Megjelent a Szombat decemberi száma
A Budapest–New York–Tel-Aviv-tengely…– Gadó János írása
Az emberjogi, multikulti magyar zsidóság ma az állami beavatkozás híve: nem az Orbán-féle hatalomkoncentrációé persze, hanem a kisebbségvédő államé, amely garantálja a hátrányos helyzetű vagy veszélyeztetett minoritások felemelkedését és biztonságát. A hatalomtól követeli a kisebbség jólétét, és idegen tőle a – számomra rokonszenves – jobboldali felfogás kevesebb államról, több szabadságról és felelősségről.
A jesivában(és azon kívül) – Langer Ármin
Sokan szegezték nekem a kérdést, hogy mit érzékelek az ún. „arab-zsidó konfliktusból”: válaszom erre az, hogy minden kora este, mikor hazafelé baktattam a jesivából, keresztülmentem egy parkon, ahol a játszótéren hidzsábos muszlim és parókás zsidó nők gyerekei játszottak együtt (…) Életem eddigi egyik legtisztább tüntetése volt az, amikor közel ezren, zsidók és arabok vállvetve, közösen tüntettünk a Cion téren az ott három nappal korábban félholtra vert palesztin fiatal sorsa ellen tiltakozva.
Egy város, négy szombat – Adler Tamás
Amikor egy magyar zsidó fiú hazatér első szervezett izraeli körútjáról, az esetek nagy részében kétféle dilemma előtt állhat. Az első igen konkrét: még abban az évben vagy csak jövőre vonuljon be az izraeli hadseregbe? A második ennél macerásabb: egyen-e továbbra is tejest húsossal? Első esetben valószínűleg cionista fejtágításon esett át, a másikban viszont fejest ugorhatott a vallás mélységeibe.
Ha tudunk együtt énekelni – Szántó T. Gábor írása
A jelenlévők bevonulnak a terembe, Mehtának is mennie kell. A ceremóniamester amerikai akcentusú hébert beszél, a harcsabajszú fotósról valaki megsúgja, hogy már a hetedik államelnököt szolgálja. Peresz belépte előtt a közönséget arra kérik, állva fogadják őt, de minden bizonnyal kérés nélkül is így tennének. Az elnök nagy népszerűségnek örvend, a kéretlen taps legalábbis erre utal.
Régészeti újdonságok Dávid városában – Komoróczy Szonja Ráhel
Történelmi és régészeti jelentősége ellenére Dávid városába a közelmúltig csak a legelszántabb turisták jutottak el. Bő tíz évvel ezelőtt ugyanis még nem volt valami barátságos hely. Most viszont rendkívül igényes az egész: hangulatos lugas a bejáratnál, színvonalas múzeumshop, végig rendes utak, táblák és mindenhol biztonsági őrök. (…) A Templomhegyre felvezető heródesi út alatt húzódik egy másik alagút (…) Eredetileg ez is vízelvezető alagútként szolgált, ma már száraz. Az alagútban talált fegyverekből, élelmiszer-kövületekből, edényekből egyértelmű, hogy Titus római császár ostroma alatt (i. sz. 70) többen bujkáltak itt. (…) Az ásatás és a leletek gyakorlatilag mind a bibliai történetek igazságát bizonyítják, a zsidók 2-3000 évvel ezelőtti jelenlétét, és így a mai izraeli politikai realitásban alátámasztják a zsidók igényét, történelmi jogát a helyre, az országra.
Pezsgés az izraeli magyar szcénán – Shiri Zsuzsa
Izraeli magyar ajkúakból nőtt ki bő egy éve a több mint 4oo tagú Izraeli magyarok Bohém élet asztaltársasága, amely manapság majd százfős bulikat is képes össze hozni a vérvalóságban, vagyis különböző bérel t Petach Tikva-i termekben. Saját együttesük húzza a talpalávalót a bulikon, ahol némi belépti díj (70 sékel) fejében bárki az úri közönség része lehet. (…) Tel-Aviv és környéke magyar kulturális életének újabban egy Givatajimban lévő három szobás lakás az egyik fő színtere. Az egyik mennyezetig bepolcozott hálószoba a könyvtár, a nappaliban pedig akár több tucat jóember is elfér, ha kellőképpen összehúzza magát.
Kósercsapat: izraeli és zsidó filmfesztivál – Surányi Vera összefoglalója
„Izraeliként meg akartam mutatni közeli szomszédjaink és ellenfeleink emberi oldalát. Úgy véltem, hogy ennek legjobb módja az, ha a konfliktust olyan fiatal, ártatlan lányok szemszögéből mutatom, akik semmiről sem tehetnek… Valahogy úgy éreztem, a palesztinokat is kell képviselnem, ezért választottam palesztin lányokat filmem középpontjába. Kicsit kockázatos vállalkozás, gondolom, támadni fognak miatta…”
Emlékezetközösség:
Balázs Zoltán: Magyarország: Volt? Lesz?
Ugyanazt éljük meg, ugyanúgy és egymáshoz bújva – majd mindez egy pillanat alatt füstté válik. Nem túl vigasztaló kilátás arra nézve, hogy egy szoros közös élmény képes-e emlékezetközösséget, egyáltalán: közösséget teremteni (…) Nincs magyar történelem úgy, ahogyan például – erőset mondok – szlovák van. Mert ha egyesek azért ott is fintorognak Jánošík betyáron, a nemzetépítés történelmi műve nagyjából egységes narratíva (…) Nincsen egységes magyar emlékezetközösség, amihez képest valamiféle zsidó ellenközösség épülne föl.
Csepeli György: A múlt csábításai
A kiszámíthatatlan, bizonytalan és szorongató jövővel szemben az érdeklődés a múlt felé fordult, melyben ki-ki megtalálni vélte a biztos fogódzót. A politika hamar felfedezte az emlékezetközösségekben rejlő erőt, mely újra életre keltette a hajdan volt történéseket a ma élőkben, akik egymással szemben határozták meg magukat, mint tették azt annak idején elődeik. Az ország kettészakadt
„Szükség van az életükben a színházra” – Interjú Máté Gáborral
Olyan időszakot élünk, amikor a színháznak mindig kell valamit csinálnia, hogy felhívja magára a figyelmet. Van ugyan egy marketing része is annak, hogy mi megyünk a közönség után, de valójában azért tesszük, hogy jobban érzékeljék, szükség van az életükben a színházra.
***
Keresse a jobb könyvesboltokban és a nagyobb újságos standokon, vagy válassza a könnyebb megoldást:
Fizessen elő a Szombatra!
A Szombat megvásárolható a Relay nagyobb újságosstandjain, valamint az alábbi könyvesboltokban:
Láng Téka (XIII. ker., Pozsonyi út 5.), Írók Boltja (VI. ker. Andrássy út 45.)
Internet: www.szombat.org
Telefon/Fax: 311-6665, 311-9214/137.
E-mail: info@szombat.org Internet: www.szombat.org
2012. december / XXIV. évfolyam 10. szám
- Csepeli György: A múlt csábításai
- Szentgyörgyi Rita: „Szükség van az életükben a színházra”
- Shiri Zsuzsa: Pezsgés az izraeli magyar szcénán
- Komoróczy Szonja Ráhel: Régészeti újdonságok Dávid városában
- Gadó János: A Budapest – New York – Tel Aviv tengely…
- Kósercsapat
- Szántó T. Gábor: „Ha tudunk együtt énekelni…