Megjelent a Szombat szeptemberi száma!
Interjú Ascher Tamással; Még nem késő: Sorsok Háza, HDKE, Rumbach zsinagóga; Középkori emlékeink: lesz-e a bécsi után Budán is zsinagóga-feltárás?; Klein Rudolf a Salgótarjáni úti temetőről, David G. Roskies a Varsói Zsidó Múzeumról; Hanák András J. D. Salingerről.
Szántó T. Gábor: Még nem késő!
Budapesten nincs szükség újabb holokausztközpontra, de az együttélés derűsebb emlékeinek felidézésére igen.
Szarka Zsuzsanna: A budai várnegyed zsidó öröksége
A középkori zsinagóga Táncsics utcai maradványaira Dr. Zolnay László régész 1964-ben véletlenül bukkant rá, amikor a Várnegyed tatarozásához előzetes régészeti kutatásokat végzett.
Klein Rudolf: A bécsi középkori zsinagóga
Egy igazán patinás közép-európai nagyvárost rendszerint középkori zsinagóga is fémjelez: Prága, Krakkó, München, Frankfurt, Nürnberg, Bécs, Maribor, Sopron, Buda – büszkén demonstrálják, hogy történelmük és toleranciájuk gyökerei milyen mélyre nyúlnak. Sőt, a mindenkori városvezetés igyekezik helyreállítani és bemutatni e zsidó imahelyeket, még akkor is, ha az nagyobb erőfeszítést igényel régészet, földmunkák és építkezés vonatkozásában – esetleg mélyen a föld alatt, mint Bécs esetében.
Klein Rudolf: A Salgótarjáni úti zsidó temető reneszánsza
A 19. századi nagy zsidó temetők olyanok, mint egy hatalmas krónika lapjai, vagy akár az Írás kézzel rótt oldalai, melyeken írásjelekként sorakoznak a síremlékek, a sor- és szóközöket pedig az utak, kiteresedések, bokrok és fák jelenítik meg. Ez az az évszázad, amikor a hagyományos zsidó sírok szűk és katonás egymásutánját felváltja egy differenciáltabb, lazább és beszédesebb elrendezés az emancipáció és asszimiláció nyomán.
David G. Roskies: POLIN – a népek fénye
Miként lehetséges, hogy a lengyelországi rendszerváltás óta épült legnagyobb középület éppen a POLIN nevet viseli? Olyan múzeum ez, amely a történelem során először a lengyelországi zsidóság történetét meséli el, a kezdetektől.
Frölich Róbert: A halálbüntetés és az élet védelme
Napjainkban újra szóba került a halálbüntetés. Érdekes lehet végigkísérni, hogy a Tórában hangsúlyosan megjelenő büntetést hogyan és miként formálta a halácha. Ezzel párhuzamosan meg kell vizsgálnunk az élet védelmét szolgáló haláchikus forrásokat is.
Rubin Eszter: Teleki tér – delikatesz
Péntek éjszakánként a Teleki téren nem lehetett aludni a lónyerítéstől. Hajnali hattól a Karácsony Sándor utcától a Lujza utcáig télen-nyáron álltak végig a lovas kocsik, hozták az árut. Kistarcsa mellől, Soroksár környékéről érkeztek a bolgárkertészek, mérleget a szekér elé tették, mázsálták a friss árut.
Bécsben betiltották, Berlinben bemutatták – Ascher Tamással Váradi Júlia beszélget
A Bernhardi-ügy láttán az emberben számtalan kérdés és gondolat kavarog. Például, hogy a történelem során vajon mi mindenből és főleg milyen okkal lett „ügy”. Ugyanis sokszor – mint ebben az esetben is – egy-egy jelentéktelennek tűnő döntésből vagy esetből a környezet hatalmas ügyet csinál. Mit gondol erről?
Nemigen akadt olyan korszak a történelemben, amelyet ne jellemzett volna felháborító események végtelen sokasága. Sosem pusztán az adott eset súlyától függött, lesz-e „ügy” belőle, hanem a viszonyok bonyolult hálójában valakiknek érdeke kellett fűződjön a hírveréshez, a leleplezéshez. Másfelől azt is az érdekviszonyok döntik el, hogy üggyé dagasztanak-e olyasmit, ami valójában nem szolgált rá a megbélyegzésre.
Hanák András: Salinger baseball játékosai, katolikusai és zsidói
Rozsban a fogó címmel adta ki ismét az Európa Könyvkiadó J. D. Salinger Zabhegyezőjét. Barna Imre mai hangzatot kívánt adni a Catcher in the Rye 1951-ben napvilágot látott szövegének.
*
Keresse a jobb könyvesboltokban és a nagyobb újságos standokon, vagy válassza a könnyebb megoldást: Fizessen elő a Szombatra! Vagy olvassa digitálisan!
A Szombat megvásárolható a Relay nagyobb újságos standjain, valamint az alábbi könyvesboltokban:
Láng Téka (XIII. ker., Pozsonyi út 5.)
Makkabi Könyvesbolt (VII. ker. Wesselényi utca 13.)
Kabbala bolt (XIII. ker., Hollán E. utca 25.)
Klauzál 13 könyvesbolt (VII. ker. Klauzál tér 13.)
Izraeli Kulturális Intézet (VI. ker., Paulay E. utca 1. )
Gondolat könyvesbolt (V. ker., Károlyi M. utca 16.)
Olvasók boltja (XIII. ker. Pannónia u. 35-37.)
Fröchlich Cukrászda (VII. ker. Dob u. 22.)
Concerto Hanglemezbolt (VII. ker. Dob u. 31/B.)
Nyitott Műhely (XII. ker, Ráth György utca 4.)
Bálint Ház – porta, illetve Sabre kávézó (VI. ker., Révay utca 16.)
Telefon/Fax (munkanapokon délután): 311-6665
E-mail: [email protected]
Facebook oldalunk eléréséhez kattintson ide
2015. szeptember / XXVII. évfolyam 7. szám
- Hanák András: Salinger baseball játékosai, katolikusai és zsidói
- Klein Rudolf: A Salgótarjáni úti zsidó temető reneszánsza
- Klein Rudolf: A bécsi középkori zsinagóga
- Rubin Eszter: Teleki tér – delikatesz
- Váradi Júlia: Bécsben betiltották, Berlinben bemutatták
- David G. Roskies: POLIN – a népek fénye
- Szarka Zsuzsanna: A budai várnegyed zsidó öröksége
- Szántó T. Gábor / hvg.hu: Még nem késő!
- Frölich Róbert: A halálbüntetés és az élet védelme