1948: Megállapodás, szószegés, iskolaállamosítás
„A Magyar Köztársaság kormánya a Magyarországi Izraeliták Országos Irodájának Intéző Bizottsága és a Magyarországi Autonóm Ortodox Izraelita Hitfelekezet Központi Irodája az állam és az egyház közötti viszony mindkét részről óhajtott békessége és helyes rendezése céljából- megállapodást kötöttek… ” – kezdődik az 1948. december 7-én kiadott közös közlemény, amely a többi között bejelenti, hogy „a Magyar Köztársaság kormánya az izraelita felekezetnek a magyar közoktatásban elért érdemei megbecsüléseként az Abonyi utcai fiú- és leánygimnázium továbbra is felekezeti iskolaként maradjon fenn… Az államosítás nem érinti továbbá a vallás-iskolákat, jesivákat, talmud-tóra iskolákat és a lelkész vagy hitoktatókat képező iskolákat. ”
A megállapodásban szerepel az is, hogy aláírása után 5 évig a hitközségek vezető hivatalnokai, a rabbik a köztisztviselőkkel azonos fizetésben részesülnek, és a jövedelmüknek megfelelő társadalombiztosítási járulékot az állam fizeti. És még egy passzus: ,,A zsidó ünnepeken az imaházakban a Magyar Köztársaságért, az államfőért, a kormányért, az egész magyar nép jólétéért, a békességért könyörögnek, az állami ünnepeken is istentiszteletet tartanak. ”
1949. február 14-i keltezéssel a két zsidó képviselet azonos tartalmú panaszt küld a Pénzügyminisztériumnak illetve a Vallás- és Közoktatási Minisztériumnak, amelyben leírják, hogy az Abonyi utcai épületben oktató gépipari iskola helyiségeit államosították. A folyamodványban szerepel név és cím nélkül egy ipari tanonciskola is, amelynek elvették templomát és vagyonát is. A hitközség-alkalmazottaknak és rabbiknak ígért fizetést felére csökkentették, a nyugdíjjárulékot nem fizetik. (Országos Levéltár XXXIII. témakör.)
1951-ben az Abonyi utcai épület egészét államosították.
Címkék:1995-04