországi Cionista Szövetség elnökévé választotta. Ennek képviselőjeként vett részt 1990 júniusában a Cionista Világszövetség végrehajtó bizottsága jeruzsálemi ülésén.
Varga Sándor
Címkék:1990-11