Prés alatt – “Izrael mellett több és bátor kiállást akarunk”
Prés alatt
„Izrael mellett több és bátor kiállást akarunk”
Az itt közölt jelentések ugyanabból a „Jubilálók” fedőnevű, négy dossziét tartalmazó vizsgálati anyagból származnak, mint a tavaly novemberi számunkban közölt szemelvények. A különböző utalások még legalább további hat-hét vizsgálati anyag létére engednek következtetni.
E mostani szemelvényeket úgy válogattuk össze, hogy illusztrálják: a békebeli Kádár-korszakban milyen mérhetetlen távolság választotta el a szervezett közösségi életre (jelen esetben egy klubra) igényt tartó zsidó fiatalságot a hitközség felső vezetésétől. Mint a következőkből kiderül, nem egy körzeti elöljáró, rabbi és szeminarista akadt, aki szimpatizált a radikálisabb fiatalok törekvéseivel. Ám a szórakozásnál, éttermekben való összejárásnál többre áhítozó, politikailag erősebben motivált fiatalok – mint az „Sárosi” jelentéséből indirekt módon kiderül – kerülték a kapcsolatfelvételt a Budapesti Izraelita Hitközség (BIH) elnökével, akiben nyilvánvalóan nem bíztak. A fiatalok bizalmát élvező közvetítők maguk is ódzkodtak a témát szóba hozni, miután az elnök a résztvevők listáját kérte tőlük. A lista alighanem éppúgy a Belügyminisztérium valamelyik alosztályának birtokába került volna, mint az egyik zsidó fiatal bátor felszólalásának a következőkben olvasható szövege. Amikor aztán végre a fiatalok és közvetítőik rászánták magukat a kapcsolatfelvételre, ez, az elnök kórházi kivizsgálása miatt (?), elmaradt. A jelentések többé nem szólnak a klubról. Maradt a kulturális műsorok és vallási ünnepek alkalmával engedélyezett tánc a „magnetofon hangjai mellett”. A zsidó ifjúság nem került ennél közelebb a hitközségi vezetéshez.
Figyelemre méltó, milyen sokirányú tevékenységet váltott ki a III/II-4-A alosztály részéről egy bátor hangú felszólalás egy körzeti elöljárósági ülésen. Miután „Sárosi” révén értesültek J. Gábor Izrael mellett elmondott szavairól, a hatóság azonnal lázas munkába kezdett a fiatalember és társai „bemérése” céljából. Miután kemény eszközöket nem akartak igénybe venni, igyekeztek úgy intézni a dolgokat, hogy a radikálisabb fiatalok is „Sárosi” védőszárnyai alatt kössenek ki. Nem látták, mekkora távolság választja el őket egymástól.
A jelentések olykor sajátos helyesírásán nem változtattunk. Az ügyben érintett egyes személyek nevének csak kezdőbetűjét hagytuk meg, mivel nem ismerjük őket, így nem állt módunkban a közléshez beleegyezésüket kérni.
BELÜGYMIMISZTÉRIUM SZIGORÚAN TITKOS
III/II-4-A alosztály
Tárgy: „Fecske” fn. tk. 1968 X. 30-i jelentéséből
KIVONAT
Budapest, 1968. október 31.
„1968. október 1.-én a Dohány utcai templom főünnepi istentisztelete után a templom előtt maradt 8-10 zsidó gyerek, arról beszélgetett, hogy hová menjünk együtt ünnep este. Bátyámmal együtt csatlakoztunk hozzájuk. A társaságban sok volt a végzett vagy még zsidó gimnazista. Egy számomra akkor még ismeretlen lány, F. Judit meghívta az egész társaságot, egy ott köztük lévő barátja, M. György Pasaréti úti lakásába. Nem sokkal a lakásba érkezés után kijelentette F. Judit a társaságnak, hogy Izraelben a helyünk, és ő tudja, hogy a zsidó gyerekek ellen volt a cionista per. F. Juditot bátyja, aki orvostanhallgató, intette higgadtságra.
…
Két héttel ezelőtt este az Abbázia étteremben összetalálkoztam R. Istvánnal, és bemutatta a társaságában lévő, magát H.-nak nevező barátját. H. elmesélte, hogy nagy problémája van, zsidó ifjúsági klubot szeretne csinálni a Goldmark teremben, de ehhez meg kellene nyerni a hitközség elnökét is. Azt is elmondta, hogy Raj Ferenc újpesti rabbi minden támogatást megad neki, ideértve az anyagiakat is. Majd azt is hozzátette, hogy a VII. ker. KISZ. részéről is tud támogatást szerezni. Véleménye szerint ez keresztülvihető, mert ő szervezett már ilyet a budai körzetben és a Thököly úton valamint Újpesten is…
Mélykúti Ferenc r. ales.
BELÜGYMINISZTÉRIUM SZIGORÚAN TITKOS
III/II-4-A alosztály Adta: „Sárosi” fn. ügynök
Vette: Mélykúti Ferenc r. ales.
Idő: 1969 márc. 23 Hely. „Mikó” fn. T. lakás Tárgy: J. Gáborról
JELENTÉS
Budapest, 1969. március 31.
„SÁROSI” fn. ügynökünk írásban az alábbiakat jelentette:
J. GÁBOR-ról annyit sikerült megállapítaniuk, hogy egyetemi hallgató és BP Vili. I. u. 9. sz. alatt lakik. Apja J. Sándor, a Nagyfuvaros utcai körzet egyik alelnöke 1969 március 17-én megjelent a BIH Belvárosi körzetének du. fél 7-órai kezdettel tartott választmányi ülésén, ahol az alábbi tárgyban szólalt fel.
A szóban forgó választmány ülésen az elnöklő Hamburger József körzeti elnöknél ezután szót kért J. Gábor, aki a hátsó jobboldali sorokban ült, fiatalemberként harmadmagával. J. Gábor az előző felszólalásra reflektálva beszédét azzal kezdte, hogy igenis van zsidó fiatalság. A zsidó fiatalságban van zsidó érzés is. De a zsidó érzés nem olyan kompromisszumos, mint amilyeneket az Új Életben szokott olvasni. Olvastam – mondta – az Új Életben pld. Zsadányi Oszkárnak a Fényes Szelek című filmjéről írt kritikáját, amely messze meghaladta a népszabadság hangját. Az Új Élet általában így ír. Mi nem ilyen írásokat akarunk olvasni az Új Életben, nem értünk egyet az Új Élet kompromisszumos álláspontjával, nem érdekel bennünket a múlt állandó felhánytorgatása. A múlt az a múlté. Azóta van egy új generáció, amely felnőtt. Azóta a zsidóságnak van egy új állama. Mi nem csak magyar, hanem zsidó állampolgárok is vagyunk. Tudom, nagyon nehéz ez a kérdés, de nekünk bátran kell kiáltanunk Izrael mellett…
Mi közelebb állunk a marxizmushoz, mint a vallásossághoz, ez tehát egy más, egy új fiatalság és ebben különbözik az öregektől. Mi többet akarunk az Új Életben a közel-keleti kérdésről olvasni. Izrael mellett több és bátor kiállást akarunk… Ez a zsidó ifjúság zsidó érzése és nem a vallásosság, mint az öregeké.
A felszólalásra az ülésen jelen volt dr. Seifert Géza elnök szólt, aki megadta a megfelelő, ismert álláspontját tartalmazó válaszát, amit a választmányi ülés tapssal honorált.
ÉRTÉKELÉS
A jelentés értékes. J. Gábor cionista beállítottságú egyetemi hallgatóról szól, aki többedmagával megjelent a BIH Belvárosi körzetében, ahol cionista hangnemben szólalt fel. A jelentés azért érdekes és figyelemre méltó, mert egyetemi hallgatók esetleges cionista tevékenységét tudjuk majd felderíteni ezen az úton.
INTÉZKEDÉS
-
Megállapítjuk J. Gábor személyi adatait és leprioráljuk.
-
Megszerezzük fényképét, azonosítás céljából, hogy nem fordult-e elő az EXODUS fn. csoportban.
-
Megállapítjuk, hogy melyik egyetemen tanul és ott milyen hálózati operatív lehetőségek vannak nevezett és társai operatív úton történő ellenőrzése céljából.
-
Szükségesnek tartjuk nevezett adatai megállapítása után a külső figyelés bevezetését nevezett és társai mozgásának, összejöveteli helyének, idejének, valamint társai személyi adatainak bemérése és megállapítása céljából.
-
Kapcsolatba lépünk a III/III. Csoportfőnökség illetékes szervével a közös intézkedések kidolgozása és végrehajtása érdekében, miután előzőleg tájékoztatót küldünk számukra J. Gáborral kapcsolatban.
Mélykúti Ferenc r. ales.
JELENTÉS Adta: „Sárosi” fn. ügynök
Vette: Mélykúti Ferenc r. ales.
Idő: 1969 XI. 12 Tárgy: Ifjúsági club
Több mint egy félévvel ezelőtt Hamburger József, mint a B1H belvárosi körzetének elnöke, felkereste dr. Seifert Gézát, mint a BIH elnökét, és közölte vele, hogy több fiatal zsidó ember jelentkezett nála avégből, hogy egy zsidó clubbot alakítsanak. Dr. Seifert Géza közölte Hamburgerral, hogy ő szívesen foglalkozik a kérdéssel, ha valóban van ilyen clubra igény, csupán arra kéri Hamburgert, hogy ezek a nála jelentkezett Fiatal emberek esetleg vele együtt keressék fel őt (Seifertet) hivatalos helyiségébe, mikor is velük az ügyet meg fogja beszélni.
Hamburger közölte Seiferttel, hogy nem biztos, hogy ezek a Fiatalok, akik el vannak foglalva, fel fogják tudni keresni együtt Seifertet, mire utóbbi közölte Hamburgerral, hogy akkor adja meg neki azoknak a fiataloknak a jegyzékét, akik ilyen clubra igényt tartanak és akkor az ügyet Hamburgerral fogja megbeszélni. Seifert mondotta ezen alkalommal, hogy ő nem tud foglalkozni ezzel az üggyel abban az esetben, ha nem tudja, hogy valóban van ilyen igény.
Hamburger megígérte Seifertnek, hogy majd el fogja hozni hozzá a nála jelentkezett fiatalokat, vagy pedig elhozza azoknak névjegyzékét.
Hamburger József a megbeszélés ellenére sem a Fiatalokkal nem jelentkezett Seifertnél, sem azok névjegyzékét nem hozta el. Seifert ezt követően több alkalommal beszélt még egyéb ügyben Hamburgerrel, azonban erre az ügyre rátérve Hamburger mindig halogató magatartást tanúsított.
A Fiatalok clubja kérdésében azóta hosszú ideig éspedig 1969 év szeptember második feléig semmi sem történt.
1969 szeptember második felében a Belvárosi körzet női csoportjának elnöke Hamburger József körzeti elnökkel azonosan közölte dr. Seiferttel, hogy jelentkeztek nála zsidó fiatalemberek, akik ifjúsági clubbot szeretnének alakítani és ezek általa arra kérik Seifertet, hogy az ügy megbeszélése végett a Síp utcai székházban fogadja őket… Dr. Seifert Géza 1969 szeptember 26.-ától szeptember 29.-éig bezárólag kórházi kivizsgáláson volt és így kénytelen volt titkárnője útján a megbeszélésre megállapodott szeptember 29.-i határidőt hatálytalanítani. Ezt követően sem Molnárné Reich Katalin, sem mások a szóban forgó ügy megbeszélése végett Seifertnél nem jelentkeztek.
Emlékezetünk szerint 1969. november 2.-án a BIH Belvárosi körzete egy kulturális rendezvényt tartott a BIH Goldmark termében, ahol kb. 4-500 személy jelent meg, akik között legalább száz fiatalember fiú és leány vegyesen volt. A megjelent fiatalembereket nem ismerjük. A kapott értesülésünk szerint az előadás után a fiatalok a helyiségben maradtak és magnetofon hangjainál táncoltak, a körzeti vezetőség felügyelete mellett.
ÉRTÉKELÉS
A jelentés összefoglalja a „Club” fn. jelzés előzményét és folytatását. A jelzés ágazati szempontból figyelemre méltó, mivel fiatal egyetemi hallgatókról szól, akik cionista tevékenység szervezésével gyanúsíthatok.
INTÉZKEDÉS
A III/III. cs. fség. illetékesei segítségével intézkedünk a Műegyetem KISZ Bizottsága felé, hogy a maguk vonalán robbantsák szét az ott lévő különböző „bizottságokat” azzal, hogy erősebben tereljék a cionista tevékenységgel gyanúsítható Fiatalokat „Sárosi” felé, az általuk tervbe vett „Ifjúsági Club” létrehozása céljából.
Mélykúti Ferenc r. ales.
Címkék:2001-01